Anda di halaman 1dari 4

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI , BUKURIA JOTE KATRAN I ZI VLADIMIR KOLA

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI 1,


BUKURIA JOTE KATRAN I ZI.

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI,


JE ZBUKURUE, JE BA KATRAN 2 I ZI.
PAMJEN E KE PAK TSHMTUEME, POR PO MTHUE SE JE TAMAM SI ZAN,
ME ZOR MERR FRYM, POR PO MTHUE SE PESHN MI SHPIN SE KE TRAN.
BUKURIA JOTE, BUKURI E RRALL QI SGJENET PERMI DHE,
FTYRA JOTE RRUDHA-RRUDHA, TAMAM SI NJI NUSE E RE.
RRUGT E TUEJA GROPA-GROPA, PER MREKULLI,
ME ZHVATSA3, SI KPURDHAT MASI TBJER SHI 4.
NTAN EVROPN JE NR TPARAT PER MUNGES ADRESASH DHE KA RRUMUJA
NRRYSHFETE ME RITME TSHPEJTA JE TU LULZUE, TAMAM SI RRITET BAMBUJA 5.
KU MENON PER DREJTESIN NSHQIPNI, KNAQESH PR MARRZI 6,
THUE ME VETE, SHYQYR SE SHQIPTART E KAN KT FATKEQSI.
NDIJE DHE NARSIM, JENA NGRIT MA NALT SE MAJAT E HIMALAS 7,
ATIJ Q NA RENDIT NR TFUNIT NEVROP, I RAFT TESHA E GJAS 8.

Kjo poezi sht e frymzuar nga poezia e Pashko e Vass O Moj Shqypni dhe, n nj far mnyre, sht nj tranformim ironik i
saj.
2
Lng i trash me ngjyr t zez.
3
Dikush q mundohet t prfitoj nga t tjert.
4
N zonat e prshtatshme pr rritjen e krpudhave, pasi ka rn shi, dalin nga shum krpudha, n varsi t vendit, t periudhs,
etj.
5
Babuja sht nj pem q rritet shum shpejt.
6
Sa nuk mendesh.
7
Sistem malor (varg malesh) n Azi, ku gjendet mali m i lart n bot, mali Everest.
8
Nj form mallkimi, sikur ti thuash dikujt tmarrt e keqja.

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI , BUKURIA JOTE KATRAN I ZI VLADIMIR KOLA

ADMINISTRATA DHE SHNETSIA ME PROFESSIONALIZM SHUM TNALT,


MEDET SE BOTA ASHT E PADREJT, SE DO TMERRSHIN MEDALJE TART.

BOTA SOT ME BALL TULUN E KRAHNOR TPERKULUN NA PERSHNET


SHQIPTART NAZIL TSISTEMUM NEPER CADRA, ME TPAS LEZET 9.
NJANI, ATJE NAZIL, TEK PO HA NJI KOSFH PULE,
THOT GJITH SHPRESN TEME E KAM TE NGJYRA E NJI VULE 10;
NADER, GRUEJA I THOT BURRIT DERSA TDES NJERI DUHET ME PAS SHPRES,
I THOT BURRI OJ GRUE MOS MFOL ME FJAL TURTA SE TA FUTA ME SHKOP KRES 11.
NKORRUPSION DHE NABUZIME MA MIR NUK KA.
PRANAJ, SI THOT POPLLI TI BAJM ZOTIT DUVA 12.
NSHKENC, NKULTUR E NART SHQIPTARI GJITHKA PO DIN,
ISHALLA THUJT NUK NA HAN MSYSH PREJ ZILIS, AMIN, AMIN!
GJITH ATO RENDITJE QI NA NXERRIN NER TFUNIT TEVROP, JAN PAVLER,
SYNI I KEQ NUK KA MSHIR AS ZEMR, SEPSE E KA GAKUN KA PLOT ME VNER 13.
SHQIPTAR MENJA E MADHE E SOROLLATJA JU KAN HIPNOTIZUE 14,
E KAM SHUM FRIK SE PRROIN 15 ME DETIN JENI TA NGATERRUE 16.
ME RRENA DHE AVENTURA SHUM PO PRPARONI,
E THONI SE ME GOMA TE SHPUME HECKA KAMIONI.
9

T jep knaqsi.
Pranimi i krkess pr tu konsideruar si refugjat.
11
Koks.
12
Ti lutemi.
13
Vrer, helm.
14
Marr mendt.
15
Prrua, rrjedh uji m e vogl se nj lum.
16
Po e shkmbeni.
10

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI , BUKURIA JOTE KATRAN I ZI VLADIMIR KOLA

