Anda di halaman 1dari 48

5.

0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 24 April 2011

Masa : 7.45 – 8.45 petang (60 minit)

Tahun : 5 Bijaksana

Bilangan murid : 36 orang

Tema: Pertanian

Tajuk : Buah-buahan

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :

i. Memujuk dengan menggunakan ayat dan intonasi yang sesuai untuk


mendapatkan keyakinan dalam berurus niaga
ii. Memberi pendapat dan penilaian terhadap aktiviti simulasi yang
dilaksanakan.
iii. Murid dapat mengenal pasti isi-isi penting daripada petikan kelebihan
buah-buahan, kemudian membuat peta minda.

Fokus Utama : 1.6 Menyatakan sesuatu kemahuan semasa menjalankan


transaksi dalam urusan harian untuk mendapatkan
barangan dan perkhidmatan.

Aras 3 (i) Memujuk dengan ayat dan intonasi yang sesuai untuk
mendapatkan keyakinan semasa berurusan.

Fokus sampingan : 9.2 Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan
yang didengar dan dibaca.

Aras 1 (i) Membuat catatan ringkas daripada maklumat yang diperolah.

1
Sistem Bahasa : kemahiran menulis, bertutur dan mendengar.

Tatabahasa :

Pengisian kurikulum : Sains

Nilai : Mencintai buah-buahan tempatan

Kemahiran Bernilai Tambah :

i) Kemahiran Berfikir : Mengelaskan, menjana idea


ii) Kemahiran Belajar : Memberi maklumat
iii) Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Kinestetik dan Emosi.
iv) Pembelajaran konstruktivisme : Menghuraikan (elaboration)
Menarik minat (engagement)
Meneroka (exploration)
v) Pembelajaran kontekstual : Menemukan (Inquiry)
Bertanya (questioning)
Masyarakat-belajar (learning comunity)
Refleksi (reflection)

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah merasai musim buah-buahan dikampung.

Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Bahan Bantu Mengajar Kuantiti


1. LCD 1
2. Lirik lagu buah-buahan 36
3. Cakera padat multimedia lagu dan bunyian 1
4. Kad situasi 36
5. Borang pemarkahan simulasi 6
6. Petikan kelebihan buah-buahan 36
7. Borang pengumpulan maklumat 36

2
ISI PENGAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi ( 5 minit )

BBM:
- LCD
Lirik lagu buah-buahan  Murid diberi keratan lagu
- Komputer riba.
seperti lampiran 1. tema ‘buah-buahan’.
 Guru memainkan lagu tema
buah-buahan.
KP:
Tajuk P&P pada hari ini  Murid menyanyikan lagu
- muzik
adalah buah-buahan. tema bersama-sama guru.
 Murid diberi penjelasan
tentang tajuk pembelajaran
Situasi di sebuah pasar pada hari ini.
malam

LANGKAH satu (40 minit)

Aktiviti 1: Melakonkan main


peranani
BBM:
i. Murid diminta berpecah
- Kad situasi
kepada enam kumpulan
- Semua pelajar
Kad situasi simulasi yang ditentukan oleh
seperti dalam lampiran 2. guru.

3
ii. Guru memberi sekeping
kad situasi kepada
setiap murid yang
berkaitan dengan
urusniaga di pasar
malam bagi setiap
kumpulan beserta
sehelai borang
pemarkahan main
peranan.
iii. Murid diarah untuk
berbincang mengenai
watak masing-masing.

Lakonan kumpulan akan


iv. Setiap kumpulan perlu
dinilai oleh kumpulan
membentangkan dan
yang lain.
membuat simulasi KB :
urusniaga di pasar
- Menyelesaikan
malam di hadapan
Borang pemarkahan
masalah
kelas.
simulasi merangkumi:
- Menjana idea
v. Murid perlu menekankan
o Intonasi - Bertutur
sebutan dan intonasi
o Kelancaran yang betul untuk
o Gaya memujuk dan
BCB :
persembahan meyakinkan para
o Cara memujuk dan pelanggan mereka. - Visual-ruang
mempengaruhi vi. Simulasi diikuti dengan
KP :
o Mimik muka kumpulan seterusnya
o Kesesuaian sehingga tamat. - Kinestetik
pemilihan kata - Emosi

4
Aktiviti 2: menilai dan
mengkritik.
Contoh borang
pemarkahan simulasi
seperti lampiran 3.
i. Setiap kumpulan perlu
menilai hasil lakonan
setiap kumpulan yang NILAI:
lain.
- Kerjasama
ii. Wakil setiap kumpulan
- Keyakinan
yang menonton simulasi
tersebut perlu membuat
kritikan ke atas lakonan
simulasi kumpulan-
kumpulan lain.
Aspek-aspek kritikan
merangkumi:
iii. Guru mengkritik dan
o Suara
memperbetulkan
o Kelancaran BBM:
sebutan dan intonasi
o Intonasi
murid yang salah. - Borang
o Gaya pemarkahan
iv. Borang pemarkahan
persembahan.
perlu diisi dan
o Cara memujuk dan
dipenuhkan oleh murid
mempengaruhi dan dihantarkan kepada
o Kesesuaian guru.
pemilihan kata v. Guru membuat rumusan
dan penilaian aktiviti Pembelajaran

simulasi tersebut. Konstruktivism :

- Menarik minat
(Engagement)
- Meneroka

5
(Exploration)
- Menghurai
(Elaboration)

Pembelajaran
konstektual :

- Menemukan
(Inquiry)
- Bertanya
(questioning)
- Masyarakat-belajar
(learning comunity)
- Refleksi
(reflection)

BBM:
LANGKAH DUA (10 minit)
Petikan berkaitan buah - Petikan buah
durian seperti lampiran 4 durian
Aktiviti 1: Mengumpul
- Borang
maklumat
pengumpulan
i. Murid diminta bergerak
Borang pengumpulan maklumat
dalam kumpulan
maklumat seperti
berenam semula.
lampiran 5.
ii. Setiap kumpulan diberi
KB:
satu petikan ‘buah

6
durian’ dan sekeping - Menyelesaikan
borang pengumpulan masalah
maklumat.
iii. Murid diminta membaca
secara kumpulan. BCB:

- Membaca dengan
pantas
iv. Murid diminta
mengeluarkan maklumat
berdasarkan teks dan
mengisinya kedalam
borang yang telah
diedarkan.

