Anda di halaman 1dari 4

Studio Anyaman

(ASK3022)

Tajuk:
Rancangan Pengajaran Harian

Shahrin Azwan Bin Mokhter


D20081032458
Kumpulan: B
Pensyarah: Puan Siti Salwa binti Jamaldin
Rancangan Mengajar

Tarikh : 21 Febuari 2011


Hari : Isnin
Waktu : 1 waktu
Masa : 45 minit

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual


Tingkatan : 1 Cemerlang
Bilangan Pelajar : 28 orang
Bidang : Kraf
Unit Pembelajaran: kelarai tradisional
Tajuk/ Tema : tradisional

Objektif Hasil Di akhir pembelajaran, murid dapat:


Pembelajaran Psikomoto- Boleh menghasilkan kelarai
tradisional menggunakan kertas warna dan
kertas lukisan.
Kognitif- Dapat menjelaskan dan
menerangkan jenis-jenis kelarai tradisional.
Afektif – Menghasilkan kelarai tradisional
dengan kemas.

Pengetahuan sedia -pelajar mengetahui jenis-jenis anyaman.


ada:

Penggabungjalinan -Mengetahui falsafah disebalik kelarai


Kemahiran:
KBKK: -Menjanakan idea, membuat gambaran
mental, menilai.
Nilai: -Ketekunan dalam pengkaryaan
-menghargai budaya atnik
Alat / Bahan dan -Pensel, pemadam, kertas lukisan, pisau dan
gam
Sumber: -
Langkah / Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan catatan
masa pembelajaran
Set induksi -Persembahan video - Guru menayangkan -BBM- video
(5 minit) sebuah video tentang
-penghasilan anyaman tikar penghasilan anyaman tikar
mengkuang. mengkuang
-pelajar menonton video
tersebut dengan tekun.

Langkah 1 Aras 2: menggunakan alat , - guru menerangkan jenis- -DBAE-


(10 minit) bahan dan teknik dengan jenis-jenis kelarai dan penghasilan
betul. makna disebalik. produk

-Jenis kelarai -pelajar menyalin tentang -BBM- contoh


-makna disebalik kelarai nota yang diberikan oleh kelarai.
guru -power point
gambar-gambar
-pelajar melihat demontrasi contoh
yang dilakukan oleh guru.
- Pendekatan
demontrasi

Langkah 2 Aras 2: menggunakan alat , -pelajar membentuk DBAE-


(25 minit) bahan dan teknik dengan kumpulan-kumpulan kecil. penghasilan
betul. produk
-pelajar berbincang dan
melakar motif kelarai -BBM- kelarai
tradisional yang hendak tradisional.
dilakukan.
-Imitasi
-pelajar menghasilkan -Teori Behavioris
kelarai tradisional yang (peneguhan
sudah dipersetujui oleh positif)
ahli kumpulan.

Penutup -Penilaian -Guru memilih beberapa DBAE- kritikan


(5 minit) -Apresiasi hasil kerja pelajar seni dan
apresiasi
-Pelajar memberi nilai dan
gred kepada hasil kerja -Teori
kumpulan lain Behavioris
(peneguhan
positif)
Studio Anyaman
(ASK3022)
Shahrin Azwan Bin Mokhter
D20081032458
Kumpulan: B
Pensyarah: Puan Siti Salwa binti Jamaldin

Studio Anyaman
(ASK3022)
Shahrin Azwan Bin Mokhter
D20081032458
Kumpulan: B
Pensyarah: Puan Siti Salwa binti Jamaldin

Studio Anyaman
(ASK3022)
Shahrin Azwan Bin Mokhter
D20081032458
Kumpulan: B
Pensyarah: Puan Siti Salwa binti Jamaldin
