Anda di halaman 1dari 6

BLOG CIKGU SAINS

Wednesday, 24 April 2013


CONTOH RPH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MAKROPENGAJARAN)
Tarikh
: 4 April 2013
Masa
: 12.05 hingga 12.40 tengahari (35 minit)
Kelas
: 6 Al-Khawarizmi
Mata pelajaran
: Sains Rendah
Tema
: Menyiasat Bumi dan Alam Semesta
Tajuk
: Gerhana Bulan
Objektif Pengajaran: Di akhir sesi pembelajaran dan pengajaran murid dapat:1.
Menjelaskan bagaimanakah fenomena gerhana bulan berlaku.
2.
Melakar bentuk bulan sepanjang berlakunya gerhana bulan.
Pengetahuan sedia ada murid:1.
Murid-murid telah mengetahui bahawa bumi dan bulan merupakan objek legap.
2.
Murid-murid telah mengetahui bahawa cahaya bergerak dalam satu garis luru
s.
3.
Murid-murid telah mengetahui bahawa bumi dan bulan beredar mengelilingi m
atahari.
Konsep:1.
Gerhana bulan akan berlaku apabila bumi berada di antara bulan dan mataha
ri.
2.
Bayang bumi akan jatuh pada permukaan bulan dan bulan akan mengalami gerh
ana.
Bahan bantu belajar:1.
Tiga biji bola berlainan saiz
2.
Kad tugasan
3.
Lembaran kerja
Nilai murni:1.
Mensyukuri adanya matahari yang mengeluarkan cahaya menyinari alam ini.
2.
Sikap bekerjasama semasa menyiapkan tugasan
Kemahiran Proses Sains:1.
Menginferens
2.
Berkomunikasi antara ruang dan masa

Langkah/Masa
Isi pelajar
-an
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Catatan
Fasa 1
Mencungkil Idea
(5 minit)

Bersoal-jawab berkenaan dengan bahan maujud yang ditunjukkan oleh guru dan bentu

k fasa bulan.
.
1. Guru menunjukkan 3 biji bola yang berlainan saiz dan meminta murid m
ewakilkan bola itu dengan objek di dalam sistem suria.
2.Guru menunjukkan bentuk fasa-fasa bulan dan mengemukakan soalan untuk
mencungkil idea.
1. Murid membuat pemerhatian dan cuba mewakilkan bola-bola itu dengan ob
jek di dalam sistem suria.
2. Murid menjawab soalan guru berkenaan dengan fasa bulan yang ditunjukka
n oleh guru.
BBB:3 biji bola berlainan saiz
Kad gambar fasa-fasa bulan
Fasa 2
Perkembang
an
(10 minit)

Meramalkan
Kedudukan bumi,
bulan dan matahari
semasa kejadian
gerhana.
1.Guru meminta murid meramalkan kedudukan bumi, bulan dan matahari denga
n melekatkan rajah objek tersebut pada sehelai kertas. (kerja kumpulan)
2.
ereka.
3.

Guru meminta murid tampil ke hadapan untuk mempamerkan hasil tugasan m


Guru bersoal-jawab dengan murid.

4. Guru menerangkan berkenaan dengan kedudukan bumi, bulan dan matahari s


elepas murid mempamerkan hasil perbincangan mereka.
1. Murid menyelesaikan tugasan yang diberi oleh guru secara berkumpulan.
2 . Murid mempamerkan hasil
perbincangan mereka
mengenai kedudukan bumi,
bulan dan matahari semasa
gerhana bulan.
3.Murid menjawab soalan guru.
4.Murid mendengar
penerangan guru.
BBB:
Kad tugasan.
Fasa 3
Aplikasi Idea

(15 minit)

Meramalkan bentuk-bentuk bulan yang dapat dilihat semasa berlakunya gerhana bula
n.
Mengaplikasi pengetahuan untuk menjawab soalan latihan
1. Guru mengedarkan kad tugasan kedua iaitu melakar bentuk fasa bulan
semasa kejadian gerhana bulan.
2. Guru menjustifikasikan hasil perbincangan murid berkenaan dengan b
entuk fasa bulan yang dapat dilihat semasa gerhana bulan.
.

