Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

Nama Guru Pelatih

Yusriza Binti Ali

Mata Pelajaran

Bahasa Malaysia

Bilangan Murid

28 orang

Tahun

1 Mawar

Tarikh

21April 2015

Masa

11.00 pagi -11.30 pagi (30 minit)

Tajuk

Berhati-Hati Di Jalan Raya

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Murid dapat mengenal warna .


2. Memahami perkataan kata adjektif.

Hasil Pembelajaran

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Memahami dan menggunakan kata adjektif warna dengan

5.1.5

betul mengikut konteks

Fokus Sampingan

Menulis imlak frasa yang mengandungi perkataan suku

3.4.2

kata terbuka dan suku kata tertutup dengan tepat.

Kemahiran Bahasa

kata adjektif warna, suku kata terbuka dan tertutup

Sistem Bahasa

merah, kuning, hijau, lampu, basikal,

Pengisian Kurikulum :
Ilmu

Keselamatan jalan raya

Nilai

Menjaga keselamatan

KBT

mengecam, menghubungkait

Alat Bantu Mengajar :


i.

LCD

ii.

Laptop
1

iii.

video pembelajaran,

iv.

kad imbas

v.

lembaran kerja

vi.

buku teks

vii.

buku tulis

Pengetahuan Sedia Ada

Isi Pelajaran

:
i.

Murid pernah melintas jalan raya,

ii.

Murid sudah mengenal warna

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

1. Lintasan
Induksi Set (5 minit)

belang
2. Jejantas
3. Lampu isyarat
4. Berhenti
a. Apakah objek yang

ABM:
LCD,
media
1. Murid melihat video suasana di jalan bergerak, laptop,
pembesar suara.
raya
2. Guru menyoal murid nama objek
Nilai:
yang terdapat di jalan raya yang
patuh kerjasama
mempunyai warna.

mempunyai warna?
b. Apakah

Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Media
bergerak,
LCD, laptop

nama

simbol tersebut?

1.
2.
3.
4.

Lampu isyarat
Hujau
Merah
Kuning

Soalan
i. Sebutkan
warna
yang terdapat pada
lampu isyarat?
ii. Apakah
fungsi
setiap warna yang
terdapat pada lampu
isyarat?

Langkah 1 (10minit)
1.
2.

3.
4.

ABM:
Murid melihat buku teks.
LCD,
laptop,
media,
pembesar
Guru meminta murid menyebut warna
yang terdapat pada lampu isyarat dan suara, buku teks,
kad imbas (m/s 67)
warna lain yang terdapat di dalam
buku teks.
Nilai:
Murid menyatakan fungsi setiap mendengar arahan
warna pada lampu isyarat.
Guru menayangkan slaid lampu Integrasi Inovasi
isyarat, murid melabel fungsi lampu yang diterapkan :
Slaid lampu isyarat
isyarat

Kata Adjektif
1. hijau
2. kuning
3. merah
Frasa
1.
2.
3.
4.

lampu
basikal
berhenti
bersedia

Langkah 2 (10 minit)

ABM:
Buku teks (ms67),
kad imbas, buku
kata tulis
buku
Nilai: mendengar
arahan
kata

1. Murid melihat buku teks (ms 67.


2. Guru menerangkan tentang
adjektif yang terdapat dalam
teks.
3. Guru menyebut frasa suku
terbuka dan tertutup.
Integrasi Inovasi
4. Murid menyalin perkataan kata yang diterapkan :
adjektif dan frasa di dalam buku tulis.

Penutup (5 minit)

Nilai:
mendengar arahan,

1. Murid melihat slaid kata adjektif


ABM:
warna
LCD, laptop, slaid
Menjelaskan sesuatu
objek.

berwarna

biru

Kereta
itu

Bunga raya
me

rah

Bunga matahari
ku

ning

lalang
hi

jau

Refleksi:
PdP hari ini berjalan seperti berjalan seperti biasa, murid teruja melihat penayangan
video tentang keselamatan jalan raya. Murid dapat memberi tindak balas yang positif apabila
guru menyoal tentang lampu isyarat. Murid dapat menjawab latihan yang guru berikan
menggunakan slaid. Walaupun terdapat murid yang tidak member kerjasama, murid suka
melihat video yang guru tunjukkan.

Tugasan :
Warnakan dan labelkan lampu isyarat di bawah mengikut urutan yang betul.

Lampu Isyarat

Penggayaan/Penilaian:

Lengkapkan silang kata di bawah.


3

Ke kanan
1.
Warna lampu isyarat bersedia untuk berhenti, adalah ______________.
2.

Pemandu kenderaan mesti berhenti apabila lampu isyarat bertukar


warna _______________.

3.

Terdapat _______________ warna pada lampu isyarat.

4.

Pemandu kenderaan boleh bergerak apabila lampu isyarat bertukar


warna _________________.

Integrasi Inovasi yang diterapkan:


1. Penggunaan media bergerak seperti video
2. Menggunakan slaid sebagai latihan di dalam kelas.

Alat Bantu Mengajar

Kad Imbas

berhenti
bersedia untuk berhenti
bergerak
8
