Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Pendidikan Seni Visual

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : Tahun
Tarikh : 15 Mac 2011
Masa : 9.05 – 10.05 pagi(60 minit)
Tajuk : Rama-rama
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah biasa melihat rama-rama yang berwarna-
warni.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menghasilkan gambar rama-rama dengan menggunakan
teknik kolaj.
2. Menyenaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk
menghasilkan gambar rama-rama dengan teknik kolaj.
3. Menyatakan langkah-langkah untuk menghasilkan
gambar rama-rama dengan menggunakan teknik kolaj.

KBKK : Menjana idea, membuat urutan mengikut keutamaan.

Penggabung Jalinan
Kemahiran : Melukis, berkomunikasi, menggunting.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat rama-rama sama ada yang sebenar
atau gambar sebelum ini.
Strategi : Kontekstual, konstruktivisme, pemerhatian.

TKP : Verbal-Linguistik, Visual-Ruang, Muzikal

Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, gunting, kolaj rama-rama, gam, kertas
warna, gambar rama-rama, carta senikata lagu.

Penerapan Nilai : Sikap ingin tahu, berani mencuba, keyakinan diri,


mensyukuri nikmat tuhan.
Langkah/Masa Aktiviti Catatan
Set Induksi 1) Guru meminta murid menyanyi lagu “ SDP:
 Nyanyian
(5 minit) Rama-rama” mengikut guru.
BBM:
2) Guru mengaitkan aktiviti menggambar Radio, carta
rama-rama dengan teknik kolaj.
Strategi/TKP:
Verbal-Linguistik
3) Guru bersoal-jawab dengan murid-murid Muzikal
berkenaan warna-warna yang terdapat
Nilai:
pada rama-rama. Berani mencuba
Keyakinan diri

Langkah 1 1) Guru menerangkan aktiviti yang akan BBM:


Gambar rama-rama, kolaj
(5 minit) dilakukan iaitu menggambar dengan
rama-rama yang telah siap
teknik kolaj serta menunjukkan contoh
Strategi/TKP:
karya yang sudah siap.
Penerangan
Kontekstual
2) Guru menerangkan alat dan bahan yang Verbal-Linguistik
Visual-Ruang
diperlukan untuk melakukan aktiviti.

Langkah 2 1) Guru menunjuk cara untuk membuat BBM:


Kolaj rama-rama yang
(5 minit) gambar rama-rama dengan teknik kolaj.
telah siap, gam, gunting,
kertas lukisan, kertas
2) Guru membimbing murid menyiapkan warna,
gambar rama-rama dengan teknik kolaj
Strategi/TKP:
dengan menekankan aspek keselamatan Penerangan
Konstruktivisme
semasa menjalankan aktiviti.
Verbal-Linguistik
Visual-Ruang

Nilai:
Berani mencuba
Keyakinan diri
Sikap ingin tahu
Langkah 3 1) Guru membimbing murid untuk BBM:
Kolaj rama-rama yang
(40 minit) menyiapkan gambar rama-rama dengan
telah siap, gam, gunting,
teknik kolaj. kertas lukisan, kertas
warna,
2) Murid dapat menghasilkan gambar rama-
Strategi/TKP:
rama dengan menggunakan teknik kolaj. Penerangan
Konstruktivisme
Verbal-Linguistik
3) Murid dapat menjalankan aktiviti dengan
Visual-Ruang
lancar di bawah penyeliaan guru.
Nilai:
Berani mencuba
Keyakinan diri
Sikap ingin tahu

Penutup 1) Guru membuat rumusan berdasarkan SDP:


 Nyanyian
(5 minit) hasil kerja murid.
 Pergerakan Kreatif

2) Murid menyanyikan semula lagu “Rama- BBM :


Radio , carta senikata lagu
rama” dengan melakukan pergerakan
“Rama-rama”.
seperti rama-rama sedang terbang.

Strategi/TKP :
Muzikal
Kinestetik

Nilai :
Berani mencuba
