Anda di halaman 1dari 9

1

KOD & NAMA KURSUS


KRM 3073
PENGAJARAN MATEMATIK SEKOLAH RENDAH
SEMESTER 1 SESI 2013/2014

TUGASAN 1

KUMPULAN : UPSI16 ( A131PJJ )


DISEDIAKAN OLEH :
NAMA

NO. MATRIK

NO. TELEFON

AHMAD HELMI BIN KASSIM

D20102044889

0199562928

NAMA PENSYARAH : EN. Zulkafli bin Sulaiman


TARIKH SERAH:

17 NOVEMBER 2013

ISI KANDUNGAN

BIL

1
.

2
.

ISI KANDUNGAN

Rancangan pengajaran (model sebahagian keseluruhan)

Rancangan pengajaran (model pola)

M/S

3-6

7-9

RANCANGAN PENGAJARAN ( SEBAHAGIAN KESELURUHAN )


Mata Pelajaran : Matematik Tahun 4
Masa : 8.00 pagi 8.30 pagi (30 minit)
Tahun : 5 Jupiter
Bilangan Pelajar : 20 Orang
Tajuk : Pecahan
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran ini, pelajar akan dapat :
-

Mengenalpasti sebahagian keseluruhan dibahagikan kepada beberapa bahagian

kecil.
Mengenalpasti bahagian keseluruhan dengan menambah bahagian-bahagian kecil.

Hasil Pembelajaran: Selepas pengajaran, pelajar dapat:


1. Domain Kognitif
i. Membina kemahiran pemikiran dan kefahaman.
2. Domain Afektif
i. Membina sikap, emosi dan tingkah laku yang positif.
3. Domain Psikomotor
i. Membina kemahiran manipulatif dan jasmani
ABM : Kotak, guli, batu berwarna
pelekat magnetik, lembaran kerja dan marker pen,
Elemen Merentas Kurikulum:
a) Keusahawanan
Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang kegunaan wang.
Nilai-nilai : Kerjasama, keberanian, kejujuran, kerajinan,

FASA

KANDUNGAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN
GURU

Set
Induks
i
2m

Fasa 1
5m

1. Guru
menunjukkan
sebuah tin
biskut kepada
murid.
2. Guru
menunjukkan
apa yang
terdapat dalam
tin tersebut.
( 30 biji guli )
1. Guru memilih
6orang murid
untuk
mengambil guli
yang terdapat
di dalam tin
tersebut.
2. Guru meminta
salah seorang
daripada
mereka
mengira
kesemua guli
yang dipegang
oleh mereka.
( 30biji
kesemuanya)
-

Fasa 2
20m

Penut

Guru
mengedarkan
1beg plastik
yang
mengandungi
40biji batu
berwarna
untuk setiap
kumpulan.
Guru
mengedarkan
kad tugasan
kepada ketua
kumpulan.

1.Guru meminta wakil


beberapa kumpulan

NILAI / BBM

MURID
1. Murid diminta
menyatakan benda yang
terdapat di dalam tin
tersebut.
2. murid mungkin
menjawab biskut, guli,
batu dan lain-lain.

i.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
ii.

Murid
mengambil guli
di dalam tin
mengikut
arahan.

Kaedah :
Penyoalan,

KBKK :
Mencirikan,
menghubun
kait, menek

Murid 1 : 6biji.
murid 2 : 4biji
Murid 3 : 4biji
Murid 4 : 6biji
Murid 5 : 6biji
Murid 6 : 4biji
Murid
menyatakan
30biji
kesemuanya.
Murid membentuk
5 kumpulan,
setiap kumpulan
4orang ahli.
arahan kad
tugasan :
i.
murid 1
perlu
mengambil

1. Murid mendengar
jawapan rakan-rakan.

ABM : gam

Jadual
perbelanjaa

Duit mainan

5
up
3m

membacakan hasil
jawapan mereka
2.Guru merumuskan
pengajaran dan
pembelajaran hari ini.

BARANG JUALAN

RM 50.00

RM 150.00

RM 100.00
RM 20.00

RM 250.00
RM 10.00

RM 340.00

RM 70.00

JADUAL PERBELANJAAN

BIL.

BARANGAN YANG
HENDAK DIBELI

JUMLAH PERBELANJAAN
BAKI DUIT

KUANTIT
I

HARGA (RM)

JUMLAH (RM)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MATEMATIK)


Masa : 8.00-8.30 pagi
Kelas : Tahun 1
Kemahiran : Nombor dalam lingkungan 1 - 15
0bjektif :
Murid berupaya
a. menyusun nombor secara urutan menaik
b. menyusun nombor secara urutan menurun
c. menyatakan nombor yang tertinggal
Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenal nombor 1 hingga 9
Elemen merentas kurikulum : kreativiti dan inovasi
bahan bantu belajar : kad nombor dan lagu

FASA

KANDUNGAN

AKTIVITI PEMBELAJARAN

NILAI / BBM

8
GURU
Set
Induks
i
3m

Nyanyian lagu

1. Guru
mendengark
an murid
dengan lagu
10orang
budak
hitam.
1.

Fasa 1
10m

Fasa 2
15m

Penut
up

Konsep menaik dan


menurun

Menyusun
nombor dengan
urutan yang
betul

Guru
menunjukka
n kad
nombor
kepada
murid.
2. Setiap
murid
diberikan
kad nombor.
Aktiviti kumpulan :
- bakul berisi kad
nombor
- arahan
- : susun nombor
mengikut
turutan menaik
dan menurun.

1.Guru meminta wakil


beberapa kumpulan
membacakan hasil
jawapan mereka

2m
2.Guru merumuskan
pengajaran dan
pembelajaran hari ini.

MURID
1. Murid menyatakan
jumlah budak
hitam yang tinggal
pada akhir lagu.

3. Murid diminta
untuk
menyusun
nombor
tersebut
mengikut
urutan menaik
dan menurun.

1.Murid diminta untuk


menyusun nombor
yang telah diberikan
urutan menaik dan
menurun.
2. Murid menampal
hasil tugasan di
papan hitam.
1. Murid mendengar
jawapan rakan-rakan.

ABM : Lagu

Kaedah :
Penyoalan

ABM : kad
Nombor

Kertas man

KAD NOMBOR

7
1
1

8
1
1

3
6
9
1
1
