Anda di halaman 1dari 4

Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 2

(KPD 3026)

Shahrin Azwan Bin Mokhter


D20081032458
Kumpulan: AQ
Pensyarah: En. Hassan Bin Mohd Ghazali
Rancangan Mengajar

Tarikh : 21 Febuari 2011


Hari : Isnin
Waktu : 2 waktu
Masa : 1 jam 20 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tingkatan : 1 Cemerlang
Bilangan Pelajar : 28 orang
Bidang : Seni halus
Unit Pembelajaran: Lukisan teknik silang pangkah
Tajuk/ Tema : Buah-buahan

Objektif Hasil Di akhir pembelajaran, murid dapat:


Pembelajaran Psikomoto- Boleh menggunakan cara betul
alat dan bahan melalui teknik garisan silang
pangkah.
Kognitif- Dapat menjelaskan dan
menerangkan jenis-jenis pensel.
Afektif - Menghasilkan lukisan buah-buahan
dengan kemas.

Pengetahuan sedia -Pelajar telah belajar garisan melalui bidang


ada: asas seni reka
-Pelajar telah pun melihat objek alam sekitar
-Pelajar telah menggunakan bahan pensel
semasa aktiviti pendidikan seni visual.
Penggabungjalinan -Mengenal buah-buahan dalam bidang Sains
Kemahiran: -Menghasilkan tona menggunakan teknik
garisan silang pangkah
-Mengenali jenis-jenis garisan
KBKK: -Menjanakan idea, membuat gambaran
mental, menilai.
Nilai: -Ketekunan dalam pengkaryaan
-Sentiasa menghargai keindahan ciptaan
Tuhan
Alat / Bahan dan -Pensel, pemadam, kertas lukisan
Sumber: -
Langkah / Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan
masa pembelajaran
Set induksi -Persembahan video - Guru menayangkan -BBM- video
(5 minit) sebuah video tentang
-penghasilan lukisan teknik penghasilan lukisan silang
silang pangkah pangkah
-pelajar menonton video
tersebut dengan tekun.

Langkah 1 Aras 1: mengumpul - guru menerangkan jenis- -DBAE-


(10 minit) maklumat, pemahaman jenis garisan dan penghasilan
konsep dan penghayatan. fungsinya. produk

-Jenis garisan -pelajar menyalin tentang -BBM- karya


-Fungsi garisan nota yang diberikan oleh lukisan teknik
guru silang pangkah.
-power point
- guru menunjukkan gambar-gambar
beberapa hasil lukisan contoh
yang menggunakan teknik
silang pangkah. - Pendekatan
konsep

Langkah 2 Aras 2: menggunakan alat , -Guru menunjukkan DBAE-


(15 minit) bahan dan teknik dengan penggunaan pensel yang penghasilan
betul. sesuai untuk menghasilkan produk
ton.
-Jenis-jenis pensel -BBM- pensel
-Teknik penggunaan pensel -pelajar mendengar dan 2B, 4B,6B,8B,
bertanya sekiranya kurang kertas lukisan
jelas kepada guru.
-pendekatan
-Guru menunjukkan cara proses
mengaplikasi pensel yang
betul untuk menghasilkan
ton.

-Pelajar menghasilkan 8
ton yang berbeza dalam
bentuk kotak-kotak.

Langkah 3 Aras 3: mengaplikasi bahan DBAE-


(40 minit) , alat dan teknik untuk -Guru mengarahkan penghasilan
menghasilkan satu lukisan pelajar meniru salah satu produk
buah-buahan. buah dengan
menggunakan teknik -BBM- pisang
garisan silang pangkah. - epal

-Pelajar melukis epal atau -Imitasi


pisang dan ditonkan -Teori Behavioris
menggunakan teknik (peneguhan
garisan silang pangkah. positif)

-Guru memantau dan


memberi tunjuk ajar

Penutup -Penilaian -Guru memilih beberapa DBAE- kritikan


(10 minit) -Apresiasi hasil lukisan pelajar seni dan
apresiasi
-Pelajar memberi
pandangan dan pendapat -Teori
tentang hasil lukisan yang Behavioris
dipilih (peneguhan
positif)
