Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Kajian Tempatan

Tarikh : 10 April 2011

Hari : Ahad

Masa : 11.15 – 12.15 tengahari

Kelas : 4 Anggerik

Bilangan Murid : 32 orang (8 Lelaki/24 Perempuan)

Tema : 1. Rumah sebagai keperluan asas manusia

Topik a) Rumah di Malaysia

Subtopik : Pelan dan Ruang

Ringkasan isi pelajaran : i. kedudukan ruang dalam rumah

ii. kegunaan ruang-ruang dalam rumah

iii. pelan rumah

Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran murid dapat,

1. Menyebut kedudukan ruang dalam rumah secara betul


2. Menyebut 2 daripada 3 kegunaan ruang-ruang dalam rumah
3. Menyatakan kedudukan ruang dalam rumah secara betul melaui lukisan
pelan rumah idaman.

Pengetahuan sedia ada : Setiap murid mengetahui ruang-ruang yang terdapat di


rumah masing-masing.

Penerapan nilai murni : 1. Bekerjasama


2. Bertanggungjawab
3. Menghargai
Unsur patriotisme : 1. Bersyukur dengan pembinaan rumah yang sempurna.
2. Berbangga dengan nilai estetik seni binaan rumah di
negara kita
Sumber pengajaran dan pembelajaran :

Bil Sumber Kuantiti

1 LCD Projektor 1

2 Komputer Riba 1
- Media player
- Power point

3 Speaker 1

4 Kad Soalan 10

5 Lembaran kerja 32 helai

6 Kotak muzikal 1

7 Kertas Sebak 6 helai

Kemahiran Generik :

- Kemahiran belajar menjanakan idea


Menyelesaikan masalah
Memadankan
Menghubungkait

- Teori Pelbagai Kecerdasan :


a) visual/ruang
b) Verbal linguistik
c) Interpersonal
d) Kinestetik
Prosedur pelaksanaan Elemen Catatan/unsur
pembelajaran patriotism/nilai

Set induksi (5 min) KB : BSPP :


- Menjana idea -Video lagu
1. Guru memaparkan video lagu bertajuk “ Bangun - Menghubung -Lirik lagu
Tidur” kait -komputer riba
-memerhati

Lirik Lagu “Bangun Tidur” TPK :


Bangun tidur k uterus mandi, - Visual Nilai :
Tidak lupa menggosok gigi, - Interpersonal - Menghargai
Habis mandi ku tolong ibu, - Muzik - Mematuhi
Membersihkan tempat tidurku. arahan

2. Murid diminta memerhati dan memahami video


lagu tersebut sambil menyanyi bersama.

3. Guru bersoal jawab dengan murid.

4. Guru mengaitkan set induksi dengan isi pelajaran


hari ini

Langkah 1 (15 minit) KB : BSPP :


- Memerhati - Laptop
1. Guru menanyang slaid bergamabr( power - Mendengar - Speaker
point ) kepada murid tentang “ - Slaid
a) Pelan rumah bergambar
b) B-kedudukan ruang rumah TPK :
c) Kegunaan ruang rumah - Visual Nilai :
-ruang tidur - Verbal - Ber bangga
-ruang tamu linguistic - Mematuhi
-bilik air arahan
-dapur

2. Guru menerangkan kepada murid tentang


kedudukan dan kegunaan ruang dalam rumah
sambil murid diminta mencatat isi-isi penting.
Langkah 2 (20 minit) KB : BSPP :
- Mendengar - Kotak
1.Murid diminta menjalankan aktiviti “ kotak - Menjana idea muzikal
muzikal”. - Set soalan
TPK :
2. Kotak bergerak dari seorang murid ke yang lain - Verbal - Nilai:
sambil diiiringi muzik. linguistik
- Visual - Mematuhi
3. Murid yang memegang kotak kedtika muzik arahan
dihentikan perlu menjawab soalan dalam kotak.

Contoh soalan :
Diriku berbau,diriku basah dengan air
Ubat gigi dan alat kebersihan diri menjadi
kesukaanku.
Contoh jawapan:
Bilik air

Langkah 3 (15 minit) KB : BSSP:


- Memindahkan -Kertas sebak
1. Murid diminta untuk membentuk 6 kumpulan maklumat
berlima. - Menganalisis

TPK : Nilai:
2. Setiap wakil kumpulan mengambil kertas sebak
- Verbal -mematuhi
di meja guru. Linguistik arahan
- Visual-ruang
3. Murid diminta melukis pelan rumah idaman
mengikut kedudukan yang betul.

4. Setiap kumpulan diminta membentangkan peta


minda masing-masing di hadapan kelas.

5. Kumpulan yang memberikan persembahan


terbaik diberikan hadiah.

6. Guru memberi pelajar lembaran kerja yang


mengandungi maklumat kedudukan dan kegunaan
ruang binaan, :
Penutup (5min) KB : BSSP:
- Mendengar -Komputer riba
1.Murid diminta menyanyikan semula bersama gaya - Menjana idea -LCD Projektor
lagu bertajuk tidur bersama-sama dengan guru. - merumus -Speaker

2. Murid diminta menjawab soalan guru berkenaan TPK :


-Muzikal
tajuk hari ini. -Ruang dan
visual
Contoh soalan: - Kinestetik

Apakah kegunaan ruang uaman

Contoh jawapan :

Menonton televisyen.membaca surat khabar.

3. Murid diminta membuat rumusan tentang apa yang


dipelajari hari ini

Nama:
Kelas :
Tarikh :

Jawab Semua Soalan

1. Nyatakan kedudukan bagi ruang-ruang di dalam rumah tersebut

a. Bilik Tidur :___________________________________________

b. Ruang Tamu :________________________________________

c. Bilik Air :____________________________________________

d.Ruang Dapur :________________________________________

2. Senaraikan kegunaan ruang-ruang di dalam rumah tersebut :

a. Bilik Tidur :___________________________________________

b. Ruang Tamu :________________________________________

c. Bilik Air :____________________________________________

d.Ruang Dapur :________________________________________