Aktiviti 2:

i. Murid diminta menukar


borang maklumat
dengan kumpulan
sebelah untuk
menyemak jawapan
dengan jawapan yang
guru berikan.

ii. Guru membincangkan


jawapan yang betul
bersama murid.
iii. Borang tersebut perlu
diserahkan semula
kepada kumpulan
pemiliknya untuk
membuat pembetulan

7
Penutup kognitif:

o Guru bertanya PENUTUP (5 minit)


kepada murid ilmu
KB:
yang diperoleh
daripada  Murid diminta membuat - Menjana idea
pembelajaran hari kesimpulan berdasarkan
ini. pembelajaran hari ini.
o Murid memberitahu  Guru menggalakkan KMD:

apa yang dipelajari murid untuk memilih


- Memilih buah-
pada hari tersebut. buah-buahan tempatan.
buahan tempatan
 Guru membuat sepenuhnya
kesimpulan secara
Penutup sosial: keseluruhan.
 Murid-murid diminta NILAI:
o Murid memberi
menyanyikan lagu tema
tepukan sebagai - Cintai buah-
sekali lagi.
motivasi dalam diri buahan tempatan
 Guru mengucapkan
murid.
terima kasih.
o Guru memuji
murid-murid yang
berjaya dan
memberi semangat
kepada murid yang
tidak berjaya.
o Murid menerima
kata pujian dan
motivasi daripada
guru seperti:
 Kamu seorang
yang pandai.

8
 Kelas ini
memberi
kerjasama
dalam
melakukan
aktiviti.

6.0 APLIKASI PENDEKATAN, KAEDAH DAN TEKNIK (PKT) BERDASARKAN


TEORI HURAIAN DAN PEMEROLEHAN BAHASA DALAM RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Pengenalan

Dalam Rancangan Pengajaran Harian yang telah disediakan, pegangan kepada


Teori Huraian dan Teori pemerolehan Bahasa amat penting supaya guru dapat
menjalankan sesuatu pengajaran dengan baik ketika berinteraksi dengan murid di
dalam kelas. Dalam RPH ini, Teori Huraian Bahasa Fungsional telah digunakan

9
disertakan dengan Teori Pemerolehan Bahasa Interaksionalis dalam mengaplikasikan
Pendekatan, Kaedah dan Teknik yang sesuai dan menarik bagi menghasilkan
pembelajaran yang berkesan.

Teori Huraian Bahasa (Fungsional)

Teori Fungsional yang dipelopori oleh Halliday dan Wilkins berkembang pada
tahun 60 hingga 70-an. Teori ini mengkaji ke arah bahasa yang meliputi struktur dan
fungsi bahasa sebagai alat komunikasi. Mereka menumpukan kajian pada bentuk dan
perubahan bahasa semasa berkomunikasi. Selain daripada perubahan bahasa,
mereka juga membuat anggapan bahawa bahasa juga merupakan sebagai alat
pertuturan (perhubungan). Oleh yang demikian, jelas bahawa kajian yang dijalankan
oleh mereka sangat mementingkan aspek semantik. Selain itu juga, mereka tidak
menafikan bahawa wujudnya variasi dalam penggunaan bahasa. Penggunaan bahasa
dapat menggambarkan fikiran dan emosi penutur. Golongan ini beranggapan bahawa
pengukuhan bahasa boleh berlaku secara verbal dan non-verbal.

Selain daripada kajian tentang struktur bahasa, golongan ini juga membuat
kajian berkaitan dengan fungsi bahasa sebagai alat komunikasi. Dalam kajian mereka,
mereka telah menekankan perubahan-perubahan yang berlaku pada bentuk-bentuk
bahasa ketika seseorang itu berkomunikasi.

Ciri-ciri bahasa fungsional dapat dinyatakan seperti yang berikut:

10
A
.S
;T
v
B
s
flh
k
m
b
g
a
y
r
u
tp
n
e
id
o
Teori Pemerolehan Bahasa (Interaksionalis)

Teori interaksionalis

interaksi linguistik
mementingkan
menghasilkan bahasa apabila dia memerlukannya.

supaya mereka
aktiviti

boleh
komunikasi.

mempelajari
Seseorang
Sebagai contoh seorang guru
melakukan aktiviti simulasi agar muridnya berinteraksi antara satu sama lain dengan
menggunakan bahasa. Perkembangan bahasa melibatkan proses kognitif dan proses
interaksi bahasa. Melalui interaksi, terhasillah ayat penyata dan ayat perintah. Hasil
interaksi yang dilakukan akan mempengaruhi kanak-kanak untuk mempelajari sistem
bahasa. Menurut teori pembelajaran interaksionalis kanak-kanak perlu didedahkan
kepada

mengenai undang-undang bahasa dalam sesuatu pembelajaran bahasa itu. Seseorang


pelajar harus boleh menggunakan strruktur-struktur bahasa yang betul dari segi
cara-cara
menggambarkan makna-makna kognitif dalam bentuk linguistik dengan tepat dan jelas.

