Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) BAHASA MELAYU

Mata pelajaran
Tajuk
Sub tajuk
Tarikh
Masa
Tahun
Bil Murid
Pengabungjalinan
Objektif

Bahasa Melayu
Perayaan di Malaysia
Sambutan Hari Raya
1 Jun 2019
8.40-9.40 pagi
5 Jaya
32 orang
Muzik , Pendidikan Seni Visual ,Seni Pergerakan.
Pada akhir pelajaran murid dapat:
i.
ii.

Murid dapat menyatakan tentang pengalaman


mereka menyambut perayaan secara lisan.
Membaca dan menyatakan lima isi penting yang

iii.

terdapat dalam lirik lagu.


Murid dapat membina sekurang-kurangnya lima
ayat yang gramatis berdasarkan perayaan di

Pengetahuan sedia

Malaysia.
Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman

ada

mereka mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia dengan


cara berdialog dan membina ayat dengan menggunakan ayat

Penerapan Tema :

mudah.
Kebudayaan di Malaysia-

Nilai :

Menghayati,
Menghormati

Kemahiran:

Menghargai.
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan
seharian dengan

menggunakan kata, ungkapan, ayat,

sebutan, intonasi dan nada yang sesuai.


Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang
dialami dan didengar dengan menggunakan
bahasa yang sesuai.
2.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan
memberikan penekanan pada intonasi
berdasarkan tanda baca.
3.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk
dalam sesuat penulisan teks tentang sesuatu tajuk.

Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan


mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk
Kemahiran Bahasa
Sistem Bahasa

berdasarkan tajuk yang diberikan.


Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.
Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan

Kemahiran Bernilai

dan intonasi.
Kecerdasan Pelbagai:

Tambah

Kinestetik,
Intrapersonal,
Interpersonal,
Naturalis,
Emosi.
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT):
Membanding, Menganalisis,
Membuat Inferens ,Mengaplikasi, Merumuskan

BBM

Kemahiran Mengkategori .
Seni visual :gambar suasana hari raya, puppet
Alat muzik :seruling , kerincing , serunai
ICT

: lirik lagu , power point

Langkah
/ masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran

Catatan

Set

Lagu Hari

Induksi

Raya

1.Guru

menayangkan

slaid Nilai : Menghayati

lirik lagu Hari Raya.


2. Guru dan murid menyanyi

(5 minit)

lagu Hari Raya bersamasama

ikut

melodi

lagu

Bapaku pulang dari kota


Lagi seminggu hari raya
Kita sambut ramai-ramai
Marilah kawan, mari taulan
Kita beraya dengan riang
Dam dum , dam dum bunyi mercun
Hingar bingar satu kampung
Tak sabar sungguh rasa hati
Untuk menyambut hari raya

3.Murid menyanyi bersamasama mengikut lirik lagu


sambil membuat
pergerakan tangan .(guna
puppet , alat muzik) dan
badan

Boneka dan alat-alat muzik yang


digunakan

Kecerdasan Pelbagai

Langkah 1

Jenis-jenis

(15 minit)

perayaan yang

KB : menghubung
Pergerakan tangan dan badan
secara individu dan berkumpulan

BCB: menonton

terdapat di
Malaysia

kait ,inferens

1.Guru menunjukkan power dengan aktif


point Suasana Hari Raya

BBB : power point

2.Murid diminta untuk melihat


paparan

power

point

dan

menghayatinya.
2.Murid

diminta

untuk

membezakan jenis perayaan


mengikut
menceritakan
mereka.

kaum

dan

pengalaman

3.Guru menjelaskan tujuan

aktiviti dan tajuk pengajaran


yang akan diajarkan pada
hari itu.

Alat muzik dan poster pertunjukan


kebudayaan dalam sambutan
perayaan

4. Soal jawab jenis alat muzik


yang

sering

digunakan

semasa sambutan Hari Raya.


5. Kaitkan alat muzik dengan
perayaan di Malaysia.

6. Guru bersoal-jawab
tentang alat muzik mengikut
perayaan di Malaysia.

Langkah 2

1.Lirik lagu

1.Baca kuat lirik lagu yang KB :

Hari Raya

ditayangkan.

(20 minit)

menghubungkaitkan,
menjana idea

2.Perbincangan

2. Murid dibahagikan kepada

BCB : memproses

kumpulan

beberapa kumpulan.

maklumat dan

3. Murid diminta untuk berada

melaporkan maklumat.

dalam kumpulan dan

KP : verbal linguistik

membuat perbincangan

,visual,

tentang isi penting lirik lagu.

intrapersonal,

4. Murid dikehendaki
menyenaraikan sekurangkurangnya tiga isi penting
daripada lirik lagu itu.

Nilai : kerjasama,
hormat menghormati
BBB : power point

5. Ketua kumpulan
membentangkan hasil
perbincangan,
6)Guru merumuskan hasil
pembentangan murid.

Langkah 3
(15 minit)

1.Latihan

1.Guru edarkan lembaran

KB : menjana idea,

membina ayat

kerja.

menghubungkaitkan,

2.Murid bina tiga ayat tunggal

membuat inferens.

dan 3 ayat majmuk tentang

BCB : mengumpul,

perayaan di Malaysia.

memproses, mencatat

3,Guru membimbing

dan

kumpulan murid

melaporkan maklumat.

yang memerlukan pemulihan

KP :

untuk membina ayat tunggal.

intrapersonal;
interpersonal,

Aktiviti

visual, verbal-linguistik.

Pengayaan:

Nilai : bekerjasama,

Menulis ayat majmuk

menghargai,.

berdasarkan gambar

BBB : kertas latihan

perayaan di Malaysia.
Aktiviti
Pemulihan:
Membina ayat tunggal

berdasarkan gambar.
Penutup
(5 minit)

1.Rumusan

1.Murid digalakkan supaya

tentang jenis

mengumpul maklumat

perayaan di

tambahan daripada bahan-

Malaysia

bahan yang lain bagi


menambahkan pengetahuan

Nilai :
Kerjasama
Menghargai budaya
orang lain

2.Nilai :

mereka tentang kebudayaan

-Menghargai

negara

Menghormati adat

-Bersyukur

pelbagai kaum

-Menghormati

2.Murid juga menyatakan

-bekerjasama

nilai-nilai murni yang telah


dipelajari pada hari tersebut.

3.Murid menyanyikan semula


lagu Hari Raya sambil
membuat pergerakan tangan
& badan.(guna alat muzik dan
puppet)

Pergerakan yang dilakukan secara


individu dan berkumpulan

Pelbagai arah haluan pergerakan


( individu dan kumpulan)

Refleksi:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
