Anda di halaman 1dari 7

4.

0 RPH UNTUK PENGAJARAN

Rancangan Pengajaran Harian (Bahasa Melayu tahun 4 ) KEMAHIRAN


MENDENGAR DAN BERTUTUR

1.Butiran Am :

Tarikh : 01 September 2010


Hari : Rabu
Masa : 09.00 - 9.30 (30 minit)
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Ceria
Bilangan Murid : 36 Orang murid
Tema : Suasana Hari Raya
Tajuk : Pengalaman Hari Raya

2.Hasil pembelajaran:

Fokus utama : Kemahiran Bertutur


2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik
dan jelas.

Aras 1 (ii) Menyampaikan rentetan peristiwa yang berlaku di luar lingkungan


sekolah.

Fokus sampingan : Kemahiran Mendengar


1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara.

Aras 2 (i) Mendengar menerima dan melaksanakan arahan serta pesanan dengan
betul, cepat dan tersusun.
3.Objektif pembelajaran:

Pada akhir pelajaran murid-murid dapat :


1) Bercerita menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.

2) Murid dapat menjawab soalan yang diujarkan melalui kemahiran mendengar.

3) Murid lebih berkeyakinan untuk bertutur di hadapan penonton.

4.Sistem Bahasa :

Penanda wacana

Tatabahasa

5.Pengisian kurikulum :

1) Ilmu -Kajian tempatan


2) Nilai - Kerjasama
3) Kewarganegaraan – Bantu membantu antara satu sama lain

4) Kemahiran Bernilai Tambah :


a) Kemahiran berfikir - Menjana idea

b) Kecerdasan pelbagai – Interpersonal

c) Kajian Masa Depan – Membuat ramalan

d) Pembelajaran kontekstual – Kaitan isi pelajaran dengan pengalaman harian.

e) Pembelajaran konstruktivisme – Pengetahuan Baru

6.Bahan Bantu Mengajar – Video lagu Hari Raya

7.Alat Bantu Mengajar – LCD dan pembesar suara.

8.Pengetahuan Sedia ada – Berdasarkan pengalaman pelajar meraikan sambutan


hari raya.
Langkah Set Induksi ( 5 minit)

1) Memainkan sebuah lagu raya dan memperdengarkannya kepada pelajar.

2) Meminta pelajar untuk bersama-sama menyanyikan lagu tersebut.

Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran

1)Murid mendengar lagu hari raya.

2)Murid bersoal jawab mengenai video yang dimainkan dengan bantuan guru
Soalannya :

a. Pada waktu bilakah lagu-lagu ini biasanya dimainkan?

b. Dimanakah kamu semua biasanya mendengar lagu-lagu seperti ini.

c. Dimanakah kamu semua menyambut hari raya.

Langkah 1 ( 10 minit )

1) Murid dikehendaki menceritakan pengalaman mereka ketika menyambut suasana


hari raya.
2) Murid dikehendaki bercerita menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan
kuat di dalam kelas.
3) Pelajar yang lain diminta untuk mendengar dengan teliti cerita yang disampaikan
oleh rakan mereka.
4) Guru akan bertanyakan soalan kepada pelajar lain berdasarkan cerita yang telah
dibentang.
5) Seorang wakil pelajar dikehendaki tampil ke hadapan untuk menjawab soalan
yang dikemukakan oleh guru.
6)Pelajar yang dapat menjawab dengan tepat dan cepat akan diberikan ganjaran.
Langkah 2 (10 minit)

1) Guru menyuruh pelajar untuk menceritakan suasana hari raya sewaktu mereka
kecil.

2) Guru menyuruh pelajar untuk meramal suasana hari raya pada masa hadapan.

3) Guru menerangkan serba sedikit makna perkataan-perkataan yang terdapat


dalam lirik lagu raya yang dinyanyikan.

Penutup( 5 minit)

Menyatakan nilai-nilai murni

Murid merumuskan pelajaran pada hari ini dengan menyatakan nilai-nilai murni:
1) Hendaklah sentiasa mengamalkan sikap saling memaafkan.

2) Hendaklah selalu bersederhana dalam segala hal.

3) Kita haruslah meneruskan budaya dan adat yang diwarisi.


Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Pembelajaran

Set Induksi 1) Memainkan sebuah Aktiviti Pengajaran dan


lagu raya dan pembelajaran
(5 Minit) memperdengarkannya 1)Murid mendengar lagu
kepada pelajar. hari raya.
2) Meminta pelajar 2)Murid bersoal jawab
untuk bersama-sama mengenai video yang
menyanyikan lagu dimainkan dengan bantuan
tersebut. guru
Soalannya :

a. Pada waktu
bilakah lagu-lagu
ini biasanya
dimainkan?

b. Dimanakah kamu
semua biasanya
mendengar lagu-
lagu seperti ini.

c. Dimanakah kamu
semua
menyambut hari
raya.
Langkah 1 ~Murid bercerita 1) Murid dikehendaki
pengalaman mereka menceritakan pengalaman
(10 minit)
menyambut suasana mereka ketika menyambut
hari raya. suasana hari raya.
2) Murid dikehendaki
bercerita menggunakan
sebutan dan intonasi yang
betul dan kuat di dalam
kelas.
3) Pelajar yang lain diminta
untuk mendengar dengan
teliti cerita yang
disampaikan oleh rakan
mereka.
4) Guru akan bertanyakan
soalan kepada pelajar lain
berdasarkan cerita yang
telah dibentang.
5) Seorang wakil pelajar
dikehendaki tampil ke
hadapan untuk menjawab
soalan yang dikemukakan
oleh guru.
6)Pelajar yang dapat
menjawab dengan tepat
dan cepat akan diberikan
ganjaran.
~Menerangkan makna 1) Guru menyuruh pelajar

perkataan. untuk menceritakan


Langkah 2 suasana hari raya sewaktu

(10 minit) mereka kecil.

2) Guru menyuruh pelajar


untuk meramal suasana
hari raya pada masa
hadapan.

3) Guru menerangkan
serba sedikit makna
perkataan-perkataan yang
terdapat dalam lirik lagu
raya yang dinyanyikan.

Penutup Menyatakan nilai-nilai Menyatakan nilai-nilai murni ~Semua


murni murid
(5 minit)
Murid merumuskan memberikan
pelajaran pada hari ini respon dan
dengan menyatakan nilai- kerjasama
nilai murni yang baik.

1) Hendaklah sentiasa
mengamalkan sikap saling
memaafkan.

2) Hendaklah selalu
bersederhana dalam segala
hal.

3) Kita haruslah
meneruskan budaya dan
adat yang diwarisi.
