Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 3 Tiger

Bil. Murid

: 38 orang

Masa

: 11.30 pagi 12.30 tengah hari

Tarikh

: 14/ 2 / 2013

Tema

: Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

: Makanan Seimbang (didik hibur)

STANDARD KANDUNGAN
4.4 Melafazkan dan memahami puisi
dengan intonasi yang betul
menggunakan bahasa yang indah
secara didik hibur.

Objektif
i.
ii.

STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.1 Melafazkan dan memahami pantun
empat kerat dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan jelas
menggunakan bahasa yang indah
secara didik hibur.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Melafazkan pantun empat kerat dengan menggunakan sebutan dan intonasi


yang betul.
Melengkapkan pantun empat kerat dengan perkataan sinonim yang sesuai
setelah memahami isi kandungan pantun.

Sistem Bahasa

Sistem bahasa : Sinonim (sama erti)


Kosa kata
: Hindari, sikap, amalan.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai murni
Kreativiti

: Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan


: Tanggungjawab, perihatin, keselamatan diri
: Memilih makanan seimbang dalam kehidupan harian

Strategi

KB
TKP

BCB

: Mengenal pasti, banding beza, menaakul


: Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
kinestatik, visual
: Memproses maklumat mengenai piramid makanan.

Pembelajaran kontekstual

: Menghubung kait dengan amalan pemakanan


harian.

Bahan Bantu Belajar


Bil
1
2
3
4
5
6
7

Jenis
Kad bercantum
Komputer riba
Pembesar suara
LCD
Petikan pantun
Latihan pantun (sinonim)
Latihan Mari Lengkapkan Saya

Bilangan
6
1
1
1
38
38
38

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah membaca pantun dengan sebutan dan
intonasi yang betul.

Langkah/

Isi Pelajaran

Masa

Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran

Kad bercantum:
-Burger
-Sayur-sayuran
-Buah-buahan
-Ayam goreng
-Susu dan roti

1) Guru mengedarkan kad

(5 minit)

BBB:

bercantum kepada semua

-Kad bercantum

kumpulan.
2) Setiap kumpulan dikehendaki

-Komputer riba
-LCD

mencantumkan kad tersebut


supaya menjadi satu gambar
tunggal.
3) Setiap kumpulan dikehendaki

Induksi Set

Catatan

menyatakan gambar yang


mereka perolehi.
4) Guru memaparkan gambar
pada slaid.
5) Guru bersoal jawab dengan
murid mengenai gambar
tersebut.
6) Guru mengaitkan kad

Teknik:
-Soal jawab
-Perbincangan
TKP:
-Verbal
-Visual
-Kinestetik
-Interpersonal
BCB:

Tajuk:
Makanan Seimbang

bercantum dengan tajuk


pengajaran pada hari ini.
7) Guru menyatakan tajuk
pengajaran.

Petikan pantun:
Makanan Seimbang
Ikan di air terlihat-lihat,
Ikan bernama si ikan laga;
Amalkan gaya hidup sihat,
Makan minum hendaklah
dijaga.

1) Guru mengedarkan petikan


pantun kepada semua murid.
2) Semua murid dikehendaki
membaca senyap pantun
tersebut.
3) Guru membacakan pantun

-k.bertutur
-k.mendengar
Nilai:
-Rasional
BBB:
-Petikan pantun
-Komputer riba
-LCD
-Pembesar suara

mengikut sebutan dan intonasi


Ikan dibeli si anak Sahlan,
Dibeli juga si ikan jenahak;
Makanan berkhasiat jadi

Langkah 1
(20 minit)

amalan,
Elak makanan banyak lemak.
Dibeli juga si ikan jenahak,
Masak gulai kurang santan;
Elak makanan banyak lemak,
Banyak memakan sayursayuran.

yang betul.
4) Guru meminta beberapa orang

-Hindari
Isi tempat kosong dengan

-Sikap
perkataan yang sama erti
berikut.
-Amalan

-Intrapersonal

dengan sebutan dan intonasi

-Interpersonal

yang betul.
5) Murid-murid membaca pantun
secara berkumpulan.
6) Guru menerangkan tentang isi

mengenai kosa kata.


