Anda di halaman 1dari 16

PPGPJJ SEMESTER 2 SESI 2014/2015

TUGASAN
1
:RANCANGAN
HARIAN
TINDAKAN MAGNET

PENGAJARAN

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


Mata pelajaran: Dunia Sains Dan Teknologi
Kelas: Tahun 3 Adil
Tarikh: 15.4.2015
Masa: 3.20 petang 4.20 petag (60 minit)
Bilangan murid: 17 orang
Tema : Bahan
Tajuk : Magnet
Standard Kandungan:5.1 Menganalisis pengetahuan tentang tindakan magnet
Standard Pembelajaran : 5.1.2 Mengitlak tindakan magnet ke atas pelbagai objek
dengan menjalankan penyiasatan.
5.1.3 Mengelas objek berdasarkan tindakan magnet ke
atasnya.
5.1.4 Menyatakan bahan yang diperbuat daripada besi adalah
bahan magnet.
Strategi : Pembelajaran Berfikrah
Pendekatan: Inkuiri-Penemuan(terbimbing)
Rancangan Pelajaran Harian yang dirancangkan menggunakan pendekatan inkuri
penemuan iaitu pembelajaran melalui pengalaman.Murid-murid akan terlibat dengan
proses inkuiri iaitu dengan menyiasat tindakan magnet terhadap pelbagai
objek.Manakala untuk proses penemuan pula murid-murid akan konsep utama iaitu
magnet dapat menarik bahan magnet seperti besi dan magnet tidak dapat menarik
bahan bukan magnet seperti kayu,plastik dan getah dikaji dan ditemui sendiri oleh
murid..Walaubagaimanapun,guru kemudian membimbing murid untuk memahami
konsep sains melalui hasil inkuri-penemuan tersebut.
Kemahiran Saintifik:Kemahiran ini dikembangkan semasa proses inkuiri-penemuan.
Kemahiran Proses Sains:
Memerhati:Kemahiran memerhati diintegrasikan secara langsung semasa murid-murid
menggunakan deria penglihatan untuk melihat video pengenalan magnet.
Kemahiran ini juga diintegrasikan semasa murid-murid menjalankan
penyiasatan mengenai tindakan magnet terhadap pelbagai objek.
Berkomunikasi:Kemahiran ini diintegrasikan apabila murid-murid menerima ,memilih,
menyusun dan mempersembahkan hasil dapatan penyiasatan dalam
bentuk jadual dan lisan.

Mengelas:Murid-murid menggunakan pemerhatian untuk mengasing dan mengumpulkan objek berdasarkan tindakan magnet terhadap objek iaitu dapat ditarik oleh
magnet dan tidak dapat ditarik oleh magnet.
Kemahiran Manipulatif:1.Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains
dengan betul dilaksanakan apabila murid-murid menggunakan
dan mengendalikan magnet bar dan pelbagai objek.
2.Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
dilaksanakan apabila murid-murid telah selesai menggunakan
peralatan dan bahan sains.
Kemahiran Saintifik Dan Kemahiran Berfikir
Memerhati:Melibatkan kemahiran berfikir mencirikan,membanding dan membezakan
serta menghubungkait.
Mengelas:Melibatkan kemahiran berfikir mencirikan,membanding dan membezakan,
serta mengumpul dan mengelaskan.

Kaedah/Teknik;Kaedah eksperimen di mana murid menguji hipotesis secara


penyiasatan untuk menemui konsep atau idea sains.Kaedah saintifik
digunakan semasa eksperimen melibatkan kemahiran berfikir,
kemahiran proses sains dan kemahiran manipulatif.
Perbincangan adalah aktiviti di mana murid menyoal dan
mengemukakan pendapat berlandaskan alas an yang sahih.Guru
bertindaksebagai fasilitator dengan mengemukakan soalan-soalan
yang memandu murid kea rah tajuk perbincangan.
Hasil pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:
A Menguasai isi kandungan
1.Mengelaskan objek berdasarkan tindakan ke atas objek iaitu
dapat menarik dan tidak dapat menarik.
B. Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
1. Murid dapat membuat pemerhatian dan mengelaskan objek berdasarkan tindakan
magnet ke atas objek dengan tepat berdasarkan pemerhatian yang dijalankan.
C. Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
1. melibatkan diri secara aktif dalam penyiasatan dalam kumpulan
2. menghargai masa dengan mengadakan penyiasatan dengan pantas dan sentiasa
menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut.
Konsep :
1.Magnet dapat menarik bahan magnet seperti besi
2.Magnet tidak dapat menarik bahan bukan magnet seperti kayu,plastik dan getah.

