Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

Mata

Sains

Pelajaran :
Tingkatan/Kel
as :
Tempat

4D
BlockG E1

Tarikh

31-03-12

:
Bil.

58 orang

Pelajar :
Masa

11:00p.m-12:00p.m

TAJUK

Manusia Bernafas

OBJEKTIF :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid dapat:
1) Menyatakan bahawa manusia menggunakan peparu untuk bernafas dengan betul.
2) Melabelkan organ-organ sistem pernafasan dengan betul.
3) Menyatakan laluan udara semasa menarik nafas dan menghembus nafas dengan betul.
4) Menjawab soalan kuiz dengan betul.
5) Menjawab soalan lembaran kerja dengan betul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid-murid tahu bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas.
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Carta Cara Pernafasan Manusia, lembaran kerja, power point, video, komputer riba, dan belon.
1

PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN


1. Keadaan kerusi meja yang teratur dan sistematik.
2. Memastikan suis elektrik berfungsi dengan baik.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
1. Bekerjasama.
2. Hormat-menghormati.
3. Menjaga kesihatan diri.
4. Berterima kasih.
SESI PENGAJARAN
Masa
5 minit

Isi Pelajaran
Pengenalan/Pra Pengajaran :
-Apa khabar, murid?
-Duduk di tempat masing-masing
dan bersedia untuk belajar.

Hasil Pembelajaran
-Murid-murid dapat
membalas
salam dan
menyiapkan diri
supaya fokus untuk
pembelajaran
berikutnya.

Aktiviti Pengajaran dan


Pembelajaran
1. Guru memberi salam
kepada murid dan

Catatan
Nilai murni:
Menghormati Guru.

murid-murid membalas
salam.
2. Guru menyuruh muridmurid supaya duduk di
tempat masing-masing
dan mengemaskan
meja mereka untuk
persiapan memulakan
pembelajaran.
2

5 minit

Set Induksi:
Sila menghembus udara
ke dalam udara dan
keluarkan udara yang
ditiup ke dalam.
-

-Murid dapat menghembus


udara ke dalam udara.

1. Guru meminta seorang


murid menampilkan ke

1. Belon

depan dan memberi

2. Komputer riba

-Murid-murid dapat

murid tersebut sebiji

Sila perhatikan
perubahan belon.

menyatakan bahawa

belon.

Apakah organ yang


serupa belon yang akan
berubah saiz apabila
udara masuk ke dalam?

untuk bernafas dengan

murid tersebut

betul.

menghembus udara ke

dalam belon dan

Marilah kita belajar


tajuk pembelajaran hari
ini iaitu cara
pernafasan manusia.

manusia menggunakan peparu

ABBM:

2. Guru mengarahkan

selepas itu angin yang


ditiup ke dalam
dikeluarkan semula.
3. Guru meminta muridmurid lain
memerhatikan
perubahan saiz belon.
4. Guru meminta muridmurid menyatakan
organ yang serupa
belon yang akan
berubah saiz.
5. Guru menyatakan
3

tajuk pembelajaran
hari ini.
Masa
10 minit

Penyampaian isi :
Video merujuk kepada lampiran 1
proses pernafasan.

-Murid dapat menjawab


soalan dengan tepat.

1. Guru memperkenalkan
sistem pernafasan

1. Komputer riba

manusia.

2. Video

2. Guru menayangkan
Carta laluan udara semasa
menarik nafas dan menghembus
nafas.

Masa

Penyampaian isi :

20 minit

manusia.
3. Murid-murid

udara manusia.

Video merujuk kepada


lampiran 1 proses

memerhatikan apa

pernafasan.

yang dipamerkan dan

Carta laluan udara

isi pembelajaran yang

semasa menarik nafas dan

disampaikan oleh guru.

menghembus nafas.

1. Guru membahagikan
empat kumpulan.

organ pernafasan dan laluan

3. Carta

video proses pernafasan

murid-murid kepada
-Merujuk kepada lampiran 2

ABBM:

2. Guru menjelaskan

ABBM:
1. Lembaran kerja
merujuk kepada
lampiran 2 organ

langkah-langkah

pernafasan dan laluan

aktiviti.

udara manusia.

4. Guru mengedarkan

-Kelas, bolehkah kamu semua


membuat kesimpulan?

lembaran kerja kepada


setiap kumpulan.
Setiap kumpulan
diminta berbincang
tentang cara
pernafasan manusia
dan melabelkan organorgan pernafasan.
5. Guru membimbing
- Murid-murid dapat

murid-murid

menyatakan nilai murni

menyatakan nilai

bekerjasama dengan tepatnya.

murni (bekerjasama)

Nilai murni:
Bekerjasama.

yang telah diamalkan


dalam kalangan murid
semasa aktiviti
kumpulan dijalankan.
6. Guru mengarah muridmurid menjalankan
tugasan masing-masing.
-Murid-murid dapat

7. Guru meminta setiap

melabelkan organ sistem

kumpulan untuk

pernafasan manusia dengan

membentangkan hasil
5

betul.

kerja kumpulan.
8. Guru dan murid-murid

-Murid-murid dapat

berbincang tentang

menyatakan laluan udara

hasil kerja kumpulan

semasa menarik nafas dan

mereka.

menghembus nafas dengan


betul.

9. Guru meminta murid


untuk membuat
kesimpulan

-Murid-murid dapat

berdasarkan aktiviti

menyatakan kesimpulan

yang telah dijalankan.

dengan tepat.
10 minit

-Soalan merujuk kepada power

-Murid-murid dapat

1. Guru mempamerkan

point soal jawab.

melabelkan organ sistem

power point dan

1.Komputer riba

pernafasan manusia dengan

mengadakan sesi soal

2.power point

betul.

jawab sebagai latihan


pengukuhan.

-Murid-murid dapat

2. Murid-murid

menyatakan laluan udara

menjawab soalan yang

semasa menarik nafas dan

dikemukakan oleh

menghembus nafas dengan

guru.

ABBM:

Slide power point merujuk


lampiran 3 soal jawab).

betul.

10 minit

Penutup:
-Apakah yang telah anda belajar
pada hari ini?

Penutup:
-Murid-murid menjawab
soalan dengan betul.

1. Guru meminta muridmurid menyatakan isi


kandungan tajuk

-Sekarang cikgu minta kamu

-Murid-murid dapat

semua balik rumah menyiapkan

menyatakan kesimpulan

buku kerja muka surat dari 30-32

dengan tepat.

dan hantar pada hari esok.

pembelajaran hari ini.


2. Guru membimbing

Nilai murni:

murid-murid supaya

Berterima kasih

sentiasa berterima

Menjaga kesihatan diri

kasih kepada Tuhan


-Selain itu, cikgu juga pesan kamu

dan menjaga kesihatan

semua membuat ulangkaji dan

badan sendiri.

membuat persediaan untuk topik

3. Guru mengarah murid-

yang akan disampaikan pada

-Murid-murid dapat

murid supaya

pembelajaran yang akan datang.

menyatakan nilai murni

menyiapkan tugasan

berterima kasih dan menjaga

masing-masing dan

kesihatan diri dengan

hantar pada hari

tepatnya.

keesokkan.

Buku kerja(muka surat 3032).

4. Guru menyuruh muridmurid membuat ulang


kaji dan membuat
persediaan topik pada

pengajaran yang akan


datang.

TUGASAN
1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.
