Anda di halaman 1dari 4

Toolkit LS 1

PEER COACHING
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Sekolah
Tingkatan/Kelas
Saiz kelas
Mata Pelajaran
Topik
Tema
Konsep Utama
Rasional
Objektif Pembelajaran

SMK Baru Miri


Tarikh
4SN2
Waktu
32 orang
Tempoh (minit)
Bahasa Melayu
Bidang Pembelajaran
Komsas
Antologi
Cerpen Mellisa
Meningkatkan kemahiran berfikir dan bekerjasama dalam kalangan pelajar
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

16/10/2014 (Khamis)
11.20 am-12.40pm
80 minit
Bahasa

i) Pelajar dapat memahami jalan cerita cerpen Mellisa.


ii) Pelajar dapat mengetahui watak utama dan watak sampingan dalam cerpen.
iii) pelajar dapat mencari nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen.
iv) pelajar dapat memberi maksud bagi perkataan yang terdapat dalam cerpen.
i) Menceritakan kembali kisah cerpen yang bertajuk mellisa.
Hasil Pembelajaran
ii) mengenalpasti dan membezakan watak utama dan watak sampingan dalam cerpen Melissa.
iii)Mengaplikasi nilai dan pengajaran yang terkandung dalam cerpen.
Pengetahuan Lepas Murid
Pembacaan dan latihan
Kemahiran Saintifik dan
i) Menjana idea
Kemahiran Berfikir
ii) Mengumpul dan mengelas
iii) Mengaplikasi
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai
Bekerjasama, berdisiplin dan patriotik
Patriotisme
(1) Rujukan
Antologi Harga Remaja
.Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (3) Alat
Laptop, projektor dan slide.
(5) Bahan
Cerpen Mellisa dan lembaran kerja
Pendekatan Pengajaran
Berpusatkan murid

Perkembangan
Pengajaran

Kandungan /
Konsep

Proses Pengajaran dan Pembelajaran


(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Catatan/Nota
Jangkaan Pemikiran
1

Toolkit LS 1
Murid
1)
Fasa 1

Guru meminta pelajar memerhatikan

persekitaran

tempat

belajar

dan

Etika

Fokus dan berdisiplin

membersihkannya seandai terdapat kecacatan

SET INDUKSI /
PENGENALAN
( 5 minit)

yang boleh mengganggu kelancaran pengajaran


dan pembelajaran (PdP).
2)

Guru memulakan pembelajaran dengan

satu cerita yang berkaitan dengan topik


pembelajaran pada hari ini.
3)

Pelajar

dimaklumkan

mengenai

pembelajaran pada hari ini


1) Pelajar diagihkan nota berkaitan cerpen
Fasa 2
PERKEMBANGAN
(Penerokaan)
( 15minit)

Penjanaan idea

sebagai bahan rujukan

Teknik pemikiran
Percambahan idea

2) Guru memilih seorang pelajar secara rawak


untuk berkongsi cerita Melissa dengan rakanrakan yang lain berdasarkan pengetahuan sedia
ada pada pelajar tersebut.
3) Guru bertanyakan soalan kepada pelajar
berkaitan dengan cerpen untuk mewujudkan
komunikasi dua hala.

Toolkit LS 1
1) Guru menayangkan satu tayangkan video
Fasa 3

Perkembangan idea

PERKEMBANGAN
(Penerangan)
( 25 minit)

kepada pelajar berkaitan cerpen Melissa.


2) Pelajar diminta mencari jawapan bagi soalan

Teknik pemikiran
Penjanaan idea
Membuat keputusan

yang terdapat dalam lembaran kerja yang telah


diedarkan.
3) Guru cadangkan beberapa teknik untuk
mencari jawapan berdasarkan tayangan video
yang ditayangkan kepada pelajar.

Fasa 4

1) Pelajar diminta membentuk kumpulan kecil


perbincangan

PERKEMBANGAN
(Aplikasi /
Penelitian)
( 30 minit)

dimana satu kumpulan hendaklah mempunyai

Nilai moral
Bekerjasama

sekurang-kurangnya 4 orang pelajar.


2) pelajar diminta berbincang dalam kumpulan
bagi membentangkan hasil jawapan yang
diperoleh kepada rakan-rakan yang lain.
3)

Wakil

pelajar

membentangkan

hasil

perbincangan kumpulan
4) Guru menyemak jawapan pelajar dan
membetulkan jawapan pelajar
5) Pelajar dikehendaki membaiki jawapan
masing-masing seandainya terdapat kesilapan.
6) Guru membuka peluang kepada pelajar
untuk bertanya seandainya terdapat sebarang
kekeliruan

atau

masalah

berkaitan

topik

pembelajaran pada hari ini.


3

Toolkit LS 1
Fasa 5
PENUTUPAN
(Pentaksiran)
(10 minit)

Penutup

1) Murid-murid mengimbas kembali dan Nilai moral


mengemukakan nilai moral hasil daripada patriotik
pembelajaran pada hari ini .
menghormati
2) Guru mengakhiri pembelajaran hari ini
dengan satu cerita teladan.
