Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR (MATEMATIK)

Mata Pelajaran

: Matematik

Tarikh

: 17 Feb 2016

Masa

: 9.00a.m-10.00a.m

Tempoh

: 30 minit

Tahun

: 2A

Bilangan Murid

: 30 orang (14 lelaki, 16 perempuan)

Bidang Pembelajaran

: Nombor dan Operasi

Tajuk

: Tolak Dalam Lingkungan 1000

Standard Kandungan

: Murid dibimbing untuk:


3.1 Menolak sebarang dua nombor

Standard Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid berupaya untuk:
(i) Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
Objektif pembelajaran

: Murid-murid akan belajar:

1. Menolak sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula
Pendekatan

: i. Analisis Nilai
ii. Penjelasan Nilai
iii. Tindakan Sosial

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengenal hasil tambah dalam lingkungan.
Penerapan Nilai

: Kerjasama, Bersungguh-sungguh, Yakin diri

Bahan Bantu Mengajar

: kad-kad bernombor, papan nilai tempat.

EMK

: i. Kreativiti: menjana idea menggunakan bahan maujud

FASA
1. Set induksi

ISI PEMBELAJARAN
1. Menolak sebarang dua

( 10 minit)

nombor hingga tiga

9.00 am-9.10am
Pemerhatian dan

AKTIVITI
1. Murid membuat pemerhatian terhadap gambar
yang dilekat pada papan putih.

CADANGAN KOMUNIKASI
1. Berapakah biji epal ada
semuanya?

digit tanpa mengumpul

2. Keluarkan 4 biji epal.

semula

3. Adakah

analisis

bilangannya

bertambah

atau

berkurang?
Strategi:
Tunjuk cara /
demostrasi
ii) Soal jawab

2. Empat biji epal dikeluarkan.

4. Murid

diminta

membilang
bilangan

semula
epal

yang

ada?
5. Operasi apakah yang
sesuai digunakan untuk

TPK:
verbal/ linguistik

menerangkan

proses

pengurangan tersebut?
BBM:
kad-kad
bernombor

I.
II.

Nilai murni:
Yakin Diri
EMK:
Kreatif dan inovasi
2. Imaginasi

1. Menolak sebarang dua 1. Murid dibimbing untuk menyebut dan dan menulis

1. Bagaimanakah cara kamu

Perkembangan
(20 minit)

nombor hingga tiga digit dalam perkataan.


tanpa
mengumpul
Keluarkan 24 daripada 234 bakinya ialah 210.
semula

menulis dalam perkataan?


2. Cuba gantikan ayat di

9.10 am- 9.30 am

atas dengan nombor

Penjanaan idea

menggunakan simbol tolak.

Sintesis idea
2. Murid dibimbing untuk menulis dalam ayat matematik
Strategi:
i) Soaljawab

menggunakan simbol tolak (-)


234-24=210

TPK:
a) Logika
Interpersonal
Teori:
Kognitif
BBM:
kertas mahjong,
papan nilai tempat
Nilai murni:
Berani mencuba
EMK:
Keusahawanan

ditolak

3. Apakah perkaitan tiga


perkataan ini?

dikeluarkan

berbeza

3. Murid diminta untuk memahami konsep penolakan


dengan lebih memahami perkataan di atas.

3. Perkembangan
( 20 minit )
9.30 am- 9.50 am

1. Menolak sebarang dua


nombor hingga tiga digit tanpa
mengumpul semula

1. Murid diminta menukar ayat matematik tolak kepada

1. Susun nombor di petak

bentuk lazim ke dalam petak yang disediakan.

mengikut tempat nilai.

contoh:

2.

Penambahbaikan

operasi ini?

Strategi:
Koperaktif
TPK:
i) Interpersonal
ii) Kinestatik

2. Murid dibimbing untuk menyelesaikan operasi tolak


dalam bentuk lazim tanpa mengumpul semula.
contoh:

Teori:
Konstruktivisme
BBM:
dekak-dekak
Nilai murni:
Yakin Diri
Bekerjasama
EMK:
Kreatif dan inovasi

Cuba

3. Murid diedarkan soalan operasi tolak yang


disediakan di atas kertas mahjong untuk diselesaikan
secara kumpulan.
4. Murid diminta berbincang jawapan bagi kumpulan
secara kelas.

selesaikan

4. Tindakan
(8 minit)
9.50am- 9.58am

1. Murid diedarkan buku aktiviti untuk menjalankan


soalan-soalan.
2. Hasil kerja murid dibincangan.

Pelaksanaan
Amalan
berterusan
BBM:
buku aktiviti
5.Penutup
(2 minit)
9.58am-10.00am
Pentaksiran

1. Murid diajar supaya dapat menolak sebarang dua


nombor tanpa mengumpul semula.