Teori ini menekankan betapa pentingnya proses pembentukan hipotesis

11
tatabahasa dan makna. Kebolehan ini adalah penting bagi membolehkan mereka itu
berkomunikasi dalam bahasa masyarakat itu dengan baik dan berkesan.

Dalam pembelajaran bahasa, teori ini menyarankan supaya guru-guru memberi


banyak latihan kepada pelajar-pelajar. Walaupun pada dasarnya teori ini menganggap
penyampaian makna lebih diutamakan daripada struktur bahasa namun kedua-dua
makna dan struktur harus berjalan serentak. Langkah ini dapat menolong murid-murid
menggunakan sistem bahasa yang dipelajarinya dengan betul. Selain itu, aktiviti-aktiviti
bahasa yang bermakna dan menarik adalah juga penting difikirkan. Menurut teori ini,
aktiviti-aktiviti bahasa yang bermakna dan berkesan membolehkan murid-murid bukan
sahaja berusaha menguasai dan memperbaiki penggunaan sistem bahasa itu tetapi
juga berkemampuan untuk menggunakannya dengan fasih dan lancar.

Hubungan Teori Huraian dan Pemerolehan Bahasa dengan Pengajaran dan


Pembelajaran Bahasa.

Secara relatifnya, teori huraian dan pemerolehan bahasa mempunyai hubungan


yang sangat rapat dengan pengajaran dan pemberlajran bahasa. Oleh yang demikian

12
seseoran guru bahasa mestilah memahami teori huraian dan pemerloleh dengan
mendalam supaya dapat memngaplikasiknnya dengan berkesan sewaktu mereka
berinterkasi dengan murid-murid mereka dalam bilik darjah.

Setiap guru bahasa mestilah memahami ilmu yang berkaitan dengan bahasa dan
masyarakat (sosiolinguistik) , ilmu linguistik tulen (linguistik huraian, perbandingan dan
linguistik sejarah), dan ilmu linguistik yang berkaitan dengan fikiran (psikolinguistik).
Hal ini demikian kerana ketiga-tiga disiplin ini mempunyai kaitan dengan teori huraian
dan pemerolehan bahasa. Huraian sosiolinguistik, isi pelajaran dan huraian bahasa
adalah bertunjangkan situasi sosiolinguistik.

Isi pelajaran yang akan disampaikan haruslah melalui kaedah dan teknik yang
betul. Kaedah dan teknik haruslah berpunca daripada strategi pembelajaran yang
bersumberkan teori pedagogi bahasa. Teori pedagogi bahasa pula mempunyai kaitan
dengan pengajaran dan pembelajaran bahasa.

Dalam masa yang sama, pemilihan media atau bahan bantu belajar pula
haruslah difahami dan boleh di buat oleh guru. Bahan Bantu Belajar (BBB) hendaklah
sesuai dengan isi, kebolehan murid, situasi bilik darjah, saiz huruf (font) dan yang
terpenting ialah objektif pengajaran dan pembelajaran. Keberkesanan penggunaannya
akan membantu pencapaian objektif pengajaran dan pembelajaran.

Pendekatan, Kaedah Dan Teknik Yang Berkaitan Dengan RPH

Pendekatan Komunikatif

13
Dalam pengajaran bahasa, terdapat pelbagai pendekatan seperti pendekatan
komunikatif, pendekatan situasi, pendekatan psiko-linguistik, pendekatan terjemahan
dan pendekatan nahu. Pendekatan-pendekatan ini timbul berasaskan teori-teori
pembelajaran yang berbentuk mentalis atau behavouris. Contohnya jika kita mengikut
teori mentalis atau kognitif maka pendekatan yang digunakan adalah seperti
pendekatan terjemahan dan pendekatan nahu. Bagi teori behavouris, maka pendekatan
pengajaran yang digunakan adalah pendekatan komunikasi dan situasi.

Pendekatan Komunikatif dibentuk berdasarkan teori fungsi bahasa yang


diutarakan oleh M.A.K Halliday (1970). Berdasarkan eksperimennya dengan kanak-
kanak, Halliday telah membuktikan bahawa bahasa memainkan beberapa peranan
penting dalam kehidupan manusia. Menurut Halliday, peranan bahasa itu ialah seperti
yang berikut:

 Bahasa digunakan sebagai alat untuk mendapatkan sesuatu.

 Bahasa digunakan untuk mengawal tingkah laku orang lain.

 Bahasa digunakan untuk berinteraksi dan berhubung dengan orang lain.

 Bahasa digunakan untuk menyampaikan maksud.

 Bahasa digunakan untuk meluahkan perasaan.

 Bahasa digunakan untuk menyampaikan maklumat.

 Bahasa digunakan untuk mencipta sesuatu secara kreatif dan imaginatif.

Sungguhpun Halliday yang mengutarakan teori ini, dia sendiri tidak membina
pendekatan pengajaran bahasa. Ahli-ahli lain yang merupakan ahli pedagogi bahasa
seperti Keith Morror, H.G. Widdowson, Keith Johson, D. Hymes, Christopher Brumfit

14
dan lain-lain telah cuba membina satu pendekatan pengajaran bahasa berdasarkan
teori Halliday.

