Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KSSR TAHUN EMPAT


DUNIA SENI VISUAL

Mata Pelajaran

: Dunia Seni Visual

Tahun

: 4 Roja

Tarikh

: 23 Mac 2016

Bilangan Murid

: 14 orang

Bidang

: Membentuk dan Membuat Binaan

Teknik

: Diorama

Tema

: Alam Semula Jadi

Tajuk

: Akuarium(Kehidupan Laut)

Masa

: 60 minit

Alat

:gam ,gunting, selontape, tali , benang , lidi dan


berus

Bahan

:Kotak kasut ,kertas lukisan dan kertas warna,


warna pensel dan warna air

Bahan bantu mengajar

: Contoh- contoh gambar kehidupan laut, contoh


gambar akuarium , contoh diorama

Elemen Merentasi Kurikulum: TMK, Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan


Pengetahuan sedia ada

:a) Murid pernah melihat kehidupan laut.


b) Murid pernah melihat akuarium di rumah

atau
di tempat pelancongan

STANDARD KANDUNGAN:
1. Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
diorama.
2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses dan teknik
dalam penghasilan diorama.
3. Menzahirkan idea, pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan karya diorama.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada
aspek bahasa seni visual.

STANDARD PEMBELAJARAN:
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang
ada pada diorama.
3.1.1Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk - konkrit
3.1.1.2 Ruang - nyata
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Kepelbagaian - bahan, warna dan saiz
3.1.2.2 Ritma dan pergerakan objek

3.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta


proses dan teknik dalam penghasilan diorama.
3.2.1Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat gunting,gam, selontape, tali, benang,lidi.
3.2.1.2 Bahan kotak kasut, kertas lukisan, warna pensil, kertas warna
, plastik pembalut buku dan bahan lain
yang sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
3.2.2.1 Teknik gabungan pelbagai teknik (montaj, kolaj, lukisan dan lain-lain)

3.3 Ekspresi Kreatif


Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan diorama secara kreatif.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan
diorama.

3.4 Apresiasi Seni


Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan
menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.

3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
Objektif :
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang terdapat pada diorama.
2.Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media,proses
menghasilkan akuarium menggunakan teknik diorama.

serta

teknik

dalam

3.Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media,proses dan


teknik dengan betul .
4.Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual.

STANDARD
PEMBELAJARAN

ILUSTRASI AKTIVITI

CATATAN

SET INDUKSI/
PERSPESI ESTETIK

Contoh-contoh gambar akuarium

(15 minit)
Guru

Strategi:Konstektual

menceritakan

Pendekatan: Induktif

aktiviti dan pengalaman


beliau

semasa

BBM: contoh- contoh


gambar
akuarium,
peta bulatan, contoh
diorama.

cuti

Kecerdasan PelbagaiVerbal Linguistik

penggal yang lepas.

Kaedah: Pemerhatian

Guru

dan

berkongsi

murid

pengalaman

masing- masing.
Guru dan murid bersoal
Peta bulatan

jawab.
Guru

mengedarkan

contoh contoh gambar


akuarium kepada setiap
kumpulan.
Murid murid melihat
teliti gambar- gambar
berkenaan

dalam

kumpulan.
Guru

meminta

menyenaraikan
nama
dalam

murid
nama-

kehidupan
peta

laut

bulatan

yang disediakan.

Guru

membuat

Kehidupan laut

perkaitan

dengan

isi

pelajaran.
Guru
contoh

menunjukkan
diorama

yang

beliau hasilkan.
Guru

menjelaskan

definisi diorama.
Guru

dan

murid

membincangkan
bahasa seni visual pada
contoh diorama.

Definisi diorama
Bentuk ( ikan, kotak )
Ruang( luas dan bebas)
Kepelbagaian( warna, saiz , bentuk)
Bahan dan Alat

APLIKASI SENI
Perkembangan
( 10 minit)
Guru menyatakan alat
dan bahan yang akan
digunakan
dalam
penghasilan diorama .
Guru
menunjukkan
carta
alir
langkah
penghasilan diorama.
Guru
menunjukkan
demonstarsi
penghasilan diorama.

BBM
:
Carta
langkahlangkah
penghasilan
Alat dan bahan:
kertas lukisan, gam,
gunting,
kertas
warna(biru), pensel
warna, warna air,
kotak
kasut
terpakai,tali/benang
dan berus
Strategi:
Koperatif
Konstruktivisme
Teknik: Demonstrasi

Carta Alir

EKSPRESI KREATIF
(20 MINIT)

Strategi :
Berpusatkan murid

Guru

meminta

murid

EMK :
kreatif & inovatif

untuk

duduk

dalam

KBT :

kumpulan.
Guru

membimbing

murid

dalam

penghasilan

diorama

mengikut

kreativiti

masing-masing di dalam
kumpulan
Murid memanipulasikan
bahan secara kreatif.
Murid

menghasilkan

diorama

mengikut

kreativti masing-masing
di dalam kumpulan.
Guru

mengawal

keadaan kelas

Kecerdasan pelbagai
Interpersonal dan
Intrapersonal
Nilai: tekun, berhatihati
Pembelajaran
Akses Kendiri
Bertanggung jawab
ke atas
pembelajaran
sendiri untuk
menghasilkan
tugasan

Murid

membuat

kemasan pada diorama


yang telah siap.
APRESIASI SENI

Strategi :

(10 minit)

Berpusatkan murid

Guru memberi arahan


kepada kumpulan murid
untuk

mempamerkan

dan

menunjukkan

diorama

yang

dihasilkan.

Nilai

murni

kerjasama

dan

kekemasan
KBT :

Kecerdasan

pelbagai
-Intrapersonal

Guru meminta beberapa


sukarelawan

untuk

menceritakan
pengalaman

sendiri

dalam

proses

penghasilan diorama
Guru
bimbingan

memberi
kepada

murid

untuk

menceritakan asas seni


reka dan prinsip rekaan
yang

digunakan

contohnya, rupa, bentuk


dan kepelbagaian.
Murid
perasaan
melakukan

menyatakan
semasa
aktiviti

- Verbal linguistik

menghasilkan diorama.
Murid menghargai dan
menceritakan
diorama

hasil

sendiri

dan

rakan secara lisan.


PENUTUP

Rumusan isi pelajaran

Nilai: Menghargai

(5 MINIT)

1. Apakah itu diorama ?

hasil kerja orang lain

Guru

memuji

memberi

dan 2. Apakah alat dan bahan yang boleh digunakan

galakkan

kepada semua murid.


Guru menyuruh murid
untuk mengemas dan
mengekalkan
kebersihan kelas.

untuk menghasilkan diorama?


3. Bagaimana cara untuk membua tdiorama ?
4. Apakah nilai-nilai murni yang
anda dapat dari pembelajaran hari ini?
