Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT ( AKTIVITI KELAS)

Umur : 6 Tahun
Nama Kelas : Prasekolah Gemilang
Masa : 8.30 pagi – 9.00 pagi
Bil. Murid : 25 orang
Tarikh :
Tunjang : Literasi Sains dan Teknologi
Tema : Alam Hidupan

Sub tema : Tumbuh-tumbuhan


Fokus MI : logik matematik, interpersonal, intrapersonal

KB : memadankan, menjana idea, menyatakan

Standard Pembelajaran : i) ST 7.1.7 Membilang secara menaik 1-10 dan menurun 10-1
ii) ST 7.1.8 Menulis nombor 1-10 mengikut cara yang betul

Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat;


i) Membilang secara menaik dan menurun 1-10 dengan betul
ii) Menulis sekurang-kurangnya 6 daripada 10 nombor 1-10 dengan cara yang betul pada ruang yang disediakan

Pengetahuan sedia ada: Murid sudah menguasai konsep nombor 1-10

Penerapan Nilai Murni : Bekerjasama, tolong menolong, bertolak ansur, bersungguh-sungguh, kasih sayang

Kesepaduan: PSE 2.2.2 Menunjukkan semangat dan sifat positif

Bahan Bantu Mengajar: Domino Gergasi, Kertas majong berpetak, laptop, speaker, slaid
LANGKAH /
ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI BAHAN CATATAN
MASA
“ Jari Saya” Fokus MI:
- Murid duduk dalam bentuk ladam kuda Boneka Jari -Logik Matematik
berhadapan dengan guru. Laptop -Muzik
- Murid menyanyi lagu nombor bersama-sama guru Speaker Nilai:
menggunakan boneka jari - Bersungguh-
- Guru mengaitkan isi pembelajaran hari ini sungguh
Lirik lagu:
Set Induksi
(3 minit)
Satu dua tiga,
Empat lima enam,
Tujuh lapan Sembilan
Dan juga sepuluh

(Melodi LaguTiga Kupang)

“ Domino Gergasi” Fokus MI:


- Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Domino Gergasi - Logik Matematik
- Murid mendengar penerangan guru tentang - Interpersonal
permainan domino. - Intrapersonal
3 - Setiap kumpulan diberi satu set permainan KB:
Langkah 1 domino - Memadankan
(10 minit) - Murid menyusun kad domino mengikut urutan - Menjana idea
nombor( 1-10) sehingga selesai satu set nombor Nilai:
2 - Bekerjasama
- Tolong menolong
- Kasih sayang
Langkah 2 ‘Kotak Nombor” Fokus MI:
- Guru menyediakan ruang berpetak di atas kertas - Intrapersonal
majong dan melekatkan
1 2 di3 papan
4 5 putih. - Logik Matematik
- Setiap murid secara bergilir menulis nombor 1-10 KB:
di dalam ruang yang disediakan mengikut cara - Menyatakan
(12 minit)
yang betul seperti contoh yang telah disediakan. Nilai:
- Bertolak ansur

Fokus MI:
- Murid mendengar lagu Sayang Semua bersama Laptop, speaker - Interpersonal
Lagu “Sayang Semua”
dengan videonya. dan boneka jari - Muzik
Lirik:
- Murid menyanyikan lagu tersebut dengan gaya - Kinestetik
Satu satu saya sayang
gerakan tersendiri dan penuh perasaan. Nilai
Penutup Allah,
- Kasih sayang
(5 minit) Dua dua sayang
Rasulullah,
Tiga tiga sayang ibu
ayah,
Satu, dua, tiga sayang
semuanya.
Murid:

Refleksi
Guru:

Ulasan
pensyarah
