P. 1
Keranjang-hantaran Lob Thn 6_M6

Keranjang-hantaran Lob Thn 6_M6

|Views: 232|Likes:
Dipublikasikan oleh Jay Lynn

More info:

Published by: Jay Lynn on Aug 24, 2010
Hak Cipta:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/15/2014

pdf

text

original

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATAPELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Nama Pelatih : Jailin Siti Baizurah binti Jasli
No. K/P : 870508-49-6166
Sekolah : S.K Topokon Tuaran
Matapelajaran : Pendidikan Jasmani
Tunjang : Kemahiran
Tajuk : Permainan bola keranjang
Subtajuk : Hantaran atas kepala
Tarikh : 04 Ogos 2010
Masa : 7.50 pagi - 8.20 pagi (30 minit)
Tahun : 6
Bilangan Murid : 28 orang (lelaki :15, perempuan : 13)
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
y Psikomotor : menghantar bola menggunakan hantaran atas kepala tepat ke arah rakan dalam jarak 6 meter.
y Kognitif : menyatakan 3 langkah melakukan hantaran atas kepala dengan betul.
: menyatakan tujuan dan kelebihan hantaran atas kepala dengan betul.
y Afektif : menunjukkan rasa ceria dan seronok semasa melakukan aktiviti.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat orang bermain bola keranjang.
Penerapan nilai : Keyakinan, bekerjasama, tolong-menolong, semangat berpasukan, hormat-menghormati dan
patuh arahan.
KBKK : Membanding-beza, menghubungkait, mengenalpasti dan menganalisis.
Kesepaduan : -
i) Pendidikan moral ± nilai-nilai murni.
ii) Pendidikan kesihatan ± aspek keselamatan.
iii) Matematik ± kiraan mata/markah dan anggaran jarak.

Penggabungjalinan : Masa tindak balas ± tempoh masa minimum yang diambil untuk bergerak atau bertindak terhadap rangsangan.
: Koordinasi ± keharmonian antara tangan, kaki dan mata.
Peralatan :
i) 1 wisel. iii) 10 bola keranjang.
ii) 4 skital. iv) 7 tali skipping.





BAHAGIAN/
MASA
AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN/
ALATAN
Set induksi
(5 minit)
Memanaskan badan.

1. Senaman regangan
badan.


2. Permainan sentuh
lutut.






3. Pengenalan tajuk



1. Lari anak sebanyak 2 pusingan di kawasan
yang telah ditanda.
2. Gerakkan anggota badan.

1. Cari pasangan masing-masing.
2. Secara berhadapan, cuba sentuh lutut rakan.
3. Pada masa yang sama, elak lutut dari disentuh
oleh rakan.
4. Kira berapa banyak kamu boleh menyentuh
lutut rakan kamu.


y Hantaran atas kepala sesuai untuk hantaran
tinggi dan jauh.


























TKP:
y Kinestetik.
y Intrapersonal.
y Interpersonal.
y Verbal linguistik.

Nilai:
y Kerjasama.
y Tolong-menolong.
y Patuh arahan.
y Hormat-
menghormati.
y Keyakinan.

Alatan:
y 4 skital.


guru
skital
murid
Gerak Kerja Kelas
(8 Minit)
Aktiviti 1
1. Hantaran bola atas
kepala tanpa bola.











Aktiviti 2
1. Hantaran bola atas
kepala
berpasangan.

1. Kedudukan badan dalam keadaan bersedia.
2. Buka kaki seluas bahu.
3. Bayangkan anda memegang sebiji bola.
4. Temukan ibu jari tangan kanan dan tangan kiri.
5. Tapak tangan menghala ke hadapan.
6. Angkat tangan ke atas kepala.
7. Tarik tangan ke belakang dan tolak ke depan.
8. Kaki dominan di bawa ke depan.Ikut lajak.





1. Beratur dalam kumpulan masing-masing.
2. Aplikasikan pergerakan hantaran bola atas
kepala tadi dengan menggunakan bola.
3. Apabila wisel ditiup, hantar bola kepada rakan
yang berada di hadapan.
4. Kemudian beratur di belakang barisan.
5. Tambah jarak jika sudah boleh menguasai
kemahiran.











KP:
y Kinestetik.
y Intrapersonal.
y Interpersonal.
y Kontekstual.
y Konstruktivisme.
y Verbal linguistik.
y Ruang.

Nilai:
y Kerjasama.
y Tolong-menolong.
y Patuh arahan.
y Yakin.
y Hormat-
menghormati.




Alatan:
y 4 skital.
y 4 bola keranjang.



3-6 m
Gerak Kerja
Kumpulan
(6 Minit)
Aktiviti stesen.



y Stesen 1: hantaran
atas kepala.






y Stesen 2: lompat
skipping.


y Stesen 3 : hantaran
aras dada.

