Anda di halaman 1dari 8

SOALAN TUGASAN

Sebagai seorang guru Pendidikan Kesihatan anda dikehendaki:

a. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) dengan


menggunakan aplikasi MSWords.
b. Menyediakan papan cerita (story board) bagi menghasilkan kit
pembelajaran.Papan ceritan hendaklah dihasilkan dalam aplikasi
MSWords.Untuk a dan b jadikan sebagai booklet (kertas A4
dilipat dua) agar mudah dimuatkan sebagai kit pengajaran dan
pembelajaran.
c. Menyediakan bahan pengajaran dan pembelajaran dengan
menggunakan aplikasi MS PowerPoint dan muatkan ke
dalam CD.
d. Bina kotak untuk dijadikan kit pengajaran berdasarkan
kreativiti anda untuk memuatkan Manual Pengguna, RPH,
Papan Cerita dan CD.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN
KESIHATAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan

Tarikh : 23 Jun 2010

Hari : Rabu

Masa : 4.50 petang – 5.20 petang (30 minit)

Tahun : 2 Inovatif

Bilangan Murid : 35 orang

Tunjang : Gaya Hidup Sihat

Tajuk : Pemakanan

Kemahiran : 1.3 Makanan berkhasiat , bersih dan selamat.

Objektif Pengajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat:


1. Mengetahui dan menamakan tiga jenis
makanan yang berkhasiat mengikut
kumpulannya.
2. Memilih makanan yang berkhasiat dan
seimbang.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah mengenali makanan


berkhasiat hasil didikan

dan pendedahan awal keluarga.

Penggabungjalinan : Sains, Pendidikan Seni Visual dan Muzik

Penerapan Nilai : Kebersihan Fizikal dan Mental & Kesyukuran

Alat Bantu Mengajar : CD (Persembahan Powerpoint ), Lembaran


kerja
PERKARA ISI AKTIVITI P&P CATATA
KANDUNGAN N

Set Induksi *Guru *Murid melihat Gambar


( 5 minit ) menunjukkan gambar yang makanan
gambar makanan dipamerkan oleh berkhasiat.
kepada murid. guru.

*Guru bersoal *Murid – murid


jawab tentang menamakan
gambar makanan gambar makanan
tersebut. yang ditunjuk
(Menjana idea) oleh guru.(gambar
roti,telur,ikan,
sayur dan lain –
lain)

Perkembanga *Guru menayang *Murid – murid Tayangan


n slide show menonton slide slide show.
Langkah 1 mengenai jenis – show dan LCD
( 15 minit ) jenis makanan menyebut nama Komputer
yang berkhasiat, makanan yang
dan kumpulan – ditayangkan.
kumpulan *Murid – murid
makanan. juga menyatakan
semula nama
kumpulan
(Mengembangkan makanan yang
idea) ditayangkan.
Contohnya
protein,vitamin,
karbohidrat,
lemak dan
mineral.

Langkah 2 *Guru *Murid melukis Lembaran


( 5 minit ) mengedarkan gambar makanan kerja
lembaran kerja yang berkhasiat
kepada murid dan menulis nama
kumpulan
(Memurnikan makanan
idea) tersebut.contohny
a gambar nasi –
karbohidrat.

Penutup *Guru membuat *Murid menjawab


( 5 minit ) rumusan tentang soalan – soalan
isi yang
pelajaran.Beberap dikemukakan oleh
a murid akan guru. Contohnya :
ditanya berkaitan Namakan 5 jenis
kefahaman makanan yang
terhadap isi berkhasiat.
pelajaran.

Refleksi :

RUJUKAN:
Mansor Fadzil,Widad Osman,HBHE1203Pedagogi
Pendidikan Kesihatan Jilid 6,Meteor Doc. Sdn. Bhd. Seri
Kembangan,Selangor,2010.

Omar Zakaria,Shaifol Bahary Sulaiman,Hassan


Ahmad,HBEF2303 Teknologi Maklumat dalam
PendidikanJilid 7,Meteor Doc. Sdn Bhd.Seri
Kembangan,Selangor,2010.

Rancangan Pelajaran Tahunan Pendidikan Jasmani dan


Kesihatan Tahun 2
