Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 21 Febuari 2011

Hari : Isnin

Masa : 9.00-9.30 pagi

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Darjah/Tahun : Pra-sekolah

Bil murid : 21 orang

Tajuk pelajaran : Permainan Alat Perkusi

Aspek : 1. Persepsi Estetik

2. Pengalaman Muzikal

Item : 1.3 Ekspresi

1.3.1 Aras Dinamik : Perubahan dinamik


-lembut ; kuat

2.2 Pengalaman Muzikal

2.2.2 Memainkan alat perkusi


-tekanan 4an

Konsep/Subkonsep : Ekspresi – dinamik


Irama – tekanan

Hasil Pembelajaran : Aras 1 : Mengecam perubahan dinamik dalam lagu


yang diperdengarkan dengan betul.
Aras 1 :Memainkan alat perkusi mengikut tekanan
dengan betul dalam lagu meter 4an.

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid dapat bermain alat perkusi dengan teknik
memegang yang betul.
Objektif :Di akhir sesi pengajaran, murid-murid dapat:

1. Memainkan alat perkusi mengikut tekanan 1 dan 3 dalam meter


4an dengan betul.
2. Membanding bezakan dinamik kuat dan lembut dalam lagu
“Telefonku”.

Sumber P&P : 1. Carta lagu


2.Kibod

Penerapan nilai murni : Bekerjasama dan berdisiplin

Kemahiran berfikir : Membandingkan bezakan perubahan dinamik kuat


dan lembut dalam lagu “Telefonku”.
LANGKAH KONSEP KAEDAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN
Set induksi Keseluruhan 1. Murid-murid Kibod
(2 minit) mengulangkaji nyanyian
lagu “Telefonku” dengan
iringan muzik.
Langkah 1 Ekspresi- Keseluruhan 1. Guru bersoal jawab Audio
(8 minit) dinamik dengan murid mengenai
bunyi kuat dan lembut. Kad imbasan
2. Guru memperdengarkan
rakaman bunyi kuat dan
lembut.
3. Murid mengajuk bunyi
yang didengar. Penerapan
4. Guru memperdengarkan nilai murni:
lagu “Telefonku” dalam Berdisiplin
aras dinamik kuat dan
lembut.
5. Murid-murid menyanyi
lagu “Telefonku” mengikut
aras dinamik kuat dan
lembut.
6. Guru membimbing murid-
murid menepuk tangan
pada dinamik kuat dan
memetik jari pada dinamik
lembut.
7. Guru meminta murid-murid
menepuk tangan untuk
dinamik kuat dan memetik
jari untuk dinamik lembut.

Langkah 2 Irama-tekanan Keseluruhan 1. Guru membimbing murid- Carta lagu


(5 minit) murid menepuk tangan
pada detik dalam meter
4an lagu “Telefonku”. Penerapan
2. Guru dan murid-murid nilai murni:
menepuk tangan pada Berdisiplin
detik dalam meter 4an
lagu “Telefonku”.
3. Guru meminta murid-murid
menghentak kaki pada
tekanan 1 dan 3 lagu
“Telefonku”
Langkah 3 Irama-tekanan Keseluruhan 1. Guru membahagikan Audio
(5 minit) murid-murid kepada dua
kumpulan: Carta lagu
 Kumpulan 1:
menepuk tangan
mengikut detik lagu Penerapan
“Telefonku” nilai murni:
 Kumpulan 2: Berdisiplin
menghentak kaki
mengikut tekanan 1
dan 3 dalam lagu
“Telefonku”.

Kedua-dua kumpulan ini akan


bertukar peranan secara
berselang –seli dengan iringan
muzik.
Langkah 4 Irama-tekanan Keseluruhan 1. Guru mengagihkan alat- Audio
(8 minit) alat perkusi “tik-tok” dan
kerincing kepada murid-
murid. Carta lagu
2. Guru membimbing murid-
murid bermain “tik-tok”
mengikut detik dalam Penerapan
meter 4an lagu nilai murni:
“Telefonku”. Bekerjasama
3. Guru membimbing murid- Berdisiplin
murid bermain kerincing
mengikut tekanan 1 dan 3
lagu “Telefonku”.
4. Guru membahagikan kelas
kepada 2 kumpulan.
 Kumpulan 1:
memainkan “tik-
tok” mengikut detik
dalam meter 4an
lagu”Telefonku”.
 Kumpulan 2:
memainkan
kerincing mengikut
tekanan 1 dan 3
lagu “Telefonku”.
Penutup Irama-tekanan Soal jawab 1. Guru bersoal jawab
(2 minit) dengan murid-murid
berkaitan dengan
pengajaran dan
pembelajaran yang telah
dilaksanakan.
