Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Tarikh : 30 Julai 2010 (Julai)


Masa : 0915-0945
Tahun : Tahun 4D
Bilangan Murid : 35 orang
Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri Dan Keluarga
Tajuk : 1.1 Pengurusan Kesihatan Diri – Amalan Asas Kesihatan
Sub - Tajuk : (c) Menjaga Kebersihan Tangan

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :
Psikomotor : Mengaplikasikan 7 langkah cara-cara membersihkan tangan dengan menggunakan sabun dengan cara yang betul.
Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 5 daripada 7 langkah cara-cara membersihkan tangan
Afektif : Menunjukkan sikap disiplin diri dan bertanggungjawab terhadap kebersihan diri sendiri.

Pengalaman Sedia Ada : Murid telah biasa mengaplikasi mencuci tangan di rumah
Alatan Bahan Mengajar : Laptop, speaker & LCD (sebuah), Carta Bergambar (2 keping), Pencuci Tangan (1 Botol), Tuala kecil
(2 helai), Baldi (1) dan air (3 botol)
Penerapan Nilai : Mengamalkan kebersihan tangan & bertanggungjawab terhadap kebersihan diri
Strategi Utama Pengajaran : 1. Pembelajaran Secara Kontekstual
2. Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif
Pengintegrasian KKE : Mengaplikasi
Penggabung Jalinan : Sains, Bahasa Inggeris
BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/
MASA STRATEGI ALATAN

Set Induksi Tayangan video:  Murid dapat menyaksikan satu  Secara kelas Kemahiran
( 3 minit) “7 Langkah video yang bertajuk “7 Langkah mendengar
Membasuh Membasuh Tangan” yang
Tangan” memberi penerangan terhadap Alatan:
kebersihan tangan. Laptop,
 Video ini memberi gambaran speaker dan
awal terhadap tajuk yang akan LCD.
dipelajari.

Soal jawab  Murid dapat menyatakan  Memilih 2 orang


Soalan 1: samada mereka memahami murid untuk
Murid-murid, atau tidak penerangan video menjawab soalan
kamu faham atau berkaitan kebersihan tangan.
tidak cerita di
dalam video tadi?

Hubungkait video  Memberi penerangan bahawa  Secara kelas


yang ditayangkan video yang ditayangkan
dengan tajuk mempunyai hubungkait dengan
yang akan diajar. kebersihan tangan.

 Tangan merupakan salah satu


antara anggota badan yang
perlu dijaga kebersihannya
bagi pencegahan awal kepada
timbulnya sesuatu penyakit.
BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/
MASA STRATEGI ALATAN

Perkembangan Lihat Tangan  Murid melihat tangan  Secara kelas Pembelajaran


Sendiri masing-masing dan dapat secara
Langkah 1 mengenalpasti bahawa kontekstual
( 5 minit ) tangan merupakan antara
anggota badan yang dimiliki
oleh mereka.

Soal jawab:  Murid dapat menyatakan  Memilih 2 atau 3 Alatan:


Soalan 1: samada mereka nampak orang murid untuk Laptop dan
Murid-murid nampak atau tidak kuman di tangan menjawab secara LCD
atau tidak kuman mereka. spontan.
yang ada pada
tangan kita?  Murid mendapat Risalah
rangsangan bahawa tangan
mempunyai kuman yang
tidak boleh dilihat dengan
mata kasar.

Tunjuk slide 1:  Murid diberi pendedahan


Gambar tangan dan terhadap gambaran kuman
kuman yang melekat yang ada melekat pada
pada tangan tangan yang kotor.
BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/
MASA STRATEGI ALATAN

Soal jawab:  Murid dapat menyatakan  Memilih 1 orang Pembelajaran


Soalan 2: bahawa tangan perlu murid dan menjawab secara
Apa yang kita dibersihkan untuk mengelakkan soalan. kontekstual
harus lakukan sebarang kotoran dan kuman
bagi yang melekat pada tangan.
mengelakkan
kuman-kuman ini
melekat pada
tangan kita?

