Anda di halaman 1dari 8

PEMARKAHAN

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1

RPH MINGGU 7

DISEDIAKAN OLEH
NAMA

NO. MATRIK

PAULUS BIN ASUN

D20112052266

KUMPULAN: UPSI01 (A142PJJ)


NAMA PENSYARAH: IDRIS BIN MOHD RADZI
TARIKH SERAH: 9 Mei 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Nama Guru Pelatih

: PAULUS BIN ASUN

Mata Pelajaran

: BAHASA MELAYU

Bilangan Murid

: 31 orang ( L 9, P 22 )

Tingkatan

: 1 SAKSAMA

Tarikh

: 07 MEI 2015

Masa

: 3.00 4.00 PETANG ( 60 Minit)

Tajuk

Objektif Pembelajaran

: Pada akhir pelajaran: Murid dapat

Taman Negara Gunung Mulu

1. Membina ayat menggunakan pelbagai ragam bahasa.


2. Menulis teks ucapan.
Hasil Pembelajaran

: Kadar pencapaian objektif yang ingin dicapai ialah 90 %

memuaskan.

Hasil Pembelajaran Khusus


Fokus Utama
8.0 Menyampaikan maklumat untuk
tujuan tertentu.
Fokus Sampingan
8.1 Menggunakan kata,
istilah,rangkaikata, frasa, peribahasa
dan ayat yg tepat serta indah untuk
menyampaikan maklumat.

Huraian Hasil Pembelajaran


Aras 1
iii. Mengenal pasti dengan alasan
yang dapat diterima
Aras 1
iii Merumus idea dengan alasan yang
dapat diterima.

Kemahiran Bahasa

: Lisan dan menulis

Sistem Bahasa

: Sebutan baku dan tatabahasa.

Pengisian Kurikulum
Ilmu

:
: Pelancongan, Sejarah

Nilai

: Perpaduan, Kasih sayang, tolong menolong, keberanian,kerjasama

KBT

: Menyatakan sebab dan akibat

Alat Bantu Mengajar

: Gambar, LCD Projektor, Video, Kertas Mahjong

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid pernah mendengar ceramah, ucapan

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Induksi Set (5 Minit)


i.
Guru menayangkan video
https://www.youtube.com/watch?v=Ko8ZyRwhr9
Y

Catatan

ABM:
LCD
Nilai:
Kasih
Sayang

Antara Soalan:

i.
ii.

Apakah aktviti yang sedang dilakukan


Apakah ceramah yang di sampaikan.

8.0
Langkah 1 (10 minit)
Menyampaikan
1. Sesi soal jawab terbuka tentang ciri- ciri
maklumat
untuk
ceramah
tujuan tertentu.
2. Guru menyenaraikan jawapan murid di papan
tulis

3. Pelajar berbincang dalam kumpulan ( 6


kumpulan )
3

Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
Video
YOUTUBE

ABM:
LCD
Nilai:
Kerjasama,

3. Guru menayangkan semula video


Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
video
8.1 Menggunakan
Langkah 2 ( 20 Minit)
kata,
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
istilah,rangkaikata,
2. Guru menerangkan aktiviti yang perlu
frasa, peribahasa dan
dilakukan oleh pelajar
ayat yg tepat serta
3. Pelajar menulis teks ceramah
indah untuk
menyampaikan
maklumat.
iii. Mengenal pasti
dengan alasan yang
dapat diterima
8.0 Menyampaikan
maklumat
untuk Langkah 3 (20 minit)
1. Guru meminta pelajar menyampaikan teks
tujuan tertentu.
ceramah yang telah siap
2. Guru memberi komen dan pujian

Penutup (5 minit)
1.
Guru memberi peluang kepada pelajar
yang ingin merumus apa yang telah
mereka pelajari.
2. Penerapan
nilai
Perpaduan, Kasih
sayang,
tolong
menolong,
keberanian,kerjasama

ABM:
Lembaran kerja
1
Nilai: kerjasama
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :

ABM:
Nilai:
Keberanian,
keyakinan
Integrasi Inovasi
yang diterapkan :
KBAT
Nilai:
Perpaduan,
Kasih
sayang,
tolong
menolong,
keberanian,
kerjasama

Tugasan

Pengayaan/Pemulihan

Aktiviti Susulan (jika Ada)

: Menulis semula teks ceramah dalam buku latihan

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Penggunaan Video dari sumber Youtube.


Catatan Guru Praktikum
: Tidak semua pelajar dapat menyiapkan teks ceramah.
Pencapaian objektif 2 dalam 80%
Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing
4

Lembaran kerja
Andaikan anda Pengerusi Kelab Alam Sekitar di sekolah. Kelab tersebut akan mengadakan
pameran dengan kerjasama Persatuan Alam Semula jadi Malaysia di dewan sekolah. Sebagai
pengerusi kelab, anda diminta untuk menyampaikan ucapan alu-aluan semasa majlis pelancaran
pameran tersebut. Lakarkan kerangkaucapan anda.
Kata Alu-aluan
Kepada

Pendahuluan
Berbesar
hati

..
Perenggan isi1
Penerangan tentang pameran

Perenggan isi 2
Tujuan pameran

Perenggan isi 3
Peranan pelajar

Penutup
Harapan