3.

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada

murid.

1.

Murid melakar bentuk fasa bulan semasa kejadian gerhana secara ber

kumpulan.
2.

Wakil kumpulan mempamerkan hasil perbincangan mereka di hadapan k

elas.
.

3.
4.

Murid menyusun urutan bentuk fasa bulan di hadapan kelas.


Murid mengaplikasikan idea untuk menjawab soalan.

Kad tugasan
Lembaran kerja
Fasa 4
Refleksi/
Penutup
(5 minit)

Membuat kesimpulan tentang pelajaran pada hari ini.


1. Guru bersoal-jawab dengan
murid tentang kejadian
gerhana bulan dan 2 prinsip
cahaya yang digunakan
semasa peristiwa gerhana
bulan.
.

2.

Guru memberi tugasan mencari maklumat tentang gerhana matahari.

1.
Murid menjawab soalan guru yang menjurus kepada pembentukan kesimpulan
tajuk yang dipelajari.

REFLEKSI MAKROPENGAJARAN

Posted by Sanisah Omar at 06:10


Email This
BlogThis!
Share to Twitter
Share to Facebook
Share to Pinterest
No comments:
Post a Comment
Newer Post Older Post Home
Subscribe to: Post Comments (Atom)
Facebook Badge
Sanisah Omar
Create Your Badge
WATCH OUT!
phase of the moon
my calendar
Cuteki wallpaper cute
HAI.....

TIME IS MORE VALUABLE THAN GOLD


Apakah pendapat anda tentang blog ini?
Blog Archive
? 2013 (25)
? September (1)
? May (1)
? April (20)
SAINS SEKOLAH RENDAH
FOTOSINTESIS (SAINS THN 4)
Agen penyebaran biji benih (Sains Thn 5)
Video Eksperimen Sains (playlist)(Sains Thn 5)
SEKOLAHKU...
BERKENALAN DENGAN PENULIS BLOG....
Monyet di talian....(on-line ke...?)
video jelajah negeri, eksplorasi ilmu...(program m...
JELAJAH NEGERI EKSPLORASI ILMU
KEKUATAN DAN KESTABILAN(SAINS THN 5)
PUSAT SAINS NEGARA, BUKIT KIARA, KUALA LUMPUR
CONTOH RPH
CARA TUMBUHAN MELINDUNGI DIRI DARIPADA CUACA MELAM...
SISTEM RESPIRASI HAIWAN (SAINS THN 4)
PEMELIHARAAN HUTAN (SAINS THN 6)
KEMAHIRAN TMK DALAM MATA PELAJARAN SAINS
AKTIVITI MANUSIA YANG MENYEBABKAN KEMUSNAHAN HABIT...

EKSPERIMEN MENYUKAT JARAK YANG DILALUI OLEH KERETA...


program mentor-mentee murid thn 6.
SANG GAJAH MENCARI HABITATNYA YANG MUSNAH...(SAINS...
? March (3)
trafik
Sparkline 24,170
Followers
About Me
My Photo
Sanisah Omar
D20121061217
SK CHEGAR GALAH
GROUP EL A01 (PJJ)
View my complete profile
my visitors
Flag Counter
Powered By Blogger

do visit this blog in future


capaian kepada
http://www.psn.gov.my/galeri-dan-pameran/
http://eduwebtv.com/v2/home/
http://www.science.upm.edu.my/ktsm/
http://bahansainsupsr.blogspot.com/
http://sapsnkra.moe.gov.my
http://apps.moe.gov.my/sppbs
http://pjj.upsi.edu.my
My Widget
Klik to get more widget
My Widget
Klik to get more widget
TERIMA KASIH DAN JUMPA LAGI
the number one for me..

Chat Box
kira berat ideal anda..

SEMOGA MEMBERI MANAFAAT KEPADA SEMUA


Lady Bug Note Generators
Watermark template. Powered by Blogger.
