Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran : Pendidikan Keselamatan Jalan Raya (PKJR)


Kelas : Tahun 5 Cempaka
Masa : 30 minit
Bil. Murid : 24 orang
Unit : 8. Masalah Semasa Perjalanan
Tajuk : 1. Mari Kita Selidik
Kemahiran :
Fokus Utama : 4.2 Aras 3 (i)
Fokus Sampingan : 8.1 Aras 1 (i)
PKJR : 3.1.3, 3.1.4, 10.1.9, 10.1.10
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1) Melengkapkan jadual undang-undang dan peraturan bagi pengguna jalan raya dengan betul.
2) Membandingkan perbezaan undang-undang dan peraturan pengguna jalan raya dengan bahasa yang betul.
Aktiviti :
1) Bersoal jawab dengan murid tentang cara mereka ke sekolah.
2) Perbincangan dengan murid tentang apakah undang-undang dan peraturan yang perlu dipatuhi oleh semua
pengguna jalan raya.
3) Menunjukkan poster dan bersoal jawab dengan murid tentang perlakuan berbahaya oleh pengguna jalan raya di
dalam poster.

4) Menunjukkan kad frasa tentang undang-undang dan peraturan jalan raya dan murid diminta membaca kad frasa
tersebut.
5) Mengedarkan lembaran kerja untuk dilengkapi oleh murid.
6) Secara lisan, beberapa orang murid diminta menyatakan jawapan mereka.
7) Guru merumuskan isi pelajaran dan nilai-nilai murni.
Sistem Bahasa :
1) Tatabahasa - Imbuhan awalan. Cth : memakai, berjalan, menghadap
2) Kosa kata - kemungkinan, wajib, patuh
Pengisian Kurikulum :
1) Ilmu - Pendidikan Sivik dan Kemasyarakatan
2) Nilai - kerjasama, hormat-menghormati
3) KBKK - menjana idea, membanding dan membeza
Media Pengajaran (BBM) : poster, kad frasa, lembaran kerja
Bahan Rujukan : Buku Panduan PKJR Tahun 5, Buku Aktiviti PKJR Tahun 5
Refleksi : 21 daripada 24 orang murid menjawab semua soalan lembaran kerja dengan betul.

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
LANGKAH
ISI
DAN MASA

PELAJARAN

Soal jawab tentang


cara pergi ke
sekolah.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN

Bersoal jawab dengan murid


tentang cara mereka ke sekolah.

Pejalan kaki

Penunggang basikal

Set Induksi

Penumpang kereta

( 4 minit )

Penumpang bas

Pembonceng motosikal

Perbincangan
tentang poster
Perlakuan

Guru mengaitkan jawapan murid


dengan tajuk pelajaran.

Guru menunjukkan poster dan


menyoal murid tentang perlakuan
berbahaya dalam poster.

CATATAN

Teknik Soal Jawab

Media Pengajaran :
Poster

Berbahaya.

Langkah 1
( 8 minit )

Pejalan kaki

Penunggang basikal

Pemandu kereta

Penumpang kereta

Penunggang motosikal

Penumpang bas

Kad frasa tentang


Undang-undang
dan Peraturan Jalan
Raya.

Sistem Bahasa
tentang Imbuhan
Awalan.

Guru menunjukkan kad-kad frasa


tentang Undang-undang dan
peraturan jalan raya kepada murid.

KBKK
Menjana Idea
Membanding dan

Membeza

Media Pengajaran :
Kad Frasa

Murid meneliti dan mengenal


pasti perlakuan berbahaya dalam
poster untuk menjawab soalan guru.

Lembaran Kerja

Murid membaca kad-kad frasa.

Murid mencari dan menyebut


perkataan yang berimbuhan awalan
dalam kad-kad frasa.
Berjalan

Belajar Cara Belajar

Memakai

Menghadap

Langkah 2

Beratur

( 15 minit )

Melintas

Bermain

Sebelum

Lembaran kerja
untuk menilai
pemahaman murid
tentang tajuk
pelajaran.

(Melengkapkan jadual
undang-undang dan
peraturan bagi pengguna
jalan raya di bawah.)

Membuat rumusan
isi pelajaran.

Guru mengedarkan lembaran


kerja.

Murid menyiapkan lembaran kerja


dalam masa yang diberikan.

Guru meminta beberapa orang


murid untuk menyatakan jawapan
mereka.

Guru membuat rumusan tentang


isi pelajaran dengan menggunakan
teknik soal jawab.

Kemahiran
Pemudahcara

Penutup

( 3 minit )

Perlakuan
berbahaya semasa
berada di jalan
raya.

Guru menerapkan nilai-nilai murni


yang patut ada pada seorang
pengguna jalan raya.

Undangundang dan
peraturan jalan
raya yang wajib
dipatuhi.

Kemahiran belajar

Membuat
kesimpulan

Teknik Soal Jawab

Penerapan nilai-nilai
murni.
Bekerjasama

Hormatmenghormati

Lembaran Kerja
Lengkapkan jadual undang-undang dan peraturan bagi pengguna jalan raya di bawah.

Jenis
Pengguna
Jalan Raya

Undang-undang dan
Peraturan
Jalan Raya

Pengguna

Penunggang
basikal

1.
2.
3.

Penumpang
kereta

1.
2.
3.

Pejalan
Kaki

1.
2.
3.

Penumpang
bas

1.
2.
3.

4.