8) Murid-murid diagihkan dengan
berdasarkan pantun.
9) Murid-murid dikehendaki
dengan kata sinonim yang

______________,
Ikan __________ si ikan
laga;
______ ______ hidup
Cari
yang sama.
sihat,
Makan minum hendaklah
_____.

Dibeli juga si ikan jenahak,


Masak gulai ________
santan;
______ makanan banyak
lemak,

BCB:
-K.membaca
-K.menulis
Teknik:
-Demonstrasi

latihan isi tempat kosong

mengisi tempat kosong

Ikan di air

-Verbal

murid membacakan pantun

pantun.
7) Guru dan murid berbincang
Kosa kata:

TKP:

diberikan.
10)Murid-murid diperdengarkan
dengan lagu kanak-kanak
sambil menjawab soalan.
11) Guru membimbing jawapan
murid

Nilai:
-Berhati-hati
-Prihatin

Ternampak-nampak cara
Sedikit
jauhi bergelar
praktikkan separuh
dipelihara

Gambar piramid
makanan
Langkah
2
(15 minit)

1) Guru menayangkan gambar


piramid makanan kepada
murid-murid.
2) Semua murid dikehendaki
memberikan perhatian.
3) Guru mencungkil pengetahuan

BBB:
-Piramid makanan
-Komputer riba
-LCD
-Poster

sedia ada murid mengenai


piramid makanan.
4) Guru menerangkan tentang
piramid makanan dan isi
kandungannya.
5) Guru dan murid bersoal jawab
tentang kumpulan makanan
yang tidak difahami.
6) Murid-murid dikehendaki
memberikan contoh makanan
yang lain mengikut kumpulan
makanan.
7) Guru membimbing jawapan
murid.

Teknik:
-Penerangan
-Perbincangan
TKP:
-Visual
-Verbal
-Interpersonal
-Intrapersonal
KB:
-Banding beza
BCB:
-K.membaca
-K.menulis

Aktiviti:

1) Guru mengedarkan lembaran

BBB:

Mari Lengkapkan Saya

latihan kepada semua murid.


2) Semua murid dikehendaki

-Lembaran latihan

membaca soalan dengan teliti.


3) Setiap murid dikehendaki
mengisi jawapan yang

-Komputer riba
-Pembesar suara
-LCD

disediakan dalam ruangan


yang sesuai.
4) Soalan adalah berkaitan

Langkah 3
(15 minit)

dengan kumpulan makanan.


5) Guru memainkan lagu kanak-

TKP:
-Interpersonal
-Intrapersonal
-Verbal

kanak sambil murid menjawab


soalan.
6) Murid dan guru
membincangkan jawapan
bersama-sama.
7) Guru membimbing jawapan
murid.
Rumusan isi pelajaran.
Penutup
(5 minit)

KB:
-Mengenal pasti
BCB:
-K.membaca

1) Murid-murid disoal mengenai

BBB:

cara melafazkan pantun.


2) Guru bertanyakan tentang

-Komputer riba
- LCD

kefahaman murid terhadap


Kognitif:
-Makanan seimbang
-Kumpulan makanan
-Perkataan sinonim
Sosial:
Bertepuk tangan untuk

makanan seimbang.
3) Murid-murid disoal mengenai
sinonim.
4) Murid- murid diminta
menyatakan nilai-nilai murni
yang diperoleh dalam PdP.
5) Guru merumuskan isi
pelajaran.

TKP:
-Verbal
-Interpersonal
-Intrapersonal
KB:
-Merumus

diri sendiri.
Nilai murni:

-Perihatin
-Sayangi diri
-Jaga kesihatan
