Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR (MATEMATIK)

Mata Pelajaran

: Matematik

Tarikh

: 19 Januari 2016

Masa

: 8.30a.m-9.00a.m

Tempoh

: 30 minit

Tahun

: 2A

Bilangan Murid

: 30 orang (14 lelaki, 16 perempuan)

Bidang Pembelajaran

: Nombor dan Operasi

Tajuk

: Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan

: Murid dibimbing untuk:


2.1 Menambah sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk:
(ii) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari
(a) sa ke puluh
Objektif pembelajaran

: Murid-murid akan belajar:

1. Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit dengan mengumpul semula dari
(a) sa ke puluh
Hasil tambahnya hingga 1000.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal hasil tambah dalam lingkungan 100 dan mengetahui menambah sebarang dua nombor
hingga tiga digit.
Penerapan Nilai

: Kerjasama, Bersungguh-sungguh, Yakin diri

Bahan Bantu Mengajar

: Blok asas, dekak-dekak, manik-manik,kad-kad

EMK

: i. Kreativiti:
Membuat penggabunganjalinan kemahiran matematik, dengan disiplin ilmu yang lain.

FASA
1. Set induksi
( 3 minit)

ISI PEMBELAJARAN
1. Mengira jumlah
objek.

CADANGAN

AKTIVITI

KOMUNIKASI

1. Guru menunjukkan murid blok asas yang


disediakan.

8:30 am-8:33 am

a. Apakah yang anda


semua perhatikan?
b. Blok asas itu
menunjukkan
berapa?

2.

Pemerhatian dan

Jawapan: 115

analisis

Guru

Strategi:
i) Tunjuk cara /
demostrasi

Jawapan: 226

menunjukkan sebilangan blok asas lagi.

ii) Soal jawab

TPK:

3. Murid diminta berbincang apa yang dilihat.


4. Murid diminta membentangkan apa yang

c. Adakah jawapan
pada kedua-dua
jumlah hasil
tambah blok asas
itu adalah sama?

Intrapersonal

dibincang di hadapan kelas.

BBM:
Blok Asas

Nilai murni:
Yakin Diri

2. Imaginasi
Perkembangan
(10 minit)
8:33 am-8:43 am

1. Menambah
sebarang dua
nombor hingga tiga
digit dengan
mengumpul semula.

1. Murid diminta menjelaskan gabungan dua


blok asas.

a. Apakah yang dapat


diperhatikan?

Penjanaan idea

2. Guru menunjukkan pertukaran blok asas sa


ke blok puluh.
3. Guru minta murid menulis proses dalam

Sintesis idea

ayat matematik pada papan hitam.


226 + 115 = ___________

soalan tersebut?

i) Soaljawab
+

i) Logika
i) Interpersonal

Jawapan: 341

Tambahkan:
6 sa + 5 sa = 11 sa, Tukarkan kepada puluh jadi 1
puluh 1 sa.

Teori:
Kognitif

menuliskan ayat
matematik pada

Strategi:

TPK:

b. Bagaimanakah

Tambah puluh:
1 puluh + 2 puluh + 1 puluh = 4 puluh

BBM:

Tambah ratus:

Dekak-dekak

2 ratus + 1 ratus = 3 ratus

Manik-manik

Hasilnya:

Nilai murni:

3 ratus 4 puluh 1 sa = 341

Berani mencuba

4. Guru menggunakan dekak-dekak untuk


Jawapan: 171

melakukan operasi tambah mengumpul


semula .
Contoh:
147 + 24 = _____________

c. Berapakah jumlah
yang dapat
diperolehi?
d. Berapakah
bilangan manik
yang perlu
diletakkan di
tempat nilai puluh?

5. Murid dibimbing untuk menambah dengan

meletakkan manik pada dekak-dekak


mengikut nilai tempat.

e. Berapakah jumlah
manik pada nilai
tempat sa?
f. Apakah yang anda
faham dengan 1
puluh + 1 sa?

6. Guru menjelaskan bahawa apabila 7

ditambah dengan 4 jumlahnya 11, dimana


11 = 1 puluh + 1 sa dan 1 puluh hendaklah

diletakkan pada nilai tempat puluh.


7. Murid diberitahu bahawa nilai pada setiap 1

barisan dekak-dekak pada setiap nilai


tempat adalah tidak boleh melebihi 9.
g. Berapakah jawapan
yang dapat
diperolehi?

3. Perkembangan

1. Menambah
sebarang dua

1. Murid akan dibahagi kepada 5 kumpulan.


2. Guru memberi kad-kad nombor pada setiap

a. Berapakah jumlah
hasil tambah bagi

( 10 minit )
8:43 am-8:53 am

nombor hingga tiga


digit dengan
mengumpul semula.

kumpulan.
3. Murid diminta menyelesaikan soalan
tersebut dengan menuliskan ayat
matematik.
4. Setiap kumpulan perlu membentangkan

Penambahbaikan

kerja hasilan mereka di hadapan kelas.


5. Guru memberi bimbingan dengan segera
sekiranya murid membuat kesilapan.

Strategi:
Koperaktif

TPK:
i) Interpersonal
ii) Kinestatik

Teori:
Konstruktivisme

BBM:

soalan tersebut?

Kad- kad

Nilai murni:
Yakin Diri
Bekerjasama

4. Tindakan
(5 minit)
8:53 am-8:58 am

1. Menambah
sebarang dua
nombor hingga tiga
digit dengan
mengumpul semula.

Pelaksanaan
Amalan berterusan

1. Guru mengedarkan lembaran kerja.


2. Murid diminta mengira hasil tambah sebarang
dua nombor hingga tiga digit dengan
mengumpul semula.
3. Muurid menyelesaikan tugasan yang diberi oleh
guru.
4. Guru bincangkan hasil kerja murid.

BBM:
Lembaran kerja
5.Penutup
(2 minit)

1. Murid mengatakan jumlah hasil tambah akan


menjadi besar atau banyak sekiranya operasi

a. Sila rujuk buku


aktiviti.

8:58 am-9:00 am

tambah dilakukan. Dengan itu, guru


mengingatkan murid bahawa nilai pada setiap
nilai tempat tidak boleh melebihi 9 dan setiap
kali menjalankan operasi tambah, hendaklah
bermula dari tempat rumah sa, diikuti dengan
puluh, dan akhirnya ratus.

Pentaksiran