Ciri-ciri penting dalam pendekatan komunikatif yang pertama ialah aspek makna
sangat diutamakan. Kedua, sekiranya dialog digunakan dalam pengajaran, fungsi atau
peranan komunikatif dialog itu hendaklah diutamakan dan bukan dilakukan untuk
dihafaz. Ketiga, konteks dan situasi penggunaan bahasa amat dipentingkan. Keempat,
pembelajaran bahasa merupakan pembelajaran untuk berhubung dan kemahiran
bahasa dianggap sebagai kemahiran sosial. Kelima, bahan-bahan pembelajaran yang
dipilih hendaklah bersesuaian dengan situasia atau simulasi dalam aktiviti pengajaran.
Keenam, stimulus atau aktiviti pembelajaran hendaklah menggalakkan atau
memberangsangkan murid-murid bercakap dan berkomunikasi, ataupun menggunakan
bahasa dalam pelbagai keperluan berkomunikasi. Ketujuh, keupayaan berkomunikasi
dengan menggunakan bahasa secara betul dan berkesan ialah matlamat pendekatan
komunikatif.

Menurut ahli-ahli yang telah menyokong pendekatan ini, terdapat beberapa


perkara penting yang perlu dipraktikkan sekiranya kaedah pengajaran hendak dibina
berdasarkan pendekatan komunikatif. Prinsip-prinsip tersebut meliputi tujuh perkara.

1. Semua latihan dan aktiviti bahasa hendaklah bersesuaian dengan umur,


pengalaman, latar belakang, minat dan keperluan pelajar.

2. Semua latihan dan aktiviti bahasa hendaklah bercorak realistik dan pragmatik
dan menggambarkan keperluan sebenar penggunaan bahasa untuk
berkomunikasi dalam dunia yang sebenarnya, iaitu sama ada dalam alam
persekolahan, pekerjaan atau pergaulan.

3. Kemahiran berkomunikasi yang dimaksudkan ialah penggunaan bahasa sebagai


alat untuk berkomunikasi, sama ada secara lisan atau tulisan.

15
4. Semasa mengajar pula pelajar perlu dilibatkan secara aktif iaitu wujudnya
komunikasi dua hala. Dengan kata lain, ada pihak yang memainkan peranan
berbahasa yang bersifat produktif dan ada pihak yang memainkan peranan
berbahasa yang bersifat reseptif.

5. Guru haruslah kreatif dan hendaklah sentiasa mencuba menghidupkan situasi


pembelajaran di bilik darjah agar dapat menarik minat dan menyeronokkan
murid-murid.

6. Aspek tatabahasa sangat penting dan tidak boleh diabaikan. Kesilapan perlu
dibetulkan serta-merta apabila berlaku dan tidak boleh dibiarkan berterusan.

7. Dalam sesuatu aktiviti bahasa yang diadakan di dalam bilik darjah, guru
seharusnya bertindak sebagai pengawas, penasihat atau pemerhati sahaja di
mana penglibatan guru amat minimum iaitu masa yang diambil olehnya untuk
menerangkan sesuatu aktiviti yang dijalankan itu haruslah seringkas mungkin.

Kaedah Komunikatif

Pembelajaran menggunakan kaedah komunikatif ini terbentuk berlandaskan teori


interaksi. Prinsip pengajaran menggunakan kaedah ini ialah:

(a Kanak-kanak memperoleh bahasa melalui proses kognitif dan interaksi


bahasa.Oleh itu, pengajaran bahasa mestilah merangkumi pengajaran
kecekapan bahasa dan komunikatif.

(b) Kanak-kanak menguasai makna terlebih dahulu dan kemudian baharulah


mereka dapat menggambarkan makna tersebut dalam struktur ayat yang
tertentu. Dalam pengajaran bertutur, murid-murid melibatkan diri dalam aktiviti
bahasa yangbermakna seperti dalam penyelesaian masalah, perbincangan,

16
dialog, sumbangsaran, wawancara dan lain-lain supaya mereka dapat berlatih
menggunakan strukturbahasa yang diajar.

(c) Pengajaran bertutur mestilah melalui huraian bahasa dalam teks dan wacana
danbukan secara ayat pencilan.Ini bermakna, untuk berkomunikasi dengan
berkesan,ayat-ayat tidak dihasilkan secara pencilan tetapi dalam suatu wacana.

(d) Pengajaran bertutur hendaklah mementingkan pengetahuantentang bahasa


danpenggunaan unsur bahasa dalam konteksnya.Dengan kata lain,
pengajarankemahiran bertutur tidak boleh bertumpu kepada aktiviti latih tubi atau
latih amal unsur-unsur bahasa sahaja tetapi juga perlu memasukkan aktiviti-
aktiviti penggunaan unsur-unsur bahasa yang telah dilatih tubi atau dilatih amal
tersebut.

(e) Murid dibenarkan membuat kesilapan kerana dalam proses pemerolehan


bahasa juga kanak-kanak akan melakukan kesilapan.Mereka melakukannya
semasa mereka membuat percubaan hipotesis terhadap bahasa yang mereka
gunakan.

Kesimpulannya dalam proses pengajaran kemahiran bertutur, kaedah


komunikatif ini bertujuan untuk membolehkan murid menguasai kecekapan bahasa
(tatabahasa), dan menguasai kecekapan menggunakan unsur-unsur bahasa yang
dipelajari dalam konteks penggunaan yang sebenar yakni dalam komunikasi bahasa.