SI DON KISHOTI, KENI NKRYE MULLININ E ERS ME MOKR 17


ULNI ME FLET NSHQIPNI E OHNI NGA GJUMI NNLONDR.
NJANI THOT MA LE MU, SE UN ME NJI BIDON BENZIN ZJARRIN E SHUEJ,
TJETRI THOT MA LE MU, SE TKEQEN E LARGOJ UN SA TA SHAJ E TA TRUEJ 18.
QESHNI PRA E GZOHUNI PA PUSHIM, JU O BURRA ME MUSTEQE,
SE SHEJTANI ASHT BETUE SE NUK DO NA BAJ NOJ GJA TKEQE.
TE QESH EDHE DO GRUE E VJETER DHE E RE,
SE SHQIPNIA PO NGJITET NALT, PO DEL PERMI RE.
MIRPO KAM FRIK SE KALAJA E RRENAVE KA ME FILLUE ME U PRISH
E KA ME NA NXERR PER FAQE TZEZ, PA PANTALLONA E PA KMISH.
E KUR PREJ REVE KENA PER TRA NTOK,
VENI PERRTH KA PER TNA U DUK BOK 19.
OHUNI BRE SHQIPTAR E KAPNIE ZOGUN HAVA,
SE ME FLUTURU ME MENJE GJA MA TMIR NUK KA.
TKNOJM ME TMADHE SI PER NJI NJERI TNJER 20,
DIT E NAT PA PUSHUE, DERSA TFIKT TNA BJER.
TSHKOJM E TKCEJM NR MALE E SHKURRE, TURR-TURR 21
DHE TA NEZIM SHPRITIN SI NIZEN DRUT E NJOM22 NFURR.
SE SHQIPTART SRRIN JO ME DUR NXHEPA E NBREK,

17

Mokra sht nj gur i madh n mulli, i cili, duke u rrotulluar sipr nj guri tjetr, bluan grurin ose drithin.
Truaj, mallkoj.
19
Tok gurishte, jo pjellore.
20
T ndjer, t vdekur.
21
Grup.
22
Dru jo i that, i cili, kur ndizet m shum bn tym sesa ngroh.
18

MOJ SHQIPNI E LUMJA SHQIPNI , BUKURIA JOTE KATRAN I ZI VLADIMIR KOLA

PO HECIN ME SHPEJTSI TMADHE, SI TISHIN FISHEK.


MOS U QANI BRE, SE KUDO: NSHKODER, NKOR E NPEZ,
SHQIPNIA JON ASHT E RREGULLUME ALAMET PR FAQE TZEZ.
NJANI PR LEZET, PUNON SHKEL E SHKO,
TJETRI PR MREKULLI, VJEDH E MOS PUSHO.
A TSHOFIN SYT NUK TA BAN 23 AS FANTAZIA,
A TNGJOJN VESHT NUK TA BAN AS MREKULLIA.
PR REKORDE NEGATIVE, SMUN TQAHNA PER NAM,
E BAJM NMNYR SPONTANE 24 E JO SE KERKOJM FAM.
SHQIPTAR BRE NOJ LOJE FATI E NOJ FALLXHORJE FATIN 25 BESONIU,
SA TE JENI GJALL BESTYTNIVE 26 E HIJEVE 27 KURR MOS U LARGONIU.
E NDANI ME PAS SUKSES, DUHET ME BESUE SHUM TE BESTYTNIA,
SEPSE SI THOTE POPLLI, DUHET NJET 28 I MADH PER ME THEC MARSIA.
PRANAJ, MIR ASHT SHQPININ MOS ME E THIRR VJEHRR, PO ME THIRR NAN
DHE MIR ASHT MOS E LAN PA DRITA, SIDOMOS KUR NATA ASHT PA HAN.
AMANET PRA SHQIPTAR DREJT PRAPAMEJTES GJITHMON ME PRPARUE, SI I KA HIJE 29 ROBIT 30
DHE NQOFT SE NGJONI NOJHER KRA, KRA, KRA, MOS KINI FRIK PREJ KRAKLLIMS SKORBIT 31.

23

Nuk e koncepton, nuk e prfytyron.


Vetvetiu, n mnyr t natyrshme.
25
T ardhmen.
26
Besimi se ca shenja t caktuara arrijn t parashikojn t ardhmen.
27
Fantazm, shpirt i keq.
28
Nijet, qllim, prkushtim.
29
I shkon, ka lazet.
30
Njeriut.
31
Ka njerz t cilt besojn se krakllima (zri i jerr) e korbit ndjell (sjell, paraprin) t keqn.
24