Anda di halaman 1dari 9

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PAV PENDIDIKAN MORAL

TINGKATAN 3
Tarikh
Tingkatan

3 PAV

Masa

10.00 11.30 pagi (90 minit)

Mata Pelajaran

Pendidikan Moral

Standard Kandungan

Tema 1: Diri , keluarga dan persahabatan

Standard
Pembelajaran

1.2 Membina kecemerlangan diri

Objektif pembelajaran Pelajar dapat;


1.2.1 Menyenaraikan ciri-ciri kecemerlangan diri
1.2.2 Menyatakan kesedaran perlunya kecemerlangan diri
1.2.3 Mengamalkan gaya hidup cemerlang dalam kehidupan
seharian
Penerapan Nilai
Murni

1. Rasional
2. Kejujuran
3. Hemah tinggi
4. Kesederhanaan

Aktiviti murid

1. Murid meneliti gambar-gambar individu dan menulis bentuk


kejayaan dalam kerjaya masing-masing. Lembaran kerja 1
2. Murid menyenaraikan 2 tokoh lain yang berjaya dalam bidang
masing-masing berdasarkan pengetahuan murid. Lembaran Kerja 2
3. Murid memilih 1 daripada individu/tokoh daripada aktiviti 2 dan
menyenaraikan ciri-ciri kejayaan mereka. Lembaran kerja 3
4. Murid mengisi tempat kosong dengan jawapan yang sesuai
berpandukan jawapan diberikan(Lembaran Kerja 4)
5. Murid menyenaraikan kesan rajin belajar.( Lembaran 5 )
6.Murid menyatakan tindakan yang sesuai berdasarkan situasi yang
diberikan.( Lembaran 6 )

Kemahiran utama

1. Kemahiran Pemikiran Kritikal


2. Kemahiran Mengkaji Masa Depan

Pendekatan/Teknik/
Kaedah

1. Sumbang saran
2. Kaedah inkuiri penemuan

BBB

1. Gambar tokoh
2. Surat khabar
3. Lembaran kerja (1 hinga 4)

Langkah 1
(Pengenalan)
(5 Minit)

Set Induksi
1. Murid ditunjukkan gambar-gambar ikon hero kartun.
2. Murid bercerita tentang kelebihan ikon hero tersebut.
3. Murid menyatakan sebab perlakuan ikon hero mereka.

Langkah 2
(15 Minit)

Langkah 3
(15 Minit)

Langkah 4
(15 Minit)

Aspek : Penaakulan Moral


Nilai : Rasional
BBB : Gambar-gambar ikon hero kartun
Perbincangan
1. Murid akan dibahagikan kepada 3 kumpulan.
2. Setiap kumpulan murid akan diberikan satu lembaran kerja.
3. Setiap kumpulan akan meneliti gambar individu tersebut dan
menuliskan kejayaan dalam kerjaya individu tersebut.
4. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil kerja kumpulan .
5. Setiap ahli dalam setiap kumpulan melengkapkan lembaran kerja
masing-masing berdasarkan hasil pembentangan.
Aspek
: Penaakulan Moral
Kemahiran : Kemahiran Pemikiran Kritikal
Nilai
: Kejujuraan
BBB
: Lembaran Kerja 1
Perbincangan
Kaedah inkuiri penemuan
1. Setiap kumpulan akan menyenaraikan dua tokoh lain yang berjaya
dalam bidang yang mereka ceburi berdasarkan pengetahuan murid.
2. Setiap kumpulan akan menulis ciri-ciri kejayaan tokoh pilihan
mereka..
Aspek : Perasaan Moral
Nilai
:Kesederhanaan
Kaedah :Kaedah inkuiri penemuan
BBB
: Lembaran Kerja 2 dan 3.
Pembentangan
1. Murid membentangkan kepada kumpulan lain hasil kerja mereka.
2. Murid dalam kumpulan yang mendengar akan mencatatkan
jawapan yang dibentangkan oleh murid membentang dalam borang
disediakan.
3. Murid boleh bertanya dengan sopan untuk mendapatkan jawapan
daripada kumpulan pembentang.
Aspek : Perlakuan Moral.
BBB : Borang jawapan( peta buih )
Nilai : Hemah tinggi

Langkah 5
( 10 Minit)

Langkah 6

Perlakuan Moral
1. Murid diedarkan Lembaran Kerja 4.
2. Murid melengkapkan lembaran kerja dengan mengisi tempattempat kosong dengan ciri-ciri cemerlang yang sesuai.
Aspek : Perlakuan Moral.
BBB : Lembaran Kerja 4
1. Murid menjelaskan secara ringkas ciri-ciri kecemerlangan
diri yang perlu ada pada setiap murid untuk berjaya.
2. Murid menentukan tindakan yang sesuai dengan situasi yang
diberi.
Aspek : Perasaan moral
Nilai : Kesederhanaan
Kaedah : Inkuiri penemuan

Penutup
(5 Minit)

Refleksi
(5 minit)

Penutup kognitif
1. Murid menjelaskan secara ringkas ciri-ciri kecemerlangan
diri yang perlu ada pada setiap murid untuk berjaya.
2. Murid membaca ikrar untuk menjadi insan berjaya.
Nilai : Hemah tinggi
Di akhir PdP;
..............................................................................................................
..............................................................................................................
..............................................................................................................
..............................................................................................................

