Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 2 Bijak

Bil. Murid : 30 orang

Tajuk : Haiwan

Tarikh : 21 Februari 2011

Masa : 8.45 pagi -9.45 pagi

HASIL PEMBELAJARAN:
Fokus Utama :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i. Membaca teks prosa dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus Sampingan :
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.

Aras 2
i. Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai.

OBJEKTIF PENGAJARAN : Pada akhir pelajaran murid dapat


1. Menyatakan 3 daripada 5 ciri-ciri binatang
secara lisan dengan betul.
2. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi
yang betul.
3. Menulis 4 daripada 6 ayat tunggal berdasarkan
gambar dengan betul.

KEMAHIRAN BAHASA : Mendengar, membaca dan menulis


SISTEM BAHASA : Kosa kata: liar, berlari, beranak, melompat
PENGISIAN

ILMU : Sains, Pendidikan Islam


NILAI : Kasih sayang, bertanggungjawab, menghargai, kerjasama, dan
berani.

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)


Kemahiran Berfikir : Mencirikan, membuat inferens dan menjana idea,
membuat rumusan
Kemahiran Belajar : Mengumpul, memproses, mencatat dan melaporkan
maklumat.
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual, interpersonal, verbal-linguistik, interpersonal,

BAHAN BANTU BELAJAR : audio bunyi binatang, kertas majong, marker pen,
petikan teks binatang peliharaan, kad bergambar
dan sampul surat

PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid pernah melihat binatang dan membina ayat
tunggal.

Langkah/ Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Catatan


Masa Pembelajaran
Set induksi Lagu “bunyi 1.Murid mendengar dan BBM:
(5 minit) binatang” menyanyikan lagu bunyi Audio bunyi binatang. LCD,
binatang. laptop
2.Murid diminta melakonkan
bunyi berdasarkan bunyi KEMAHIRAN BERFIKIR:
yang didengari. Menghubungkait,
3.Guru menghubungkaitkan Mencirikan
isi pelajaran hari ini dengan
tajuk pengajaran. BCB : mendengar aktif

Langkah 1 Teks petikan 1. Murid dalam kumpulan ABM


(15 minit) Binatang berlima mengambil teks Kad bergambar, papan tulis,
Peliharaan petikan Binatang Peliharaan kad manila, marker pen.
2. Murid diminta membaca
kuat teks beramai-ramai. KECERGASAN PELBAGAI
3. Setiap wakil dalam - Kinestatik, verbal
kumpulan yang sama linguistik, interpersonal
membaca teks dengan
sebutan dan intonasi yang KEMAHIRAN BERFIKIR
betul. - Menjana idea,
4. Kumpulan yang dapat membanding beza.
membaca dengan sebutan NILAI:
dan intonasi yang betul Kerjasama,
akan mendapat ganjaran. bertanggungjawab, berani

Langkah 2 5 ciri-ciri 1.Murid dalam kumpulan ABM


(15 minit) binatang: berlima diminta mencari Petikan teks binatang
1. Cara hidup mendapatkan lima ciri-ciri Peliharaan, marker pen,
2. Cara makan binatang yang terdapat kertas majong
3. Darah panas dalam petikan yang diberi.
atau sejuk. 2.Setiap kumpulan diberi KEMAHIRAN BERFIKIR :
4. Tempat tinggal nama A, B, C, D dan E. membuat Inferens,
5. Cara membiak 3.Setiap kumpulan diminta mengumpul maklumat.
membentangkan hasil
perbincangan mereka BELAJAR CARA BELAJAR
dalam bentuk peta minda mendengar aktif,
dengan menggunakan melaporkan maklumat
kertas majong. KECERDASAN PELBAGAI:
4.Semua kumpulan akan ke verbal-linguistik,
stesen A untuk melihat kinestetik, interpersonal
hasil kerja daripada NILAI:
kumpulan A. Kerjasama, penyayang

Langkah 3 Membina 1. Murid dalam kumpulan ABM:


(15 minit) sekurang- yang sama diminta Sampul surat, kad
kurangnya 6 ayat memilih salah satu bergambar, kertas majong
tunggal daripada empat sampul
surat yang mengandungi KEMAHIRAN BERFIKIR :
gambar binatang. menjana idea
2. Murid diminta membina 6
ayat tunggal berdasarkan BCB : mengumpul dan
gambar yang diperolehi. memproses maklumat
3. Murid membentangkan
hasil perbincangan KECERDASAN PELBAGAI :
mereka di hadapan kelas. intrapersonal,interpersonal,
verballinguistik

NILAI : kasih sayang,


menghormati

Penutup 1. Apa yang 3.Guru bersoal jawab dengan KEMAHIRAN BERFIKIR:


(5 minit) kamu perolehi murid tentang pembelajaran Menjana idea, merumus
pada hari ini? pada hari ini.
2. Nyatakan 5 4.Guru membuat rumusan isi
ciri-ciri pelajaran tersebut.
binatang?