1. Setiap kumpulan akan berada di setiap stesen.
2. Apabila wisel ditiup, aktiviti di setiap stesen
akan dimulakan.

1. Secara berpasangan/bertiga-tiga, ulang
perlakuan menghantar bola dengan
menggunakan hantaran atas kepaya seperti
yang dipelajari tadi.
2. Apabila wisel ditiup, berhenti dan tukar stesen.

1. Melompat menggunakan tali skipping yang telah
disediakan.

1. Kedudukan badan dalam keadaan bersedia.
2. Buka kaki seluas bahu.
3. Tangan memegang bola.
4. Angkat kedua-dua belah tangan ke hadapan
searas dada.
5. Tarik tangan ke belakang dan tolak ke depan.
6. Kaki dominan di bawa ke depan. Ikut lajak.







KP:
y Kinestetik.
y Intrapersonal.
y Interpersonal.
y Kontekstual.

Nilai:
y Kerjasama.
y Tolong-menolong.
y Patuh arahan.
y Keyakinan.
y Hormat-
menghormati.

Alatan:
y 4 skital.
y 10 bola keranjang.
y 10 tali skipping.


2
1
3
4
guru
skital
murid
Permainan kecil
(6 Minit)
Permainan monyet-
monyet.
1. Bahagikan kepada 2 kumpulan.
2. Lantik seorang ketua dan buat undian.
3. Kumpulan kalah akan menjadi monyet.
4. Kumpulan menang sebagai tauke-tauke dan
akan membuat bulatan.
5. 3 biji bola sebagai pisang akan diberikan
kepada tauke-tauke.
6. Tauke-tauke akan menghantar bola ke rakan
yang lain.
7. Monyet-monyet akan cuba menangkap atau
menyambut pisang tersebut.
8. Kira berapa banyak pisang yang boleh diambil
oleh monyet-monyet.
9. Hantaran yang dibenarkan adalah hantaran
atas kepala sahaja.
10. Hentikan permainan apabila wisel ditiup dan
tukar kedudukan kumpulan.
11. Kumpulan yang paling banyak menyambut
pisang akan dikira sebagai pemenang.

















KP:
y Kinestetik.
y Intrapersonal.
y Interpersonal.

Nilai:
y Kerjasama.
y Tolong-menolong.
y Patuh arahan.
y Semangat
berpasukan.
y Hormat-
menghormati.

Alatan:
y 4 skital.
y 3 bola keranjang.


guru
skital
murid
Penutup
(5 Minit)

Menyejukkan
Badan

1. Regangan dinamik.



















2. Rumusan,
peneguhan dan
rumusan.

3. Mengembalikan
peralatn ke stor
sukan.
1. Secara rawak, lari anak dalam kawasan yang
telah ditetapkan.
2. Apabila wisel ditiup, berhenti dan lakukan
regangan badan mengikut ketua.
y Kepala : dongak, tunduk, pandang ke kiri
kemudian ke kanan dalam kiraan 6. Kembali
berlari anak apabila wisel ditiup.

y Pinggang : meleding ke kiri kemudian ke
kanan dalam kiraan 6. Kembali berlari anak
apabila wisel ditiup.

y Kaki : angkat kaki kanan dan tahan dalam
kiraan 6 kemudian balas ke kaki kiri.
Kembali berlari anak apabila wisel ditiup.

3. Tarik nafas dan hembus.
y Ulang sebanyak 3 kali.






















TKP:
y Kinestetik.
y Intrapersonal.
y Interpersonal.
y Verbal linguistik.

Nilai:
y Kerjasama.
y Patuh arahan.
y Hormat-
menghormati.

Alatan :
y 4 skital.

guru
skital
murid
REFLEKSI
Kekuatan
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________

Kelemahan
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Cadangan penambahbaikan
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Komen pensyarah/guru pembimbing
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________________________
_


Disediakan oleh: Disemak oleh: Pensyarah/Guru Pembimbing

Tandatangan: «««««««««««««« Tandatangan : «««««««««««««..
Nama : «««««««««««««« Nama : «««««««««««««..
Tarikh : «««««««««««««« Tarikh : ««««««««««««««

Disahkan oleh:

Tandatangan : ««««««««««««««
Nama : ««««««««««««««.

hormat-menghormati dan patuh arahan. 7 tali skipping. semangat berpasukan. Peralatan : i) ii) 1 wisel. kaki dan mata. iii) iv) 10 bola keranjang. bekerjasama. KBKK Kesepaduan : Membanding-beza. mengenalpasti dan menganalisis. : Koordinasi ± keharmonian antara tangan.Pengalaman sedia ada Penerapan nilai : Murid pernah melihat orang bermain bola keranjang. tolong-menolong. iii) Matematik ± kiraan mata/markah dan anggaran jarak. . menghubungkait. : i) Pendidikan moral ± nilai-nilai murni. ii) Pendidikan kesihatan ± aspek keselamatan. 4 skital. : Keyakinan. Penggabungjalinan : Masa tindak balas ± tempoh masa minimum yang diambil untuk bergerak atau bertindak terhadap rangsangan.

You're Reading a Free Preview

Mengunduh
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->