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PAV PENDIDIKAN MORAL


TINGKATAN 3, 2015.
Tarikh

30 Jun 2015

Tingkatan

3 PAV

Masa

8.20 9.00 Pagi

Mata Pelajaran

Pendidikan Moral

Standard Kandungan

Tema 3: Moraliti, Peraturan Dan Undang-Undang

Standard
Pembelajaran

3.2.3 Menyatakan kesedaran menjauhi jenayah juvenil dalam


kehidupan seharian.

Objektif pembelajaran Pelajar dapat;


3.2.1 Menyatakan kesan terlibat dengan jenayah juvenil.
3.2.2 Menyatakan kesedaran menjauhi jenayah juvenil.
3.2.3 Mengamalkan tingkah laku mulia tanpa jenayah juvenil dalam
kehidupan seharian.
Penerapan Nilai
Murni

1. Rasional
2. Kerjasama
3. Hemah tinggi
4. Harga diri

Aktiviti murid

1. Murid menyatakan secara lisan jenayah juvenil berdasarkan


gambar. (aktiviti 3.2.3)
2. Murid melengkapkan pernyataan dalam kotak yang disediakan
berkaitan jenayah juvenil. (aktiviti 3.2.3)
3. Murid menyatakan amalan untuk mengelakkan jenayah juvana
4. Murid menyatakan tindakan untuk tidak terlibat dalam jenayah
juvanah (aktiviti 3.2.4).

Kemahiran utama

1. Kemahiran Pemikiran Kritikal


2. Kemahiran Mengkaji Masa Depan

Pendekatan/Teknik/K
aedah

1. Sumbang saran
2. Kaedah inkuiri penemuan

BBB
Langkah 1
(Pengenalan)
(5 Minit)

1. Gambar jenayah-jenayah juvanah


2. Alat lembaran kerja (3.2.3 dan 3.2.4)
Set Induksi
1. Murid ditayangkan gambar pelajar sekolah merempit.
2. Murid menyebut perkara yang mereka lihat.

3. Perkongsian pengalaman (murid menyatakan pernah nampak,


pernah terlibat atau tidak).

Langkah 2
(10 Minit)

Langkah 3
(10 Minit)

Langkah 4
(10 Minit)

Penutup
(5 Minit)

Refleksi
(5 minit)

Aspek : Penaakulan Moral


Nilai : Rasional
Sumbang saran
1. Murid akan diberikan kepada 3 kumpulan.
2. Setiap kumpulan murid akan merujuk modul masing-masing.
3. Murid akan menyatakan jenis kesalahan juvana seperti dalam
gambar modul mereka.
Aspek
: Penaakulan Moral
Kemahiran :Kemahiran Pemikiran Kritikal
Nilai
: Kerjasama
Perbincangan.
Kaedah inkuiri penemuan
1. Murid akan menyenaraikan kesan jenayah juvana berdasarkan
gambar dalam modul mereka.
2. Murid akan menulis kesan perlakuan jenayah juvana dalam
borang aktiviti.
Aspek : Perasaan Moral
Nilai
: Kerjasama
Kaedah :Kaedah inkuiri penemuan
Pembentangan
1. Murid berbincang dengan rakan lain tentang jenis dan kesan
perlakuan jenayah juvana yang mereka kaji.
2. Murid akan mengisi borang aktiviti 3.2.4 berdasarkan pendapat
sendiri.
Aspek : Perlakuan Moral.
BBB : Jadual Pembentangan
Nilai : Harga diri
Murid membacakan pendapat mereka dalam borang aktiviti 3.2.4
sebagai rumusan dan penilaian pemahaman murid terhadap isi
penting pembelajaran.
Nilai : Hemah tinggi
Di akhir PdP;
..............................................................................................................
..............................................................................................................
..............................................................................................................
..............................................................................................................
30 Jun 2015.

Lembaran Kerja 1
Kad Situasi

Kumpulan 1

Kumpulan 2

Kumpulan 3

Lembaran Kerja 2
Menyenaraikan jenayah juvenil
Aktiviti 1 : Nyatakan jenayah juvenil yang dilakukan oleh murid berdasarkan gambar
dan penerangan kawan-kawan anda.
1. Jenis jenayah juvanah:............................................

2. Jenis jenayah juvanah:........................................

3. Jenis jenayah juvanah: ..........................................

Lembaran Kerja 3
Aktiviti 2 dan 3
JADUAL PEMBENTANGAN

Kesan

Jenis Jenayah Juvanah Merempit


Cadangan Jawapan
Membahayakan nyawa
Kemalangan
Kecederaan
Disaman/Ditangkap polis
Menjejaskan nama keluarga
Merosakkan tubuh
badan

Kesan

Jenis Jenayah Juvanah Buli


Cadangan Jawapan
Membahayakan nyawa
Kecederaan
Dibuang sekolah
Menjejaskan nama keluarga

Jenis Jenayah Juvanah Gengsterisme


Kesan
Cadangan Jawapan
Membahayakan nyawa
Kemalangan
Kecederaan
Ditangkap polis
Menjejaskan nama keluarga
Pergaduhan.

Lembaran Kerja 4
Aktiviti 4 : Nyatakan tindakan anda dalam situasi berikut.

a.

1. Rakan anda
mengajak anda
merempit

2. Rakan anda
mengajak anda
membuli pelajar tingkatan 1

3. Rakan anda
mengajak anda masuk
kumpulan gengster

b.

a.

b.

a.

b.
