Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian(Pendidikan

Jasmani)KSSR Masalah Pembelajaran.


Tajuk
Masa
Tunjang Utama
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
Tunjang lain yang disepadukan
Objektif
menangkap pundi

: Asas Pergerakan
: 30 minit
: Fizikal dan Estetika
: 1.3 Melakukan Manipulasi Peralatan
: 1.3.1 Melambung menyambut pundi kacang
: Komunikasi
Keterampilan Diri
Literasi Sains dan Teknologi
: Pada akhir pelajaran,murid boleh melambung dan

kacang dengan keupayaan sendiri


Nilai
: Bekerjasama,toleransi,bertanggungjawab dan keberanian
Langkah Set Induksi
1. Murid melakukan aktiviti memanaskan badan dengan bimbingan guru.Murid dan guru diiringi
dengan muzik dan
gerakan Chicken Dance.
Langkah 1
Lambung dan tangkap pundi kacang
1. Guru menunjuk cara melambung dan menangkap pundi kacang.
2. Murid melambung dan menangkap pundi kacang dengan menggunakan dua tangan.
3. Murid melambung dan menangkap pundi kacang menggunakan sebelah tangan.
Langkah 2
Lambung dan jalan
1. Lambung pundi kacang,berjalan ke hadapan dan sambut semula.
Langkah 3
Permainan kecil-Pundi kacang
1. Bahagi pelajar kepada dua kumpulan kecil.
2. Pasukan yang dapat menamatkan pertandingan dengan melambung sebelah tangan dan dua
belah tangan terlebih dahulu dikira sebagai pemenang.
3. Pasukan yang menang akan diberi hadiah. Penutup
Murid melakukan aktiviti menyejukkan badan dengan bimbingan guru.Murid dan guru
melakukan aktiviti diiringi muzik instrumental Kenny G ( Titanik).
BBM
1. Pundi kacang
2. Skitel
3. Komputer riba
Tajuk
Standard kandungan
Standard pembelajaran

: Asas pergerakan
: Melakukan Manipulasi peralatan
: Melambung menyambut pundi kacang

______________________________________________________________________________
______
SENARAI SEMAK
Kelas
: Program Pendidikan Khas Integrasi
Tarikh : 16 November 2011
Isikan Menguasai (M) atau Tidak Menguasai (TM) di ruangan yang disediakan.
Bil
Nama Murid
Kemahiran yang dilihat
Cacatan Guru
Mata pandang Hayunan tangan Boleh menyambut
pundi kacang ke atas
dengan baik
1. Mohd Hafiz
M
M
M
2. Sulaiman
M
M
M
3. Asroy
M
M
TM
4. Philip
M
M
M
5. Jacky
M
M
TM
6. Ahmad Faiz
M
M
M
7. Fuad
M
M
M
8. Zainal
M
M
M
Refleksi:
Pada keseluruhan P&P telah mencapai objektif.Hanya 2 orang yang tidak menguasai kemahiran
menyambut.Kekuatan P&P ini tidak membosankan pelajar,mereka seronok melakukan
akitivi.semua murid diberi pundi kacang untuk merasa dan melakukan aktiviti.Murid telah diberi
tunjuk cara terlebih dahulu,sebelum mereka melakukannya.Murid seronok melakukan permaian
kecil.
Kelemahan P&P ini kawalan kelas agak tidak baik disebabkan ada pelajar yang mempunyai
masalah hiperaktif.
Tandatangan guru:
.....................................

RPH BAHASA INGGERIS


Subject Asas 3M (Bahasa Inggeris)
Topic : listening / speaking - 3 .Family Members
Duration of time : 8.15-9.15am
Integrated Strands : Spiritual, Attitude and Esthetic
Learning Standard 3.1.1, 3.1.2
Objective : Pupils should be able to name family members
Values : Compassion, cooperation
Previous knowledge : Pupils already learnt immediate family members extended family

Subject

Asas 3M (Bahasa Inggeris)

Topic

: listening / speaking - 3 .Family Members

Duration of time

: 8.15-9.15am

Integrated Strands

: Spiritual, Attitude and Esthetic

Learning Standard

3.1.1, 3.1.2

Objective

: Pupils should be able to name family members

Values

: Compassion, cooperation

Previous knowledge

: Pupils already learnt immediate family members extended family

Steps

Activities

Set Induction

1. Teacher display pictures of "family"


introduce family members

Step 1

1. Teacher represent family members with paper dolls

showing whole family with grandfather dan grandmother


2. teacher show father-big doll, mother-female doll
grand mother/grandfather - show old people paper doll
1. pupils try to explain and show how many people in their family