BBB: Kad tugasan ,magnet bar,butang plastik,skru,,guli,lidi,kunci,klip kertas,bekas


makanan,tuala,kayu aiskrim,getah pemadam,pin baju,kertas tisu,tin aluminium dan pensel
dan Lembaran Kerja.

Kemahiran Saintifik:

Kemahiran Proses Sains: Kemahiran memerhati diintegrasikan secara langsung


,Berkomunikasi,Mengelas
Kemahiran Manipulatif:1.Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains
Betul.
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah melihat tindakan magnet pada kotak pensel,alat permainan,tanda nama dan
sebagainya.

Fasa
Pengajaran
Set Induksi
(5minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Pembelajaran
Dan Pemudahcara

Pengetahuan
sedia ada murid

1.Guru menunjukkan video


pengenalan magnet kepada murid.

Kaedah:
Pemerhatian

Magnet boleh
menarik objek
daripada besi

2.Bersoal jawab dengan murid


mengenai apa yang diperhatikan.

Teknik:
Soal jawab

Soalan:
1.Mengapakah sarung tangan
dapat menarik pemutar
skru,gunting dan spoket motor?

BBB: Video
LCD,Komputer
Riba

2.Bahan apakah yang digunakan


untuk membolehkan sarung tangan
dapat menarik peralatan tersebut?

Meramal
Idea
(10 minit)

Catatan

Magnet menarik
objek daripada besi
Magnet tidak
menarik objek
daripada plastik

KPS:
Memerhati
Berkomunikasi

3.Guru memperkenalkan tajuk


pengajaran iaitu Tindakan Magnet

EMK:
Penggunaan
TMK

1.Guru
menunjukkan
magnet
bar,sudu besi dan penyedut
minuman kepada murid.

Kaedah:
Pemerhatian
Perbincangan

2.Meminta

Teknik:
Soal jawab

murid

membuat

pemerhatian
kepada
tindakan
magnet terhadap kedua-dua objek
yang ditunjukkan .
Soalan:
1.Apakah
tindakan
terhadap sudu besi?

Pemerhatian
(15 minit)

Memerhati
Tindakan magnet
terhadap objek
Objek yang dapat
ditarik oleh magnet
skru
kunci
klip kertas
pin baju
tin aluminium
Objek yang tidak
ditarik oleh magnet
butang
plastik
guli
lidi
bekas
makanan
tuala muka
kayu aiskrim
getah
pemadam
kertas tisu
pensel

magnet

BBB:
Magnet bar,
Sudu logam,
Penyedut
minuman

2.Apakah
tindakan
magnet
terhadap penyedut minuman?

KPS:
Memerhati
Berkomunikasi

3.Murid dikehendaki memerhati


dan menyatakan tindakan magnet
terhadap sudu besi dan penyedut
minuman.

EMK:
Nilai-berani
yakin

1.Murid dibahagikan kepada empat


kumpulan
untuk
menjalankan
penyiasatan.
2.Setiap kumpulan diberikan kad
tugasan ,magnet bar,butang
plastik,skru,,guli,lidi,kunci,klip
kertas,bekas makanan,tuala,kayu
aiskrim,getah pemadam,pin
baju,kertas tisu,tin aluminium dan
pensel.
3.Wakil setiap kumpulan diminta
mengambil bahan-bahan yang
disediakan.
3.Murid menjalankan penyiasatan
dengan bimbingan guru untuk
mengenal pasti tindakan magnet
ke atas pelbagai objek.
4.Setiap
kumpulan
diminta
meletakkan objek yang diuji
berhampiran hujung magnet bar
dan memerhati sama ada objek
tersebut dapat ditarik oleh magnet
atau tidak.

