Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN LARI BERPAGAR

Tarikh

: 13 Oktober 2012

Bil. Pelajaran : 1

Tingkatan

: 4B

Bil. Pelajar

: 21 orang

Hari

: Isnin

Jantina

: Lelaki

Minggu

: 38

Masa

: 8.15 a.m 8.55 a.m

Tunjang pembelajaran

: 2 (Kemahiran)

Tajuk pembelajaran

: Olahraga (Balapan)

Fokus pembelajaran

: Ansur maju lari berpagar

Pengetahuan awal murid:


1. Murid telah memperoleh maklumat tentang acara lari
berpagar melalui buku teks.
2. Murid pernah menyaksikan acara lari berpagar dalam
sukan tahunan sekolah.
Objektif

: Di akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat ;-

Psikomotor

: 1. Melakukan ansur maju lari berpagar 2 kali daripada 3 kali


percubaan pada jarak 50 meter.
2. Melakukan kemahiran mengambil langkah di garisan permulaan
sebanyak 2 kali daripada 3 kali percubaan

Kognitif

: 1. Menyatakan secara lisan mengenai acara-acara yang


dipertandingkan dalam acara lari berpagar
2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 otot yang terlibat dalam acara
lari berpagar

Afektif

: 1. Melakukan aktiviti yang dirancangkan dengan bersungguhsungguh


2. Memberi kerjasama dalam aktiviti berkumpulan

Persediaan murid

: Berpakaian sukan, kasut sukan

Persediaan guru

: Kon, pita ukur, wisel, kayu, blok permulaan, pagar, bahan edaran

Bahagian

Aktiviti

Isi Pembelajaran

Set Induksi
(5 minit)

Berlari
Acara lari berpagar merupakan
melepasi
acara lari pecut tetapi menggunakan
halangan dan pagar sebagai halangan. Atlet
menyusun
seharusnya memiliki kepantasan
puzzle
berlari disertai dengan kebolehan
melepasi pagar-pagar dengan lancar
dan berkesan dalam masa yang
paling
minimum
di
udara.
Kelancaran pergerakan ini disebut
sebagai
ritma.
Atlet
perlu
mempunyai fleksibiliti yang tinggi
supaya dapat mengkoordinasikan
pergerakan tangan dan kaki agar
dapat menghasilkan larian yang
lancar.
Kategori acara lari perpagar:
1. 110 meter lari berpagar (L)
2. 100 meter lari berpagar (P)
3. 400 meter lari berpagar (L)
4. 400 meter lari berpagar (P)

Perkembangan
(20 minit)

Pemanasan
badan
1. Berlari kon ke kon
Regangan
2. Regangan di bahagian leher
kepala, tangan,
kanan dan kiri, atas dan bawah
pinggang dan 3. Tangan bersilang ke kanan dan
kaki
ke kiri
4. Pinggang statik, upper body ke
kanan dan ke kiri, ke hadapan
dan ke belakang
5. Mengangkat lutut ke dada kanan
dan kiri, lunges

Murid
membentuk
kumpulan

Murid dikehendaki membentuk


kumpulan seramai 5 atau 6 orang
satu kumpulan.

Ansur maju:
1. Fasa

Fasa permulaan

Pengelolaan

Catatan

permulaan

2. Berlari
melepasi
halangan
kayu

Teknik permulaan acara lari


berpagar adalah sama dengan acara
lari pecut. Gunakan gaya dekam di
blok permulaan. Letakkan kaki
lonjakan
di
belakang
blok
permulaan untuk mendapatkan
lapan langkah sebelum melepasi
pagar atau letakkan kaki lonjakan di
hadapan blok permulaan untuk
mendapatkan tujuh langkah sahaja.
Lari dengan larian yang konsisten
dari permulaan hingga dua langkah
terakhir.
Pendekkan
langkah
terakhir supaya pusat graviti berada
di hadapan daripada kaki yang
melangkah pagar.
1. Lari seperti biasa 10 hingga 12
meter dengan langkah yang
panjang. Lari semula ke etmpat
permulaan. Lakukan berulang
kali hingga biasa.
2. Berlari dan melangkah batang
kayu yang disusun dalam jarak
tertentu untuk mendapatkan
langkahan yang tetap.

3. Berlari dan 1. Berlari dan melangkah batang


rotan yang ditinggikan secara
melangkah
beransur-ansur. Latihan ini
kayu yang
untuk mendapatkan ritma dan
ditinggikan.
ulangan
langkahan
yang
seragam ketika berlari melepasi
halangan.
1. Berjalan ke arah pagar dan
4. Berlari
melangkah pantas di tepi pagar
kearah
dengan
kaki
hadapan
pagar dan
diluruskan. Sebaik sahaja kaki
melangkah
hadapan
mencecah
tanah,
tepi pagar
bengkokkan kaki belakang
melepasi pagar. Rapatkan tumit
ke punggung. Mulakan dengan
berjalan dan kemudian diikuti

dengan berlari.
5. Berlari
1. Berlari melepasi pagar yang
melepasi
rendah. Jika tiada pagar,
pagar yang
gunakan kayu yang tersusun.
rendah
Lakuan ini memberi fokus
kepada teknik pergerakan kaki
belakang semasa lompatan dan
melepasi pagar.

Kemuncak
(10 minit)

Penutup
(5 minit)

Permainan
kecil

Murid akan bertanding lari berpagar


dalam kumpulan masing-masing
pada jarak 50 meter secara bergilirgilir menggunakan ansur maju yang
telah dipelajari.

Penyejukkan
badan

Murid dikehendaki melakukan


penyejukkan badan.
Melakukan
regangan
kaki,
pinggang, tangan dan kepala.

Soal jawab

Murid bersoal jawab dengan guru


berkaitan tajuk pembelajaran pada
hari ini.

Penialaian kendiri

Penilaian penyelia