Langkah 2 Tunjuk Carta  Murid didedahkan dengan  Secara kelas Alatan:


(7 minit) Gambar 1: panduan asas langkah-langkah  Aktiviti melabel Carta Gambar
Panduan untuk membersihkan tangan
langkah-langkah dengan betul.
membersihkan
tangan

Langkah 1:  Murid dapat mengetahui


Basahkan tangan langkah pertama bagi
dan ratakan membersihkan tangan adalah
sabun dengan dengan membasahkan tangan
sempurna dan ratakan sabun dengan
sempurna di tapak tangan.
Langkah 2:
Gosok kedua-dua  Murid dapat mengetahui
tapak tangan langkah kedua adalah dengan
menggosok kedua-dua tapak
tangan
BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/
MASA STRATEGI ALATAN
Langkah 3: Gosok  Murid dapat mengetahui
setiap jari dan celah langkah ketiga adalah  Secara kelas Pembelajaran
jari dengan menggosok secara
keseluruhan tangan kontekstual
termasuk di celah-celah jari
dan pergelangan tangan Alatan:
Carta
Langkah 4: Gosok  Murid dapat mengetahui Gambar /
kuku di tapak tangan langkah ke empat adalah risalah
dengan menggosok kuku di
tapak tangan.

Langkah 5 :  Murid dapat mengetahui


Gosok belakang langkah ke lima adalah
tangan dan celah jari dengan menggosok
belakang tangan dan celah
jari.

Langkah 6 : Basuh  Murid dapat mengetahui


tangan dengan air langkah ke enam ialah
bersih secukupnya dengan membasuh tangan
dengan air bersih
secukupnya

Lankah 7 : Keringkan  Murid dapat mengetahui


tangan dengan kain langkah yang terakhir ialah
bersih atau tisu dengan mengeringkan
tangan dengan kain bersih
atau tisu.
BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/
MASA STRATEGI ALATAN

Langkah 3 “Jom Cuci Tangan”  Murid perlu mempraktikkan  Murid akan dipilih oleh Murid dapat
(10 minit) setiap 7 langkah di dalam guru untuk melakukan mengamalkan
membersihkan tangan yang aktiviti mencuci tangan cara
telah dipelajari. iaitu seorang murid membersih
lelaki dan seorang tangan di
 Murid dapat mengalami murid perempuan. rumah
sendiri bagaimana mencuci  2 orang murid yang
tangan dengan betul telah dipilih akan Alatan :
menggunakan pembersih bertanggungjawab 1 botol
tangan yang khusus untuk untuk membuat setiap pencuci, tuala
tangan. 7 langkah kecil, baldi.
membersihkan tangan
yang telah dipelajari.
 Dilakukan secara
bergilir-gilir supaya
guru dapat membuat
penilaian seorang demi
seorang.

Lembaran Kerja - Murid menyenaraikan 7  Latihan individu


langkah mencuci tangan (Rujuk Lampiran 1)
yang betul.

BAHAGIAN / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/ CATATAN/


MASA STRATEGI ALATAN

Penutup Membuat Rumusan 1. Pengukuhan :  Memilih 5 orang murid Kemahiran


( 5 minit ) dan Pengukuhan  Meminta murid untuk secara rawak untuk Mengingat
- Pengukuhan menyatakan 7 langkah- menjawab.
kognitif langkah membersih tangan
- Rumusan isi yang telah dipelajari dengan
pelajaran betul. Alatan :
Laptop dan
Pengukuhan Sosial 2. Nilai : LCD
- Nilai  Mengamalkan kebersihan
- Kesimpulan tangan
 Bertanggungjawab terhadap
kebersihan diri

Rumusan / 3. Kesimpulan :  Secara kelas bersama-


Kesimpulan  Kepentingan membasuh sama dengan guru
- Perbincangan tangan;
Kelas - Basuhlah tangan dengan
sabun untuk mengelakkan
keracunan makanan

REFLEKSI : ______________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING: _______________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
