Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 2 (KEMAHIRAN MEMBACA)

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tarikh/Hari

: 14 Ogos 2015

Tahun

: 2 Bersatu

Bil. Murid

: 20 orang

Tema

: Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

: Kebersihan Diri

Standard Kandungan
2.2 Membaca dan memahami perkataan,

Standard Pembelajaran
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan

frasa dan ayat daripada pelbagai sumber

dalam ayat tunggal yang mengandungi dua

dengan sebutan yang betul.

atau

tiga

suku

kata,

diftong,

vokal

berganding, digraf, dan konsonan bergabung


dengan sebutan yang betul.

Objektif

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :


i.

Membaca dan memahami 5 perkataan yang mempunyai dua


atau tiga suku kata dalam ayat tunggal dengan sebutan yang
betul.

Sistem Bahasa

Tatabahasa

: Ayat tunggal, Kata Nama Am

Pengalaman sedia ada :

Murid Murid tahu akan nama alat asas penjagaan diri dan cara menggunakan alat
tersebut.

Pengisian kurikulum

Ilmu
: Pendidikan Moral,
Nilai murni
: Kebersihan fizikal, berdikari, bekerjasama, kerajinan
EMK : Kreativiti menggayakan aksi yang kreatif dan sesuai.
TMK
Murid membuat latihan di dalam komputer.
KBT
Menjana idea

Kepelbagaian kaedah dan teknik

Kemahiran belajar cara belajar : mengumpul maklumat dalam petikan


Berpusatkan murid dan guru
Kecerdasan pelbagai : muzik, intrapersonal

Bahan Bantu Mengajar :


BBM
Komputer riba
LCD
Lembaran kerja soalan pemahaman
Kertas petikan
Slaid bergambar
Slaid lembaran kerja
Video animasi Upin dan Ipin
Video lagu Gosok Gigi

JUMLAH
1
1
20 helai
20 helai
1
1
1
1

Langkah /

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Masa
Set Induksi

Tayangan video Upin

(5 minit)

dan Ipin Diri Bersih

ditayangkan

Badan Sihat

video animasi

Soalan :

Upin dan Ipin.


Murid

dan Pembelajaran
Murid

Bagaimanakah

berinteraksi

Upin dan Ipin

dengan guru

menjaga

sewaktu sesi

kebersihan

soal jawab.
Murid dijelaskan

mereka ?
Mengapa Upin,

Catatan
BBM

Komputer riba

dan LCD
Video animasi
Upin dan Ipin

berkenaan isi

Ipin dan rakan-

pelajaran pada

rakannya

hari ini iaitu

memakai topeng ?

Menjaga
Kebersihan Diri

Langkah 1

Paparan slaid bergambar

(15 minit)

alat-alat penjagaan diri.

Berus gigi
Sabun
Syampu
Pengetip kuku
Sikat

BBM

slaid bergambar

Alat-alat penjagaan diri :

oleh guru.
Murid dipaparkan

tentang alat-alat

alat penjagaan

penjagaan diri.
Murid dan guru

diri yang

berinteraksi

dengan ayat

semasa sesi

tunggal.
(Lampiran 1)

dilengkapi

bersoal jawab

tentang gambar.
Murid

ICT

mendengar guru

KBT Menjana idea

membaca ayat

EMK Kreativiti

tunggal tersebut.
Murid mengikut

Nilai Kebersihan

cara bacaan
guru yang
berkaitan dengan

Slaid bergambar

slaid tersebut.
Murid membuat
aksi yang

Fizikal
Kemahiran mendengar

menunjukkan
ayat tunggal
Langkah 2

Petikan Kebersihan Diri

(15 minit)

tersebut.
Murid dibekalkan
kertas petikann

BBM

Kebersihan

Kebersihan Diri
(Lampiran 2)

Diri.
Murid dibimbing
untuk membaca

Petikan

Nilai Bekerjasama

petikan oleh

guru.
Murid membaca
kuat petikan
yang telah
diedarkan secara

serentak.
Murid membaca
kuat sekali lagi
secara serentak
dengan sebutan
yang betul.

Langkah 3

Slaid lembaran kerja

(20 minit)

(Padankan gambar

dengan

dengan perkataan yang

membaca

tepat)

semula setiap

Murid diuji

perkataan yang
ditunjukkan di

BBM

Slaid lembaran

kerja
(Lampiran 1)
Lembaran kerja

slaid lembaran

kerja.
Murid
memadankan
perkataan

soalan
pemahaman.
(Lampiran 3)

dengan gambar
yang tepat.
Lembaran kerja Soalan

Pentafsiran Murid

pemahaman

melengkapkan soalan

(Instrumen penilaian)

pemahaman tersebut.

Nilai Kerajinan,
berdikari
EMK TMK (murid
membuat latihan di

Murid membaca

komputer)

petikan yang

KBT Menjana idea

diberikan secara
bacaan mekanis
untuk memahami

petikan tersebut.
Murid menjawab
soalan
pemahaman
dalam lembaran

kerja.
Murid diuji
dengan
membaca
semula petikan.

(instrumen penilaian)

Pengayaan

Murid membaca
ayat tunggal
lain.

Pemulihan

Murid membaca
dua ayat tunggal
dengan
bimbingan guru.

Penutup

Kognitif :

(5 minit)

Murid membuat

BBM

Rumusan isi

rumusan secara

pelajaran

keseluruhan isi

gosok gigi

pengajaran

(Lampiran )

Video lagu

dengan bantuan

guru.
Nyanyian lagu
Gosok Gigi
