Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Reka Bentuk Dan Teknologi


Tahun 6
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Murid
Tajuk
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

:
:
:
:
:
:
:
:

Reka Bentuk dan Teknologi


6 Vasantham
20 March 2016
11.50 pagi 12.50 tengah hari
/ 8 orang
Teknologi Pertanian
5.2 Menanam secara hidroponik.
5.2.4 Menyediakan peralatan menanam iaitu takung, penutup takung dan raga tanaman.

Hasil Pembelajaran

5.2.5 Membancuh larutan nutrien dengan kadar yang betul.


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
a) Menyatakan semua peralatan hidroponik dengan betul.
b) Memasang set hidroponik dengan sistematik.

Pengetahuan Sedia Ada


Elemen Merentas Kurikulum

:
:

Penerapan Nilai Murni

c) Membancuh larutan nutrien dengan kadar yang betul.


Mengetahui nama-nama sayuran dan cara penanaman yang pernah mereka lihat.
1. Keusahawanan: EK 2 - Berinovasi dengan menambahbaik idea yang dipilih.
2. Kreativiti dan inovasi - Boleh menambahbaik idea mengikut situasi atau keperluan
masyarakat.
3. Nilai murni - Bersungguh-sungguh dan berhati-hati.
4. TMK - Melayari internet untuk mendapat maklumat mengenai hidroponik.
Berhati-hati, kerjasama, mematuhi peraturan, mendengar arahan, hormat-menghormati, peka, yakin

diri, bertanggungjawab.
1. Menyediakan semua peralatan penanaman secara hidroponik takung dan mengetahui

Kemahiran Berfikir

kadar campuran larutan nutrien.


Bahan Bantu Mengajar
Penyerapan Ilmu / Amalan

2. Membancuh larutan nutrien.


1. Bahan: Larutan stok A dan B.

2. Alatan: Botol plastik 1.5 L, pisau pelbagai guna, cat sembur (hitam)
Pengetahuan teknologi pertanian dan teknologi Sains

Strategi Pembelajaran
Kaedah

:
:

Pemusatan guru, pemusatan murid dan pemusatan bahan.


Penerangan, aktiviti kumpulan, soal jawab, memberi kenyataan, membuat rumusan.

Pelaksanaan Pengajaran Harian


Langkah
Set induksi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Guru mengucap selamat pagi kepada semua murid dan bertanya khabar.

BBM :

( 5 minit )

2. Guru menunjukkan gambar pelbagai sayuran yang ditanam dengan cara

Gambar sayuran yang

hidroponik. (Lampiran 1).


3. Guru menyoal murid :

Catatan

ditanam cara hidroponik


Kemahiran Berfikir :

(a) Apakah nama sayuran yang terdapat dalam gambar?

Menghubungkaitkan

(b) Apakah medium penanaman sayuran itu?

gambar dan meneka

(c) Bagaimanakah keadaan sayuran tersebut ?


4. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pelajaran hari ini.

jawapan
Nilai Murni :
Mendengar arahan,
rajin, yakin dan
bekerjasama
Strategi P&P :
Pemusatan murid
Kaedah :

Isi Pelajaran
Tajuk :

( 10 minit )

Penanaman hidroponik

hidroponik menggunakan takung dengan bantuan

Slaid powerpoint

menggunakan takung.

slaid powerpoint.

Kemahiran Berfikir :

Isi Pelajaran :

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


1. Murid didedahkan beberapa cara penanaman

Perbincangan
Catatan
BBM :

Langkah
Langkah 1

2. Murid mengenalpasti nama dan fungsi alatan yang

Mengenal alatan dan

Hidroponik takung
Hidroponik NFT /

DFT
Hidroponik

PENILAIAN:

Nilai Murni :

Menamakan alatan dan fungsi alatan tanaman

Memberi fokus, disiplin.

pasang surut
Hidroponik

hidroponik.

Strategi P&P :

aeroponik
Hidroponik

ditunjukkan.

penanaman hidroponik.

Pemusatan murid
Kaedah :
Penerangan dan soal

terapung
Langkah 2

Tajuk :

( 10 minit )

Demonstrasi

fungsi alatan

1. Guru menunjukkan bahan dan alatan yang digunakan


untuk pemasangan set hidroponik.

jawab
BBM :
Botol plastik, pisau

Isi Pelajaran :
Cara pemasangan set
hidroponik.

2. Cara pemasangan set hidroponik ditunjukkan kepada


murid murid.
3. Aspek keselamatan ditekankan kepada murid murid.

pelbagai guna, cat


sembur
Kemahiran Berfikir :

Bahan & Alatan :

Menjana idea

a) Botol plastik 1.5 L

pemasangan set

b) Pisau pelbagai guna

hidroponik

c) Cat sembur (hitam)

Nilai Murni :
Rajin, berhati - hati,
jimat cermat,
keselamatan
Strategi P&P :
Pemusatan murid
Kaedah :
1. Murid melakukan pemasangan set hidroponik dengan

Demonstrasi
BBM :

Langkah 3

Tajuk :

(15 minit)

Amali

bahan dan alatan yang dibawa oleh mereka dari

Botol plastik, cat

Isi Pelajaran :

rumah.

sembur, pisau pelbagai

Cara pemasangan set

2. Murid melakukan aktiviti ini dengan bimbingan guru.

guna.

hidroponik.

3. Tingkah laku murid dipantau oleh guru dari masa ke

Kemahiran Berfikir :

Bahan & Alatan :

semasa.

Menghasilkan

a) Botol plastik 1.5 L

pemasangan set

b) Pisau pelbagai guna

hidroponik yang kemas.

c) Cat sembur (hitam)

Nilai Murni :
Berdaya usaha, rajin
Strategi P&P :

Pemusatan murid
Kaedah :
Pencapaian
Objektif

1
2
3

Murid murid diminta duduk dalam kumpulan untuk aktiviti snake & ladder.
Peraturan permainan ini diterangkan kepada murid murid.
Murid yang memberi jawapan betul akan diberi ganjaran.

( 10 minit )

Amali
BBM :
Board Snake & Ladder
dan dam
Kemahiran Berfikir :
Mengimbas kembali
dan menaakul sistem
hidroponik dan
peralatannya.
Nilai Murni :
Berdaya usaha, yakin
Strategi P&P :
Pemusatan murid
Kaedah :

Penutup
( 10 minit )

1. Murid murid merumuskan tajuk pelajaran hari ini dengan bimbingan guru.

Permainan
Kemahiran Berfkir :

2. Lembaran kerja diedarkan kepada murid murid.

Membuat kesimpulan
Strategi P&P :
Pemusatan murid
Kaedah :
Membuat rumusan

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran Sebelum :

_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran Selepas :
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