Teknik Simulasi

Teknik Simulasi ditakrifkan sebagai satu situasi yang diwujudkan hampir


menyerupai keadaan sebenar yang memerlukan pelajar berinteraksi sesama sendiri

17
berdasarkan peranan masing-masing bagi membuat keputusan menyelesaikan
masalah, isu atau tugasan semula. Melalui teknik ini murid –murid dapat menggunakan
kemahiran belajar seperti mengumpulkan maklumat, menjalankan temuramah dengan
individu tertentu dan mencatat isi-isi penting dan pelbagai lagi. Semasa di dalam proses
ini murid-murid digalakan untuk memberi pendapat, cadangan, membuat keputusan
dan menyelesaikan masalah berdasarkan peranan yang dipertanggungjawabkan.
Memberi peluang kepada pelajar mengalami sendiri situasi dan masalah. Melalui teknik
ini juga pelbagai kemahiran dapat digabungjalinkan dan dipertingkatkan terutamanya
dalam kemahiran lisan, membaca dan menulis. Dengan menggunakan teknik ini guru
dapat melakukan pelbagai aktiviti menarik yang menjadi sumber motivasi kepada murid
– murid untuk meneruskan proses pengajaran dan pembelajaran.

Aplikasi Pendekatan, Kaedah dan Teknik dalam Rancangan Pengajaran Harian


(RPH).

Aplikasi Pendekatan, Kaedah dan Teknik dalam RPH.

18
Dalam RPH yang telah disediakan, guru berpegang kepada pendekatan
komunikatif yakni pendekatan yang mengutamakan kecekapan komunikatif dan
kecekapan linguistik. Kami menggunakan strategi berpusatkan murid bagi melibatkan
murid secara aktif dalam pembelajaran. Pendekatan ini bertujuan mendedahkan murid
dengan struktur dan tatabahasa dalam sesuatu aktiviti berkomunikasi yang sebenar
seperti situasi di membeli barang di pasar malam. Melalui aktiviti simulasi yang
dijalankan dalam RPH, murid dapat dilatih dari beberapa aspek pertuturan atau
komunikasi iaitu:

1. Intonasi
2. Kelancaran
3. Cara memujuk dan mempengaruhi.
4. Gaya persembahan
5. Mimik muka
6. Pemilihan ayat yang sesuai dalam menyatakan sesuatu perkara.

Pendekatan komunikatif ini dibentuk dalam RPH berdasarkan teori bahasa yang
dipelopor oleh Halliday yang menyatakan bahawa kanak-kanak belajar berbahasa
sebagai alat untuk mendapatkan sesuatu, menyampaikan maklumat disamping
berinteraksi dan berhubung dengan orang lain. Aktiviti bahasa yang dijalankan iaitu
simulasi dapat menarik minat dan penglibatan mereka berdasarkan pengalaman sedia
ada yang ada pada mereka sebelum ini. Aktiviti yang dilaksanakan bercorak realistik
LANGKAH
dan memberisatu (40 minit)
gambaran sebenar tentang penggunaan bahasa untuk berinteraksi di
dunia sebenar. Guru juga bertindak sebagai pengawas dan memastikan murid
Aktiviti 1: Melakonkan main peranan
menjalankan seperti yang dirancang. Namun, setelah selesai aktiviti, guru perlu
i. Murid
membuat dimintadan
penilaian berpecah kepadakepada
pembetulan enam kumpulan yangmereka
murid agar ditentukan oleh
tidak guru.
mengulangi
ii. Guru
kesilapan yangmemberi
sama. sehelai kad peranan berkaitan dengan urusniaga di pasar
malam bagi setiap kumpulan beserta sehelai borang pemarkahan simulasi
iii. Murid diarah untuk berbincang dan menentukan watak-watak yang terdapat
dalam teks dialog tersebut.
iv. Setiap kumpulan perlu membentangkan dan membuat simulasi urusniaga di
pasar malam di hadapan kelas.
v. Murid perlu menekankan sebutan dan intonasi yang betul untuk memujuk dan 19
meyakinkan para pelanggan mereka.
vi. Simulasi diikuti dengan kumpulan seterusnya sehingga tamat.
Rajah 1: Petikan daripada Rancangan Pengajaran Harian

Dalam RPH yang telah dibuat, kami telah memilih pengkaedahan komunikatif
kerana kaedah ini berkait rapat dengan Teori Huraian Fungsional dan Teori
Pemerolehan Interaksionalis yang digunakan oleh kami. Kaedah ini juga dipilih
bertujuan untuk memberi pembelajaran bahasa yang bermakna kepada murid yang
menggalakkan lagi pembelajaran mereka. Aktiviti komunikasi yang terdapat dalam
Rajah 1 iaitu pada Langkah Satu melalui aktiviti melakonkan simulasi menunjukkan
penggunaan kaedah komunikatif yang menekankan aspek kelancaran dan ketepatan
berbahasa.

Teknik main peranan yang dijalankan ialah aktiviti yang melibatkan komunikasi
sebenar yang di bawa ke dalam bilik darjah bagi menambahkan lagi kefahaman murid
untuk mengaplikasikannya di dunia sebenar. Kaedah komunitif ini memberi tumpuan
kepada fungsi komunikasi dalam konteks situasi sebenar. Sebagai contoh, pada
langkah satu melalui aktiviti melakonkan simulasi, murid dikehendaki berpecah kepada

20
enam kumpulan mengikut ketentuan guru. Murid kemudiannya masing-masing diberi
kad peranan yang mana terdapat watak dan peranan setiap orang murid.

Kemudian murid dikehendaki membuat lakonan tentang simulasi berkaitan


dengan urusniaga di pasar malam. Dengan ini, penggunaan kaedah komunikatif dapat
dilihat ketika murid berinteraksi sesama mereka memenuhi sesuatu kehendak seperti
memujuk penjual di pasar malam mengurangkan harga barang ataupun sebagai
peniaga yang perlu meyakinkan pelanggan. Penekanan kepada intonasi dan
penggunaan bahasa yang sesuai untuk memujuk diberi perhatian oleh guru bagi
memenuhi objektif pengajaran dan pembelajaran. Aktiviti main peranan ini perlu
dijalankan oleh semua murid dan dinilai oleh murid sendiri disamping penilaian yang
dibuat guru. Guru akan memberi pendapat dan membetulkan kesilapan yang dilakukan
oleh murid ketika aktiviti simulasi bagi mengelak berulang kesilapan yang sama.

