Anda di halaman 1dari 10

RPH PENDIDIKAN SENI VISUAL.

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 4 Anggerik

Bilangan Murid : 30 orang

Masa : 12.00 – 1.00 tengah hari

Bidang Kegiatan : Membuat corak dan rekaan

Jenis Kegiatan : Cetakan Stensilan

Tema : Flora

Tajuk : Bunga Hiasan

Kemahiran : 1. Menggunakan bahan asas untuk membuat stensilan

2. Menghasilkan corak dan rekaan menggunakan idea sendiri


Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pembelajaran murid akan dapat;

1. menyenaraikan bahan-bahan utama untuk membuat stensilan

2. mereka cipta corak dengan idea sendiri

3. menghargai hasil kerja seni sendiri dan rakan

Pengetahuan Sedia ada : Murid pernah membuat stensilan bentuk geometri

Murid pernah melihat hasil stensilan yang diperlihatkan oleh guru

Murid memahami tona warna

Penerapan Nilai : Mencintai alam sekitar, berani, bertolak ansur, sabar dan berhati-

hati

Penggabungjalinan : Sains,Sivik dan kewargenegaraan,

KBKK : Mencari idea baru.

BBM : Pelbagai jenis bunga raya.

Alatan/ Bahan : Alatan : pisau

Bahan : kad manila, warna, bekas pembancuh warna, kertas lukisan, pensel
Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Aktiviti Pengajaran dan BBM Catatan
Pembelajaran (Guru) Pembelajaran (Murid)

Set Induksi Mengenal Bunga 1.Guru bertanyakan murid -murid menjawab soalan Gambar
5 minit Kebangsaan tentang bunga kebangsaan guru. Bunga Raya
Negara kita.
Bunga Raya

2.Guru bertanyakan murid -murid bergilir-gilir


bunga raya manakah yang memegangnya.
menjadi Bunga Kebangsaan
dan apakah nama sains bagi
bunga itu. Sains

3.Guru menjelaskan bunga -murid menjawab


raya yang menjadi Bunga pertanyaan guru
Kebangsaan
- lima kelopak/ 5 prinsip
rukunegara Sivik dan
-warna merah Kewarga-
melambangkan keberanian negaraan
(Patriotik)
Guru seterusnya
menerangkan perkaitan
bunga dengan pelajaran kali
ini.
Langkah 1 Aras 1 1.Guru menerangkan -murid mendengar Kognitif-
15 minit Penerangan aktiviti langkah-langkah untuk penerangan guru dan Pengetahuan
stensilan yang akan menghasilkan gambar yang memahamimya
dijalankan. menarik bertemakan bunga.

- Membina 2.Menghasilkan blok


blok menggunakan kad manila

-Murid melukis
-melukis kelopak, tangkai dan kelopak,tangkai dan daun
daun pada kad manila Psikomotor

Kad manila
Pensel

Nilai:
Sabar/berhati-
-menebuk bahagian lakaran -Murid menebuk lakaran Pisau hati
menggunakan pisau. dengan pisau dengan
pantauan guru
Langkah 2 Aras 2
30 minit Mewarna pada 1.Guru menerangkan -murid mendengar dan
bahagian yang ditebuk kepada murid bagaimana memberi perhatian.
bagi menghasilkan cara untuk mewarna
sebuah stensilan yang stensilan mereka.
menarik
-membancuh warna yang -murid membancuh warna Warna air
dikehendaki pada papan mengikut panduan guru Papan
pembancuh warna. dan memilih warna yang pembancuh
mereka sukai warna

2.Guru mengarahkan -murid memulakan aktiviti


murid mewarnakan mewarna stensilan untuk
stensilan pada kertas menghasilkan sebuah
lukisan menggunakan gambar yang menarik
blok yang telah dibuat. dengan menggunakan jari.

-warnakan bahagian
tengah bunga.

Celup warna pada jari dan


mulakan warna pada
tengah bunga.
-warnakan bahagian
kelopak.

Kemudian warnakan
bahagian kelopaknya
pula.

-warnakan bahagian
tangkainya.

Diikuti dengan tangkainya.


-setelah siap bunga yang
pertama, buatkan pula
bunga yang kedua
menggunakan blok yang
sama.

-murid mula mewarna


bunga kedua.

-akhir sekali pinta murid


warnakan bahagian
daun.

Gambar Stensilan yang


siap diwarna.
Penutup Aras 3 1.Guru menilai hasil kerja -murid mendengar dan Menaakul
10 minit Penilaian/Pengukuhan murid. memberi perhatian.
Apresiasi dan rumusan
2.Guru meminta murid
memberi rumusan hasil
kerja rakan sebaya. -beberapa orang murid Kemahiran
memberikan komen hasil Lisan
3.Akhir sekali guru kerja rakan sendiri.
memberikan rumusan
hasil kerja murid. Guru
juga meminta murid
dapat menghasilkan
karya yang lain di rumah.
Hasil kerja murid yang
terbaik dipamerkan pada
Sudut seni belakang
kelas.
