Anda di halaman 1dari 4

RPH 1

MATA PELAJARAN : SAINS


KELAS : 4 DEDIKASI
TARIKH : 16 MAC 2011
MASA : 8.00O PAGI 9.00 PAGI
BILANGAN MURID : 20 ORANG
BIDANG PELAJARAN : Tajuk : Keperluan Asas Benda Hidup
OBJEKTIF PELAJARAN : Perkumuhan dan Penyahtinjaan Haiwan
HASIL PEMBELAJARAN : DI AKHIR SESI PEMBELAJARAN INI, MURID DAPAT :
A . Menguasai isi kandungan :
1.
2.
3.
4.

Menyatakan haiwan mengalami proses perkumuhan dan penyahtinjaan


Menyatakan hasil perkumuhan haiwan
Menyatakan hasil penyahtinjaan haiwan
Memberi sebab haiwan perlu melakukan proses perkumuhan dan penyahtinjaan

B. Membina kemahiran saintifik, berfikir, dan strategi berfikir


1. Mengumpul maklumat hasil perkumuhan dan penyahtinjaan haiwan
2. Membincangkan kepentingan proses penyahtinjaan dan perkumuhan

C. Mengamalkan Sikap Saintifik Dan Nilai Murni :


1. Bersyukur dengan kejadian tuhan
2. Pemerhatian
3. Menyayangi haiwan

SENARAI ISTILAH / KONSEP / PRINSIP / HUKUM / TEORI


1.
2.
3.
4.

PERKUMUHAN
PENYAHTINJAAN
NAJIS
GINJAL

BAHAN BANTU MENGAJAR DAN BELAJAR


1.
2.
3.
4.

TAYANGAN VIDEO ( HAIWAN MEMBUANG NAJIS DAN KENCING )


SLIDE POWER POINT ( ORGAN PENAFASAN HAIWAN )
GAMBAR HAIWAN
CARTA SAINS ( TOPIK PERKUMUHAN DAN PENYAHTINJAAN )

LANGKAH BERJAGA-JAGA :
i.

Pastikan murid menggunakan gunting dengan cermat untuk mengelakkan kecederaan


dan luka.

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID :


i. Murid telah melihat kerbau,lembu dan ayam membuang najis.
ii. Murid ada melihat organ-organ haiwan di televisyen.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran


Fasa

Permulaan /
mencungkil
idea

( 5 minit )

Isi kandungan

Aktiviti guru

Aktiviti murid

Perkumuhan dan
Penyahtinjaan adalah
satu proses megeluarkan
bahan buangan yang
tidak berguna pada badan

Menunjukkan
tayangan video
bagi membuat
perkaitan topik dan
mencungkil idea
murid.

Membuat
pemerhatian
tentang tayangan
video dan murid
memberi respon.

Nota

Strategi
teknik:
Pemerhatian

Abm : video

Menstruktur
semula

( 30 minit )

A. Contoh bahan
perkumuhan :
1. Air
2. Peluh
3. Air kencing
B. Contoh bahan
penyahtinjaan :
1. Najis
C. Kepentingan
perkumuhan dan
penyahtinjaan :
1. Mengelakkan
mendapat penyakit
2. Menjaga kesihatan
diri.

Memberikan satu
persoalan untuk
dibincangkan :
( lampiran 1 )

Apakah contoh
bahan perkumuhan
dan penyahtinjaan.

Murid membuat
perbincangan
dalam kumpulan
dengan
dibekalkan
dengan bahan
rujukan.

Menampal dan
menggunting
gambar.

Apakah
kepentingan proses
perkumuhan dan
penyahtinjaan.

Strategi
/teknik
:Perbincangan
kumpulan dan
( inkuiri
penemuan )

Sikap
saintifik :
bersyukur
dengan
kejadian tuhan

bekerjasama

Sebagai fasilitator.

Aplikasi idea
( 10 minit )

Contoh aktiviti
perkumuhan dan
penyahtinjaan :

1.
2.
3.
4.

Berlari
Buang air besar
Bernafas
Buang air kecil

Strategi
aktiviti :

Paparan klip video

Tayangan
power point.

Membetulkan
miskonsepsi ketika
sesi pebentagan
tugasan

Membentangkan
hasil tugasan dan
dapatan dari
perbincangan

Pembentangan
tugasan

Refleksi

( 5minit )

Contoh bahan
perkumuhan :
1. Air
2. Peluh
3. Air kencing
Contoh bahan
penyahtinjaan :
1. Najis
Kepentingan perkumuhan
dan penyahtinjaan :

1. Mengelakkan
mendapat penyakit
2. Menjaga kesihatan
diri.

Penaksiran
kefahaman murid
melalui penyoalan
lisan.

Latihan nota peta


minda.
( lampiran 2)

Memberi respon
kepada soalan
secara rawak.

Menyatakan isi
pelajaran yang
dipelajari

Strategi :
Penyoalan
keseluruhan
kelas.

Sumber :
Latihan