7.0 PENYERAPAN KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH

7.1 Pengenalan

21
kemahiran bernilai tambah ialah kemahiran yang diajarkan dalam bilik darjah
serta dapat diaplikasikan dalam suasana dunia sebenar murid dan dalam senario dunia
yang global. Kemahiran bernilai ini tambah beliau melibatkan aktiviti-aktiviti yang
memerlukan pemikiran kritis dan kreatif dalam aktiviti mendengar, bertutur, membaca,
dan menulis.

Mengikut Huraian Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah


(KBSR) Bahasa Melayu, Kemahiran Bernilai Tambah mengutamakan pengalaman bilik
darjah sesuai dengan situasi kehidupan dunia sebenar murid serta senario dunia yang
global. Sebenarnya, kurikulum Bahasa Melayu menyepadukan pelbagai kemahiran
agar memenuhi keperluan semasa pengajaran dan pembelajaran. 

Berdasarkan kepada definisi yang diberikan tersebut, dapatlah kita faham


bahawa kemahiran bernilai tambah ini merupakan suatu kemahiran yang boleh
diajarkan kepada murid-murid dalam membantu meningkatkan keupayaan dan potensi
individu seseorang murid. Pelaksanaan atau penerapan kemahiran bernilai tambah ini
terhadap murid-murid seharusnya menjadi unsur atau nilai tambah terhadap diri murid-
murid untuk diaplikasikan dalam suasana sebenar murid tersebut iaitu dalam kehidupan
seharian murid.

Kemahiran bernilai tambah merupakan suntikan baru kepada pengisian


kurikulum, selain mengekalkan elemen pengisian kurikulum yang sedia ada seperti
penyerapan nilai murni, ilmu, kewarganegaraan dan patriotisme, dan peraturan
sosiobudaya. Tidak dapat dinafikan bahawa kemahiran bernilai tambah yang diterapkan
secara eksplisit dalam kurikulum semakan memperlihatkan komitmen Kementerian
Pendidikan Malaysian ke arah melahirkan pendidikan yang berkualiti.

Antara kepentingan pengajaran bernilai tambah ialah merupakan salah satu cara
untuk memenuhi konsep pembelajaran seumur hidup dan menempuh cabaran abad ke-
21. Dengan adanya kemahiran bernilai tambah seperti kemahiran kajiaan masa depan
pelajar dapat bersedia untuk menghadapi sagala masalah dan cabaran pada masa
depan. Hal ini kerana, kaedah kajian masa hadapan merupakan satu pendekatan

22
pengajaran yang mendidik pelajar agar lebih prihatin terhadap sesuatu perkara atau isu
yang berlaku pada masa lampau, masa kini, dan masa hadapan. Ini bermakna pelajar
dapat membuat ramalan, menjangka akibat, serta mengendalikan perubahan.

Selain itu, kemahiran bernilai tambah yang disarankan dalam pengisian


kurikulum sukatan pelajaran dapat memberi ilmu pengetahuan kepada murid secara
tidak langsung. Biarpun murid ini tidak mempelajari kemahiran muzik dan kemahiran
berfikir misalnya, namun kesan penyerapan itu dapat diambil positif oleh setiap
pengguna kurikulum sukatan pelajaran Bahasa Melayu Sekolah Rendah.

Kemahiran Bernilai Tambah merupakan aspek yang sangat utama dalam 


menjadikan pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar. Kemahiran bernilai tambah 
merujuk ‘dunia sebenar’ seseorang murid. Kemahiran ini yang merangkumi kemahiran 
berfikir, kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi, kemahiran belajar cara belajar, 
kajian masa depan, kecerdasan pelbagai, pembelajaran konstruktivisme dan 
pembelajaran kontekstual. Kemahiran ini wajar diaplikasikan dalam pengajaran dan
pembelajaran (P&P) di dalam kelas supaya dapat mewujudkan suasana p&p yang
harmoni dan dapat merangsang murid-murid untuk terus belajar.

23
N
R
E
B
M
A
K
T
Rajah 1

Kemahiran Berfikir

Kemahiran berfikir diajarkan kepada murid melalui soalan dan aktiviti


mendengar, bertutur, membaca, dan menulis. Kemahiran berfikir sama ada dari segi
mengkonsepsikan idea menyelesaikan masalah atau membuat keputusan, adalah
penting dalam kehidupan harian dan kerjaya murid pada masa depan.

Kemahiran berfikir juga diajarkan kepada murid melalui soalan dan aktiviti yang
memerlukan pemikiran kritis dan kreatif dalam aktiviti mendengar, bertutur,
membaca dan menulis. Kemahiran berfikir sama ada dari segi mengkonsepsikan
idea, menyelesaikan masalah atau membuat keputusan adalah penting dalam
kehidupan harian dan kerjaya murid pada masa depan.

24
Untuk membolehkan murid menguasai kemahiran tersebut, alat berfikir seperti
penyusunan grafik, soalan jenis bertumpu, bercapah dan lingkaran soalan serta peta
minda perlu digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran .

