Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR (MATEMATIK)

Mata Pelajaran

: Matematik

Tarikh

: 18 Januari 2016

Masa

: 9.30a.m-10.00a.m

Tempoh

: 30 minit

Tahun

: 2A

Bilangan Murid

: 30 orang

Bidang Pembelajaran

: Nombor dan Operasi

Tajuk

: Tambah Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan

: Murid dibimbing untuk:


2.1 Menambah sebarang nombor

Standard Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk:
(i) Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
Objektif pembelajaran

: Murid-murid akan belajar:

1. Menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
Pendekatan

: i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal hasil tambah dalam lingkungan.
Penerapan Nilai

: Kerjasama, Bersungguh-sungguh, Yakin diri

Bahan Bantu Mengajar

: dekak-dekak, kad-kad bertulis, kad-kad bernombor

EMK

: i. Kreativiti: menjana idea menggunakan bahan maujud

FASA
1. Set induksi

ISI PEMBELAJARAN
1. Menambah sebarang

( 5 minit)

dua nombor hingga

9.30 am-9.35am

AKTIVITI
1. Guru menunjukkan aktiviti di hadapan dan murid

CADANGAN KOMUNIKASI

memerhatikan.

Soalan:

tiga digit tanpa

Pemerhatian dan

i.

Letakkan blok asas

1. Apakah yang diperhatikan

mengumpul semula

anda semua? Bincangkan


112

analisis

bersama-sama.
2. Lihat apa yang cikgu buat.

Strategi:
Tunjuk cara /
demostrasi
ii) Soal jawab

ii. Letakkan sebilangan blok asas lagi


Jawapan:
1.

Murid-murid

memberikan
TPK:
verbal/ linguistik

jawapan

125

akan
yang

betul dalam kelas

a. Murid diminta untuk berbincang apa yang


dilihat dan bentangkan apa yang dibincang.
b. Guru menjelaskan gabungan dua blok asas

BBM:
Blok asas
Nilai murni:
Yakin Diri

iii.
237

EMK:
Kreatif dan inovasi
Hasilnya ialah 237.
I.

II.
2. Imaginasi
Perkembangan
(8 minit)

1. Menambah
sebarang 1. Murid ditunjukkan dengan kad kad yang berikut:
dua nombor hingga tiga
2. Dengan ini, dapat mengukuhkan konsep tambah
digit tanpa mengumpul
semula
dalam minda mereka.

1. Murid-murid bolehkan
anda membaca apa yang
cikgu tunjukkan?

9.35 am- 9.43 am


Penjanaan idea

Sintesis idea
Strategi:
i) Soaljawab

Jawapan: Murid dapat


menjawab soalan cikgu.

3. Guru menunjukkan proses dalam ayat matematik.


TPK:
i) Logika
Interpersonal
Teori:
Kognitif
BBM:
kertas mahjong,
papan bergantung
Nilai murni:
Berani mencuba
EMK:
Keusahawanan

Tambahkan sa:
2 sa + 5 sa = 7 sa
Tambahkan puluh:
1 puluh + 2 puluh = 3 puluh
Tambahkan ratus:
1 ratus + 1 ratus = 2 ratus
Hasilnya,
2 ratus 3 puluh 7 sa =237

2. Murid-murid, marilah kita


menjalankan operasi
tambah.

3. Perkembangan
( 9 minit )
9.43 am- 9.52 am
Penambahbaikan

1. Murid-murid diminta untuk duduk dalam satu


1. Menambah sebarang dua
nombor hingga tiga digit tanpa
mengumpul semula

kumpulan, seterusnya, menjalankan aktiviti yang diberi


oleh guru.
2. Setiap kumpulan akan mendapat tugasan seperti di
bawah:

Strategi:
Koperaktif

Guru mempaparkan dekak-dekak berikut supaya murid


dapat memberikan jawapan yang betul.

TPK:
i) Interpersonal
ii) Kinestatik
Teori:
Konstruktivisme
BBM:
dekak-dekak
Nilai murni:
Yakin Diri
Bekerjasama
EMK:
Kreatif dan inovasi

121+23=144

4. Tindakan
(6 minit)
9.52am- 9.58am

1. Bincangkan hasil kerja murid.


2. Edarkan lembaran kerja dan lengkapkan jawapan.
3. Selesaikan tugasan yang diberi.

Pelaksanaan
Amalan
berterusan
BBM:
Lembaran kerja

5.Penutup
(2 minit)
9.58am-10.00am
Pentaksiran

1. Murid diajar supaya dapat menambah sebarang


dua nombor tanpa mengumpul semula