Kaedah:
Penyiasatan
Teknik:
Soal jawab
BBB:
kad tugasan ,
magnet bar,
butang plastik,
skru,,guli,
lidi,kunci,
klip kertas,
bekas
makanan,tuala,
kayu aiskrim,
getah
pemadam,
pin baju,kertas
tisu,tin
aluminium dan
pensel,
KPS:
Memerhati
Berkomunikasi
EMK:

Penjelasan
(15minit)

Objek yang ditarik


oleh
magnet
dinamakan
bahan
magnet

5.Murid diminta mencatatkan


pemerhatian dan mengelaskan
objek mengikut tindakan terhadap
magnet dalam Kad Tugasan yang
disediakan.

Nilai-Jujur

1.Guru meminta wakil setiap


kumpulan untuk membentangkan
hasil penyiasatan mereka di
hadapan kelas.

Kaedah:
Perbentangan

Objek yang tidak 2.Setiap kumpulan memberikan


ditarik oleh magnet kesimpulan
berdasarkan
hasil
dinamakan
bahan penyiasatan yang dilakukan.
bukan magnet.
3.Membimbing murid membuat
Bahan
magnet kesimpulan yang betul.
dibuat daripada besi

Aplikasi idea
(10minit)

Soalan Uji Minda

1.Murid diminta menyelesaikan


masalah yang diberikan dalam
latihan uji minda.
Soalan:
1.Nyatakan tiga contoh lain bahan
magnet?
2.Adakah semua objek yang
diperbuat daripada logam dapat
ditarik oleh magnet?

Refleksi
(5minit)

Membuat rumusan

Teknik:
Soal jawab
BBB:
Kad Tugasan
KPS:
Berkomunikasi
Memerhati
Berkomunikasi
EMK:
Nilai:Jujur,yakin
diri
Teknik:
Soal jawab
ABB:
Lembaran kerja

1.Murid membuat rumusan tentang


pelajaran hari ini.

Kaedah:
Soal jawab

2.Guru memberikan bimbingan


untuk memantapkan pemahaman
murid tentang pelajaran pada hari
ini.

Nilai:
Teliti ,Tekun

3.Guru mengedarkan Lembaran


Kerja sebagai tugasan di rumah.

ABB:
Lembaran kerja

Alat Dan Bahan

Magnet bar

Kad Tugasan
Nama kumpulan: .
Tugasan
1.Dekatkan magnet bar pada setiap objek satu persatu.

2.Perhatikan sama ada objek tersebut dapat ditarik atau tidak dapat ditarik oleh
magnet.
3.Lengkapkan jadual di bawah.Tandaka ( /) pada ruang berdasarkan tindakan
magnet ke atas objek.
Objek

Tindakan magnet ke atas objek


Dapat ditarik

Tidak dapat ditarik

1.Butang plastik
2.Skru
3.Guli
4.Lidi
5.Kunci
6.Klip kertas
7.Bekas makanan
8.Tuala muka
9.Kayu aiskrim
10.Getah pemadam
11.Pin baju
12.Kertas tisu
13.Pensel
14.Tin aluminium

4.Kelaskan objek yang dapat ditarik dan tidak dapat ditarik oleh magnet.

Objek

1
2.
3.
4
5.

1.
2..
3
4.
5..
6..
7.
8
9

5. Apakah bahan yang digunakan untuk membuat objek yang dapat ditarik oleh
magnet?

Kesimpulan:
Objek yang dapat ditarik oleh magnet dinamakan ...
Objek yang tidak dapat ditarik oleh magnet dinamakan bahan .

Bahan magnet diperbuat daripada .

Soalan Uji Minda


1.Nyatakan tiga contoh lain bahan magnet?
.

..

2.Adakah semua objek yang diperbuat daripada logam dapat ditarik oleh magnet?

Lembaran Kerja

Pilih satu tajuk dari sukatan mata pelajaran sains (rendah/menengah), bina satu Rancangan
Pengajaran Harian (RPH) untuk 60 minit pengajaran. Dalam RPH tersebut perlu dinyatakan
bagaimana kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir diintegrasikan secara langsung kepada
pelajar. Jelaskan model, pendekatan, strategi, teknik serta alat yang digunakan untuk
mengendalikan sesi pengajaran dan pembelajaran ini.

http://rozitahasan78.blogspot.com/2012/12/rph-tumbuhan-tahun-3.html
https://www.scribd.com/doc/75535296/RPH-Inkuiri-Penemuan-Show