Step 2

using the paper dolls given


Step 3

1. pupils are to arrange old to young ,paste in work book

closure

1. Marks are given ,token prize awarded to pupils

EMK

TMK

note : check list for this will only be done after pupils able to identify/write /read/ aphabet
Reflection

Posted by UPSI PPKIBP CIKGU HUDA at 06:03 0 comments


Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to Facebook
RPH SENI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Pendidikan Seni Kreatif ( Pendidikan Seni Visual)

Kelas

2 Permata

Tajuk

1. Melukis dan Menggambar

Masa

11.15-12.15

Standard Pembelajaran

1.2.2

Objektif Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat membuat contengan bebas dengan
menggunakan warna air dan berus lukisan.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Mempamerkan contoh-contoh contengan bebas kepada murid melalui perisian paint.


Guru menunjukkan tunjuk cara melakukan contengan bebas.
Guru mengedarkan kertas lukisan dan peralatan mewarna
Murid dikehendaki melakukan contengan dengan memenuhi ruang pada kertas lukisan.
Murid melakukan dengan bimbingan guru.
Guru mempamerkan hasil kerja semua murid.
Hasil kerja yang baik akan dipamerkan di sudut kelas.
Murid mengemas peralatan yang telah digunakan.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

Kreativiti (mewarna), nilai murni (keyakinan), bahasa (komunikasi), TMK

Bahan Bantu Belajar:

Kertas lukisan, berus lukisan, warna air, surat khabar lama, bekas warna

Penilaian pengajaran dan pembelajaran:

Murid diuji mematuhi arahan aktiviti contengan dengan mengguna borang senarai semak dan
pemerhatian guru.

Refleksi:

4 daripada 6 murid dapat menghasilkan contengan dengan baik. Manakala 2 orang lagi diberi
bimbingan pada P&P yang akan datang.

Tajuk

1. Melukis dan Menggambar

Standard Pembelajaran : 1.2.2 Melakukan contengan bebas pada permukaan kertas


dengan menggunakan media warna air.

SENARAI SEMAK

Nama : ___________________________________ Kelas : __________________ Tarikh :


_______________________

Arahan : Tandakan (/) pada ruangan menguasai atau belum menguasai berdasarkan
kemahiran murid.

BIL

KEMAHIRAN

1.

Murid boleh memegang berus


lukisan dan warna air untuk
menconteng.

2.

Murid melakukan contengan bebas


pada kertas lukisan secara individu.

3.

Murid melakukan contengan


dengan memenuhi ruang kertas
lukisan.

4.

Murid mempamerkan hasil kerja.

5.

Murid mengemas dan menyimpan


semula semua peralatan dan

TARIKH

MENGUASAI

BELUM
MENGUASAI

bahan yang telah digunakan.

Tandatangan guru,

..............................................
(

Posted by UPSI PPKIBP CIKGU HUDA at 06:01 0 comments


Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to Facebook
RPH PTL (2)
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR PENDIDIKAN KHAS
(MASALAH PEMBELAJARAN)

Mata Pelajaran

Pengurusan Kehidupan ( Pengurusan Diri)

Kelas

2 Mawar

Tajuk

1. Urus Diri

Masa

8.45 9.15 pagi (30 minit )

Standard Pembelajaran

1.1.1

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat


menamakan bahagian kepala seperti mata, telinga,
hidung, mulut dan rambut

Aktiviti P & P
1.

Guru memakai topeng muka yang kosong dan bersoal jawab dengan murid
Murid-murid nampak tak muka cikgu?

2.

Guru menunjukkan bahagian kepala yang sebenar dengan meminta seorang murid
tampil ke depan dan menunjukkan bahagian kepala murid tersebut

3.
Guru menunjukkan kad imbasan bahagian kepala seperti mulut, mata, hidung,
telinga
dan rambut

4.

Murid menyebut dan menamakan bahagian kepala yang ditunjukkan oleh guru.

5.

Guru bersama-sama murid menyanyikan lagu anggota kepala.


Contoh:

Dua mata saya


Satu hidung saya
Dua telinga saya, kiri dan kanan
Satu mulut saya tak henti makan.nyam..nyam..nyam

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai-nilai murni, sains dan teknologi

Elemen Nilai Tambah

Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Bantu Belajar

Komputer riba, kad imbasan, topeng muka, bahan maujud

Murid diuji melalui senarai semak dan pemerhatian guru.

:
Keseluruhan murid dapat menguasai dan menamakan
penggayaan diberikan kepada
murid-murid tersebut.

bahagian kepala. Aktiviti
