Anda di halaman 1dari 8

5.

0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran:

Bahasa Malaysia

Tahun:

5 Mawar

Bilangan murid:

30 orang

Tema:

Alam Kehidupan

Tajuk:

Bangau Oh Bangau

Tarikh:

06.09.2012

Masa:

8.00 - 9.00 pagi

Hasil pembelajaran:
Fokus utama: 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata, istilah, frasa, ayat yang tepat dan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1
i. Mengelaskan maklumat berdasarkan sesuatu topik yang dibincangkan.
ii. Menyampaikan maklumat yang bernas dengan jelas dan tersusun.

Fokus sampingan: 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam
sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 1
i.

Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.

15

Objektif :
Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :
i. Murid membuat pengelasan berkenaan ciri-ciri tumbuhan dan haiwan
yang terdapat dalam teks.
ii. Murid menjelaskan ciri-ciri tumbuhan dan haiwan dengan tersusun
dan lancar.
iii. Murid menulis ayat majmuk berdasarkan perkataan yang diberikan.

Penggabungjalinan kemahiran bahasa :


Kemahiran lisan dan kemahiran menulis
Sistem Bahasa: Tatabahasa dan ayat majmuk
Kosa kata : mentah , timpa.
Pengisian kurikulum:
Ilmu: Sains
Nilai : Kejujuran, kerjasama dan rasional, keyakinan diri

Kemahiran Bernilai Tambah:


i. Kemahiran berfikir : Mencirikan dan mengelaskan
ii. Kemahiran belajar : Strategi belajar dalam kumpulan, kemahiran membaca
iii. Kecerdasan pelbagai: Kecerdasan interpersonal dan kecerdasan naturalis
v.Pembelajaran kontekstual : menekankan interaksi, Berpusatkan murid
vi. Pembelajaran konstruktivisme : Menghuraikan

16

vii. Teknologi maklumat dan komunikasi

PENGETAHUAN SEDIA ADA :


i. Murid sudah mengetahui mengenai alam kehidupan flora dan fauna
Alat Bantu Mengajar :
BIL
1.
2.
3.
4.
5.

BAHAN

BILANGAN
1
1
1
30
30

Video
LCD
Komputer riba
Set Soalan
Petikan

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
17

CATATAN

Murid menonton
video

berkaitan

dengan

alam

kehidupan

Set induksi (5 minit)


Guru menayangkan video mengenai
flora dan fauna.
Guru bersoal jawab bersama murid

mengenai apa yang telah ditonton oleh

flora dan fauna.

mereka.

BBM:
Komputer riba
LCD
Video
Penerapan
Nilai: Kerjasama
Kemahiran

Bernilai

Tambah:
TMK :
Video alam kehidupan
flora dan fauna.
Kecerdasan Pelbagai:
Naturalis

Murid

mentafsir

teks

mengenai

Bangau

Oh

Bangau.

Langkah 1 ( 20 minit)

BBM:

Aktiviti 1

Teks

Guru membahagikan murid kepada

Bangau.

enam kumpulan.
Guru menerangkan tujuan dan cara

Pembelajaran

pelaksanaan aktiviti kumpulan.


Setiap ketua kumpulan diminta untuk
mendapatkan lima set teks bertajuk
Bangau Oh Bangau daripada guru
dan

Penambahan
kosa-kata baharu
:

Bangau

membahagikannya

kepada

rakan yang lain.


Semua ahli kumpulan membaca teks

secara individu.
Selepas membaca, ketua kumpulan
18

Oh

berpusatkan aktiviti:
Berpusatkan murid
Penerapan
Nilai : Kerjasama

i) mentah

mengendalikan perbincangan bagi

ii) timpa

mengelaskan ciri-ciri tumbuhan dan

haiwan yang terdapat dalam teks.


Guru
memantau
perbincangan

Ilmu : Sains
Kemahiran

Bernilai

Tambah :

kumpulan.
BCB:
Strategi belajar dalam
kumpulan , mencirikan
KB:
Mengelaskan
KP:
Kecerdasan
interpersonal
Murid mengelas

Langkah 2 (15 Minit )

Bahan bantu:

dan menjelaskan

Aktiviti i

Kertas mahjong

ciri-ciri

tentang
tumbuhan

dan

mengelaskan

haiwan.
Guru

Setiap kumpulan diminta berbincang bagi


ciri-ciri

tumbuhan

dan

haiwan yang terdapat dalam teks.


membuat

tampil menjelaskan perbincangan mereka

ulasan

mengenai pengkelasan tumbuhan dan

berdasarkan

haiwan mengikut ciri-ciri.

perbincangan
kumpulan.

Guru memberikan arahan supaya murid

Guru membuat penilaian perbincangan

Pembelajaran
berpusatkan aktiviti:
Berpusatkan murid

kumpulan dan memberikan komen.


Penerapan
Nilai: Rasional
Ilmu: Sains

19

Kemahiran

Bernilai

tambah :
BCB :
Kemahiran
dan

membaca

strategi

belajar

dalam kumpulan
KB :
Mencirikan
KP:
Kecerdasan
naturalis,kecerdasan
interpersonal
Bahan bantu:
Langkah 3 (15 Minit)

Video

Murid menyanyi
lagu

bertajuk

Bangau

Guru

bertajuk Bangau oh Bangau.


Murid menyanyikan lagu Bangau Oh

Oh

Bangau.

memperdengarkan

lagu

yang

Penerapan
Nilai: Kejujuran

Bangau dengan sebutan dan intonasi


yang betul .

Murid

Ilmu: Sains

membina

ayat

majmuk

berdasarkan

Murid menyebut perkataan


i) timpa
ii) mentah
iii) timbul
iv) kayu api

Murid

perkataan :
i) timpa
ii) mentah
iii) timbul
iv) kayu api

membina

ayat

majmuk

menggunakan perkataan tersebut.

Kemahiran
tambah :
BCB :

20

Bernilai

Kemahiran mendengar
secara aktif
KP:
Kecerdasan naturalis

Penutup ( 5 minit)
Guru mengakhiri
sesi

pengajaran

Penerapan
Guru menyoal murid tentang apa yang

dan

mereka faham dengan pembelajaran hari

Nilai: Keyakinan diri

pembelajaran
dengan penutup

tersebut.
Guru
membuat

KP: Interpersonal

kognitif.

pembelajaran tersebut.

rumusan

Refleksi :

21

tentang

22
