Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA

MELAYU

Tarikh

: 31 Mac 2015

Masa
Tahun

: 4.20 5.20 petang


: 2 Zuhal

Bilangan murid

: 28

Mata pelajaran

: Bahasa Melayu

Tema

: Semangat Perpaduan

Tajuk

: Jiran Sepakat

Pengetahuan sedia ada

: Murid-murid telah mempelajari cara-cara hidup berjiran.

Hasil pembelajaran

:Fokus Utama

1.5 : Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula


dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul
5.1.2: Menceritakan sesuatu perkara dengan tepat
menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang
betul menggunakan ayat majmuk.
Fokus Sampingan

2.4 : Membaca dan memahami maklumat yang tersuratdan


tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi
respons dengan betul.
2.4.3: Membaca dan memahami maklumat daripada bahan
multimedia yang sesuai.

Objektif

: Pada akhir pelajaran ini, murid dapat


i.

Membaca ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

ii.

Menyusun gambar dan maklumat mengikut urutan yang


betul.

Kemahiran bahasa

: Kemahiran mendengar dan bertutur, kemahiran membaca

Sistem bahasa

: i. Sebutan dan intonasi Intonasi ayat bahasa Melayu


ii. Kata tanya

Ilmu

: Pendidikan Moral

Nilai

: Bekerjasama

Kemahiran Bernilai

: KBT-KB:- Membuat urutan, mengitlak, mengenal

Tambah

pasti, membuat keputusan.


Konstruktivisme Menghubung kaitkan
BCB Mendengar dengan berkesan
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Bahan Bantu Mengajar

: Komputer riba, pembesar suara, LCD, petikan teks,buku


teks, papan putih, dan marker pen.

Langkah/Masa

Set Induksi

Isi Pelajaran

i. Jiran Sepakat

4.20 4.25
petang

(5 Minit)

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
i. Guru menunjukkan gambar
kejiranan dan berbual-bual
mengenai jiran sebelah
rumah guru.
-Murid memberi respons.
ii. Guru bertanya tentang
jiran- ketua keluarga, ahli
keluarga, pekerjaan, dan
sebagainya.
-Murid menceritakan perihal
jiran mereka.

Catatan

i. KB
- Menjana idea
ii. KP
- VerbalLinguistik
iii. BBM
- Gambar slaid
- Marker pen
- Papan putih

iii. Menulis tajuk pelajaran di


papan tulis dan meminta
murid membaca dengan kuat.

Langkah 1

i. Memadankan gambar.

4.25 - 4.35
petang

(10 minit)

i.Guru meminta murid


memerhatikan gambar yang
ditayangkan dalam slaid.
ii.Guru meminta murid
memadankan gambar yang
sesuai dengan pernyataan
yang diberi.
-Murid memberi respon.

i.KB
-Menjana idea
ii. KP
-Verbal-Linguistik
iii.BBM
-LCD
-Papan putih
-Pen marker

iii.Guru meminta murid


menceritakan secara ringkas
berdasarkan gambar yang
diperhatikan.
v. Guru mencatat pendapat
murid di papan tulis.

Langkah 2
4.35 - 4.55
petang

i. Maklumat bergambar
Buku Teks m/s 45

i.Murid dibahagi kepada 4


kumpulan.

i.KB
-Menjana idea

(20 minit)

ii.Setiap kumpulan diberi


sampul yang mengandungi
iii. gambar.

ii. Membaca maklumat


daripada gambar dan
frasa

iii.Setiap kumpulan diminta


mengenalpasti urutan gambar
yang diberi dengan betul.
-Murid mengenalpasti gambar
yang diberi.

ii.KP
-Verbal-Linguistik
iii. BBM
-Buku Teks Jiran
Sepakat m/s 45

ii. Murid membaca maklumat


daripada gambar dan frasa
yang diberi secara
berkumpulan.
iv. Murid dipilih secara rawak
untuk membaca frasa
daripada gambar yang
ditunjukkan.

Langkah 3
4.55 - 5.15
petang

(20 minit)

i. Latihan penulisan

i.Murid mendengar
penerangan guru berkaitan
aktiviti penulisan.
ii. Murid memadankan ayat
berdasarkan urutan gambar.
iii. Murid melengkapkan
maklumat yang diberi
mengikut urutan.
vi.Murid dibimbing untuk
menjawab soalan tersebut.
v.Murid dan guru berbincang
mengenai jawapan yang betul
di hadapan kelas.

i.KB
-Menjana idea
ii.KP
-Interpersonal
iii.BBM
- Lembaran kerja
- Papan putih
- Pen marker

Penutup

i.Rumusan isi pelajaran

i.Guru merumus isi pelajaran


kepada murid.

i.KB
-Membuat
kesimpulan

ii.Nilai murni :
Baik hati
Bekerjasama

ii. Murid bersoal jawab


bersama guru berkaitan isi
pelajaran.

ii.KP
- Verbal-linguistik

5.15-5.20 petang

(5 minit)

iii.BBM
iii. Murid mendengar
penerangan guru secara
sumbang saran berkaitan
nilai murni.

REFLEKSI:

ULASAN PENSYARAH / GURU PEMBIMBING

LAMPIRAN

Set Induksi : Gambar slaid tentang kejiranan.

Aktiviti 1: Memadankan gambar yang sesuai dengan pernyataan yang diberi.

melengkapkan maklumat dan


menyerahkan borang

menutup tingkap dan


mengunci pintu

berjumpa dan memberitahu


jiran

menutup dan mengunci


pagar

Aktiviti 2: Menyusunkan gambar mengikut urutan yang betul.

Akhir sekali, kita perlulah


berjumpa dan
memberitahu jiran tentang
pemergian kita.

Mula-mula kita perlu


melengkapkan maklumat
dan menyerahkan borang
kepada pihak polis.

Kemudian, kita perlu


menutup dan mengunci
pagar.

Selepas itu, kita perlu


menutup tingkap dan
mengunci pintu rumah.

Lembaran Kerja

Lengkapkan urutan cerita berdasarkan gambar dan pernyataan yang diberi.

Rajan sekeluarga hendak pergi bercuti ke PulauPinang pada cuti sekolah .Adam memberitahu
Rajan tentang nasihat polis yang didengarnya.
Mula-mula, kita perlu melengkapkan _______________ dalam borang dan _____________itu
kepada pihak polis.
Selepas itu, __________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.
Kemudian,___________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.
Akhir sekali,__________________________________________________________________
___________________________________________________________________________.