Teori Robert Sperry pula menghuraikan otak manusia yang menggunakan


bahagian kirinya berfikir secara kritis dan bahagian kanannya pula berfikir secara
kreatif. Kedua-dua bahagian otak ini mempunyai fungsi berfikir yang tertentu. Otak kiri
mempunyai kemahiran berfikir dalam bidang berupa logik, analitis urutan atau susunan
bahasa fakta, matematik dan ingatan. Manakala bahagian kanan mempunyai
kemahiran berfikir dalam bidang berupa kreatif, sintesis, warna, reka bentuk di samping
perasaan, irama, muzik dan imaginasi. Berdasarkan huraian di atas, untuk melahirkan
pelajar yang sanggup berfikir secara kritis dan kreatif, kedua-dua bahagian otak kanan
dan kiri hendaklah dikembangkan.

R
E
B
P
S
J
R
B
G
N
I
L
A
T
E
-
T
L
A
U
Y
N
E
P C
U
K
T
A
L
N
U
S
P
A
E
B
R
G
N
A
K
I
F
L
O
S
U
P
R
A
D
N
I
M H
R
K
I
F
A
N

Rajah 1

25
Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Kemahiran ini perlu diajarkan kepada murid supaya mereka dapat menggunakan
komputer untuk tujuan komunikasi seperti menghantar dan menerima e-mel,
menggunakan aplikasi perisian dalam menyempurnakan tugasan harian, dan
mengakses maklumat melalui internet.

Penggunaan teknologi maklumat dan komunikasi secara berfikrah, terancang


dan bersesuaian dengan keperluan dalam pembelajaran berupaya meningkatkan
kefahaman dan penguasaan murid terhadap pelajaran dan memberi peluang
pembelajaran yang sama kepada semua murid yang pelbagai keupayaan. Murid-murid
juga boleh mengaplikasikan pembelajaran kendiri dengan mencari maklumat sendiri di
internet.

26
-
H
R
I
D
T
U
L
S
K
A
G
N
E
M
menentukan
maklumat.
M
M
ME
E N
E-
A
I
E
N
K
M
N
G
M
G
L
A
N
U
HM
T ER
K
E
A
A
N
S ES
EL
A
N

bahan
R
T
TA
E T
D

Penguasaan
I
R I

Kemahiran Belajar Cara Belajar

yang
Rajah 2

Kemahiran ini perlu diajar kepada murid supaya mereka peka terhadap teknik
pembelajaran yang berkesan. Penguasaan kemahiran ini membolehkan murid
meningkatkan pengetahuan, kecekapan, bertindak untuk menghadapi dunia yang
semangkin mencabar dan sering berubah serta mengamalkan pembelajaran seumur
hidup.

Kemahiran belajar cara belajar juga diajarkan supaya murid peka terhadap teknik
pembelajaran yang berkesan. Kemahiran
optimum,
kemahiran ini
belajar
pemerolehan
yang perlu
maklumat
membolehkan
pengetahuan, cekap bertindak dan mengamalkan pembelajaran seumur hidup.
dan
murid
dikuasai ialah
memproses
meningkatkan

27
Penguasaan kemahiran belajar cara belajar amat penting bagi murid-murid
lantaran masa pengajaran dan pembelajaran dalam kelas adalah amat terhad. Hal ini
menyebabkan ilmu pengetahuan yang diterima oleh murid-murid juga terhad. Oleh itu,
mereka harus belajar cara untuk memperoleh maklumat tambahan dan meningkatkan
penguasaan mereka dalam mempelajari sesuatu. Dalam erti kata lain, belajar cara
belajar akan membantu murid-murid supaya mampu dan berupaya untuk belajar sendiri
tanpa guru.Dengan menguasai kemahiran belajar cara belajar, murid-murid juga
mampu menilai tahap pembelajarannya sendiri dan seterusnya membuat sesuatu untuk
meningkatkan prestasinya dalam pelajaran.

Kemahiran belajar meliputi keseluruhan kemahiran yang biasanya cuba


diterapkan oleh guru Bahasa Melayu ( sama ada peringkat sekolah rendah mahupun
sekolah menengah) dalam pengajaran dan pembelajaran mereka (terkandung dalam
Sukatan Pelajaran Bahasa Melayu) iaitu meliputi kemahiran mendengar dan bertutur,
kemahiran membaca, kemahiran menulis dan mencatat nota dan kemahiran menghafal.

28
Rajah 3

Kemahiran Kajian Masa Depan

Kajian masa depan ialah satu pendekatan pembelajaran untuk mendidik murid
agar lebih prihatin terhadap sesuatu isu atau permasalahan yang berlaku pada masa
lampau, masa kini, dan masa depan. Ini bermakna murid dapat membuat ramalan,
menjangka akibat serta mengendalikan perubahan supaya murid mendapat manfaat
yang maksimum.

Pembelajaran berasaskan Kajian Masa Depan diperkenalkan untuk mendidik


generasi baru bersedia menghadapi cabaran dan perubahan. Pembelajaran
berasaskan kajian masa depan merupakan strategi secara saintifik yang dibina untuk
menambahkan keupayaan pelajar dalam menghadapi pelbagai cabaran hidup dan
membuat keputusan untuk menghasilkan generasi masa depan yang berkeyakinan,
berupaya dan bertanggungjawab.

29
Kajian Masa Depan memberi kesedaran dan merangsang murid berfikir tentang
isu, masalah dan peluang yang bakal dihadapi. Ini akan membolehkan mereka
memandang masa depan dengan yakin dan optimis serta mengambil bahagian dalam
merancang masa depan mereka.

