Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Mengajar Kerja Kayu dan logam

Tarikh: 10/3/2002

Tingkatan: Satu jujur

Kehadiran: 20/20 orang

Tajuk: Organisasi makmal dan keselamatan


Masa: 70 minit

Pengetahuan sedia ada: 1) Pelajar pernah melihat beberapa alatan keselamatan seperti kotak kecemasan dan pemadam api.

2) Pelajar pernah mendengar langkah-langkah keselamatan sebelum ini.

Objektif Implisit: Pada akhir pembelajaran ini nanti, pelajar akan dapat:

1) Melakukan rawatan luka ringan seperti yang disyorkan dengan betul

2) Menyimpan 4 jenis alatan ditempat yang sepatutnya dalam bengkel dengan tepat

3) Menyatakan 3 peraturan keselamatan dalam bengkel dengan betul.

Alat Bantu Mengajar: Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan
kertas, bahan bakar
(mancis api), kertas A4
kosong, alatan makmal,
makmal, baju makmal,
kotak pertolongan cemas,
Alat pemadam api, lapik
daripada aluminium
Aktiviti

Set Induksi Menarik minat murid Guru bertanya: Murid menjawab: Guru membakar
beberapa helaian kertas
(3 minit) Apa yang kamu nampak? Api. di atas alas aluminium di
Sekarang saya hendak Murid menghampiri api hadapan bengkel
kamu bertindak. dan memadamkannya.
Mungkin dengan kaki
Guru bertanya: sahaja.
Agaknya apa yang kamu Murid jawab: Api
lihat? terpadam

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti murid Catatan


Pengenalan tajuk: Organisasi makmal dan Guru bertanya: Agaknya kenapa saya suruh Murid menjawab: supaya api tidak
Keselamatan kawan kamu padamkan api? membesar.
Apa salahnya kalau api besar? Murid jawab: Api besar bahayakan bengkel.
Guru jawab: Ya, betul. Bagus. Api besar
boleh membakarkan bengkel dan
merosakkan barangan dan alatan dalam
bengkel.
Jadi hari ini kita akan membincangkan
berkenaan keselamatan dan organisasi
bengkel.
Langkah 1 Teori: Keselamatan dan Guru mengarahkan Murid mengikut arahan Kumpulan yang dibentuk
(2 minit) organisasi bengkel murid membuat guru dan berkumpul mengikut kepelbagaian
kumpulan sebanyak 4 mengikut nama yang kepandaian.
kumpulan mengikut disebutkan.
senarai nama yang Kumpulan melantik
disediakan. Setiap ketua masing-masing.
kumpulan ada 5 orang
ahli.
Guru meminta murid
melantik ketua.

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Guru memanggil setiap ketua untuk Murid melakukan aktiviti Perlukan permainan keranan tingkatan satu
mengundi meja yang perlu diambil oleh ‘O-Som’. masih lagi bersikap kebudak-budakan.
setiap kumpulan.
Bagi pembahagian meja kerja, guru membuat
kaedah permainan ‘O-Som’ untuk
menentukan meja. Kumpulan yang kalah
boleh pilih meja dahulu.
Langkah 2 Keselamatan dan Guru mengarahkan Murid mula membaca Guru menyediakan
(25 minit) organisasi bengkel. murid membaca setiap dan melakukan aktiviti arahan yang berbeza bagi
1) Organisasi makmal; arahan dan melakukan yang diarahkan meja yang berbeza.
Formen dan penolong setiap arahan yang Murid menyusub alatan
formen. diberikan. dan mencatat sebarang
Tugas:Menyusun dan Guru mengarahkan meja alat yang rosak.
memeriksa alat. 1 membaca tugasan Murid memeriksa papan
Menyapu lantai. formen dan penolong hitam. Sekiranya rosak
Menutup tingkap, kipas formen. Kemudian mereka akan cuba
dan lampu. melakukan apa yang perbaiki.
dilakukan oleh mereka.
Menjaga papan hitam. Mereka perlu menyusun
alat dan mencatatkan alat
sekiranya ada kerosakan.
Papan hitam perlu
dibaiki sekiranya rosak.
Guru mengarahkan
murid membuat carta
tugasan formen.

