Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Kelas

Prasekolah Kasih

Tarikh

24 Ogos 2015

Masa

09.00 am-10.00 am

Bilangan murid

25 orang

Modul

Teras

Tema

Negara saya (kemerdekaan)

Tunjang Utama

Tunjang Komunikasi Bahasa Melayu

Standard Kandungan

BM 3.5 Membaca perkataan

Standard
Pembelajaran

BM 3.5.7 Membatangkan suku kata terbuka dan suku kata tertutup untuk menjadi
perkataan.

Kesepaduan Tunjang

PM 5.1.3 Menunjukkan tingkah laku yang bersopan dalam pergaulan seharian.

Objektif pembelajaran

Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :


a

Murid dapat membatangkan suku kata terbuka dan suku kata tertutup untuk
menjadi perkataan.

Pengetahuan Sedia

Murid tahu membatangkan suku kata untuk menjadi perkataan.

Ada
Kemahiran Berfikir

Mengenal pasti, membanding beza, menyatakan,mengingat

Penerapan Nilai

Keberanian,kesungguhan,mendengar arahan,kerjasama

Bahan Bantu

Karpet suku kata

Mengajar
Fokus MI

interpersonal, intrapersonal, lingustik.

Kosa kata

Jalur Gemilang, Lirik lagu Jalur Gemilang

Masa /

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

Langkah
Set Induksi

Catatan (BBM, KB, Nilai


dll)

Karpet suku kata

Rosaida Binti Al Hamid

1. Guru membentangkan karpet suku

BBM: karpet suku kata

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT


kata
2. Guru meminta murid untuk meneka
aktiviti yang akan dilaksanakan.

KB: Mengenalpasti
Fokus MI: Intrapersonal
dan Linguistik

Demonstrasi

KB:
1. Guru mendemonstrasikan

Langkah 1

permainan aktiviti karpet suku kata


2. Guru membahagikan murid

Mengenal pasti

mengikut kumpulan
3. Guru meminta beberapa murid untuk

Nilai:

mendemonstrasikan permainan

keberanian

sekali lagi agar murid lebih faham


Fokus MI:
Interpersonal/
intrapersonal

Permainan karpet
suku kata

KB: Mengingat
1. Guru meminta murid membatangkan
suku kata dengan memijak pada

Nilai:

karpet suku kata sehingga


membentuk perkataan.
2. Permianan dilaksanakan dalam

Langkah 2

bentuk kumpulan
3. Masa akan diambil untuk
menentukan pemenang.
4. Kumpulan yang berjaya membentuk

Keberanian dan
kesungguhan
Fokus MI:
Intrapersonal,kinestetik.

perkataan dalam tempoh masa yang


singkat dikira sebagai pemenang.
Rumusan

Penutup

Ulangan perkataan
yang telah
dipelajari.

1. Murid-murid diminta untuk


menyatakan perkataan yang telah
dipelajari sepanjang slot
2. Kumpulan yang menang diberikan
sticker

REFLEKSI:

Rosaida Binti Al Hamid

Fokus MI:
Intrapersonal dan
interpersonal

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Rosaida Binti Al Hamid