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Bagi kumpulan 2 guru meletakkan Murid meletakkan semula alatan di
2) Sistem menyimpan alatan. gergaji, gerudi, tukul, pahat, pembaris, tempat asal.
sesiku L (2 unit setiap jenis) di atas meja. Dua orang ahli kumpulan akan memakai
Perlu teratur Kemudian menyuruh murid meletakkan pakaian makmal.
3) Pakaian kembali ditempat asalnya. Guru juga Seorang akan mencatat apa yang telah
menyuruh murid memakai pakaian mereka lakukan.
Perlu kemas, sesuai, pakai apron. Berkasut. makmal yang betul. Guru mengkehendaki Murid akan membuat lebel dan
4) Kotak Pertolongan cemas kumpulan mencatat apa yang mereka meletakkan pada ubat yang ada.
telah lakukan. Mereka perlu Murid akan cuba merawat tangan salah
Bahan di dalamnya untuk merawat luka persembahkan cara memakai pakaian
ringan. Ubatan di dalamnya perlu berlebel. makmal.
Tidak perlu berkunci. Bagi kumpulan 3, guru meletakkan kotak
pertolongan cemas dan ubatannya sekali.
Kumpulan di minta melebelkan ubatan
dan mencuba merawat luka kecil
mengikut arahan yang disediakan.
Kumpulan ini akan membentangkan cara
mereka merawat luka.

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Pada kumpulan 4 pula guru Murid akan cuba langkah demi Semasa murid melakukan
5) Alat pemadam api. mengarahkan murid mencuba langkah sehingga bahan api aktiviti, guru memerhati dari
mengeluarkan bahan pemadam keluar dan memadamkan api. jauh dan kadang-kadang
Kegunaannya untuk memadam dari alat pemadam api dan menghampiri kumpulan murid
kebakaran. Pelajar perlu tahu di memadam api sebenar untuk melihat kesungguhan
mana alat ini diletakkan. sepertimana langkah-langkah kumpulan dan membantu
Cara menggunakan: yang dinyatakan. Mereka di mereka jika ada masalah.
1) Pin picu di keluarkan minta menyenaraikan apa yang
2) Alat pemadam di pegang tegak telah mereka lakukan. Selepas
3) Muncung di halakan pada api itu mereka akan di minta
4) Tuas rapat di ekan kepada mempersembahkan kepada
pemegang untuk menyemburkan rakan mereka.
bahan pemadam

Langkah 3 Guru mengarahkan setiap Murid melaksanakan tugasan Guru memberi komen sebaik
(30 minit) kumpulan mempersembahkan bergilir-gilir. persembahan selesai.
tugasan masing-masing. Murid-
murid dikehendaki mencatat
perkara utama.
Langkah 4 Peraturan keselamatan di Guru menerangkan sepintas lalu Murid mendengar dan mencatat.
(4 minit) makmal peraturan semasa berada dalam
1) Sentiasa mematuhi arahan makmal mengikut teori.
guru
2) Jangan masuk dan keluar

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Guru menyoal 4 orang murid dan Murid menyenaraikan 4 dan lebih
3) makmal tanpa kebenaran guru meminta mereka menyenaraikan 4 peraturan keselamatan
peraturan keselamatan bila berada
4) Beg di letakkan di luar atau tempat yang
dalam makmal secara lisan.
dikhaskan

5) Pastikan pakaian kemas dan sesuai


semasa

bekerja di makmal.

6) Jangan memakai barangan kemas

7) Memberi tumpuan apa yang dibuat dan


tidak lalai

8) Bekerja dengan teratur dan


bersistematik

9) Jangan bermain atau bergurau ketika


dalam makmal

10) Laporkan semua kehilangan,


kerosakan, kemalangan atau kecederaan
kepada guru dengan segera.

11) Alatan dibersihkan setelah selesai


membuat semua kerja

12) Semua alatan di simpan ditempat yang


dikhaskan.

Aktiviti Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan


Penilaian Kuiz kumpulan Guru memberi soalan: Murid berbincang dan Setiap kumpulan
(3 minit) 1) Menyuruh salah mencatat kemudian menjawab soalan yang
seorang murid dalam mempamirkan keputusan sama dan markah
setiap kumpulan mereka. diberikan
mencatat langkah- Murid mengambil 2 jenis Aktiviti mencatat dan
langkah yang tepat untuk alatan dan meletakkan di meletakkan semula
membuat rawatan luka tempat asal. alatan, guru menyuruh
kecil dengan di bantu murid yang kurang baik
oleh rakan-rakan. prestasinya.
2) Menyuruh setiap
kumpulan mengambil 2
jenis alatan dan
diletakkan di tempat asal.
(Setiap alatan hanya 2
unit sahaja)

Penutup Sub perkara: Guru meminta murid Murid menjawab: belajar Guru meminta murid
(3 minit) Kotak pertolongan menyatakan apa yang berkenaan kotak cuba baca tajuk
cemas, telah dipelajari sebentar pertolongan cemas, alat seterusnya dan membuat
Alat pemadam api, tadi. pemadam api, organisasi peta minda topik
organisasi makmal, Guru membuat makmal, dan pelajaran hari ini. Peta
pakaian makmal dan kesimpulan pelajaran keselamatan makmal. minda hantar minggu
keselamatan makmal dengan menyatakan hadapan.
secara ringkas sub
perkara yang di ajar.