Sistem pendidikan memainkan peranan penting dalam menghasilkan tenaga


manusia yang dapat berfikir tentang masa depan. Selain daripada itu, mereka
seharusnya berfikir untuk menggambarkan serta menjangkakan masalah yang bakal
timbul. Murid-murid juga dapat mencari alternatif dan pilihan kearah masa depan yang
lebih baik melalui kajian masa depan seterusnya akan membawa anjakan paradigma
terhadap budaya belajar yang berasaskan pengetahuan dan ingatan semata-mata
kepada budaya berfikir.

Kemahiran Kecerdasan Pelbagai

Teori Kecerdasan Pelbagai diperkenalkan oleh Dr. Howard Gardner pada tahun
1983. Beliau merupakan profesor dalam bidang pendidikan di Harvard Universiti.
Menurut Gardner, kaedah lama untuk mengukur tahap kecerdasan manusia, iaitu
berdasarkan ujian IQ adalah terlalu terhad. Justeru, Dr. Gardner telah mengemukakan
8 jenis kecerdasan yang berbeza sebagai satu cara untuk mengukur potensi
kecerdasan manusia, kanak-kanak dan dewasa.

Antara teori Kecerdasan pelbagai ialah merangkumi logik matematik, visual-


ruang, muzik, naturalis, intrapersonal, kinestetik, verbal-linguistik dan interpersonal.
Oleh itu, guru perlu mengembangkan potensi kecerdasan murid dengan menyediakan
gaya pembelajaran yang sesuai dengan minat dan kecenderungan mereka kerana
setiap individu mempunyai kecerdasan dan kebolehan yang berbeza.

30
Kepentingan kecerdasan pelbagai dalam pengajaran dan pembelajaran ialah
untuk membolehkan guru untuk menjalankan pengajaran mengikut lapan kecerdasan.
Selain itu, melalui kecerdasan pelbagai ini, guru dapat menilai bakat dan kebolehan
pelajar seterusnya membangunkan bidang akademik dan kokurikulum pelajar.
Suasana kolaboratif juga dapat diwujudkan. Hal ini seterusnya menggalakkan inovasi
dan penyelidikan baru dalam pengajaran dan pembelajaran.

Rajah 4

Kemahiran
Pembelajaran
Konstruktivisme

Pembelajaran konstruktivisme dalam pendidikan dapat melahirkan murid yang


boleh membina pemahaman dan pengetahuan baru mereka sendiri berdasarkan
pengetahuan dan pengalaman sedia ada. Pembelajaran ini menjadikan murid lebih
faham, yakin, dan lebih seronok untuk terus belajar sepanjang hayat.

“konstruktivisme adalah tidak lebih daripada satu komitmen terhadap pandangan


bahawa manusia membina pengetahuan sendiri. Ini bermakna bahawa sesuatu
pengetahuan yang dipunyai oleh seseorang individu adalah hasil daripada aktiviti yang
dilakukan oleh individu tersebut, dan bukan sesuatu maklumat atau pengajaran yang
diterima secara pasif daripada luar. Pengetahuan tidak boleh dipindahkan daripada

31
pemikiran seseorang individu kepada pemikiran individu yang lain. Sebaliknya, setiap
insan membentuk pengetahuan sendiri dengan menggunakan pengalamannya secara
terpilih” ( Nik Azis Nik Pa, 1999 )

Mengikut Konstruktivisme, pengetahuan dibina secara aktif oleh individu yang


berfikir. Individu ini tidak menyerap secara pasif sebarang pengetahuan yang
disampaikan oleh gurunya. Murid akan menyesuaikan sebarang maklumat baru dengan
pengetahuan sedia ada mereka untuk membentuk pengetahuan baru dalam mindanya
dengan bantuan interaksi sosial bersama rakan dan gurunya.

Dalam proses membina pengetahuan baru, murid akan berfikir untuk


menyelesaikan masalah, menjana idea, dan membuat keputusan yang bijak dalam
menghadapi pelbagai kemungkinan dan cabaran. Sebagai contoh, ini boleh dicapai
melalui aktiviti penyelidikan dan penyiasatan seperti mengenal pasti masalah,
mengumpul maklumat, memproses data, membuat interpretasi dan membuat
kesimpulan.

Selain itu. kefahaman murid tentang sesuatu konsep dan idea lebih jelas apabila
mereka terlibat secara langsung dalam pembinaan pengetahuan baru. Seorang murid
yang memahami apa yang dipelajari akan dapat mengaplikasikan pengetahuan yang
baru dalam kehidupan dan situasi baru. Setelah memahami sesuatu konsep, murid
akan dapat mengingati lebih lama konsep tersebut kerana mereka terlibat secara aktif
dalam mengaitkan pengetahuan yang diterima dengan pengetahuan sedia ada untuk
membina pengetahuan baru.

Murid yang belajar secara konstruktivisme diberi peluang untuk membina sendiri
kefahaman mereka tentang sesuatu. Ini menjadikan mereka lebih yakin kepada diri
sendiri dan berani menghadapi dan menyelesaikan masalah dalam situasi baru. Dalam
pembelajaran secara konstruktivisme, murid membina sendiri pengetahuan, konsep
dan idea secara aktif. Ini menjadikan mereka lebih faham, lebih yakin dan lebih seronok

32
untuk terus belajar sepanjang hayat walaupun menghadapi pelbagai kemungkinan dan
cabaran.

Murid yang berkemahiran sosial boleh bekerjasama dengan orang lain dalam
menghadapi sebarang cabaran dan masalah. Kemahiran sosial ini diperoleh apabila
murid berinteraksi dengan rakan atau guru-guru mereka dalam membina pengetahuan
mereka.

Rajah 5

Kemahiran Pembelajaran
Kontekstual

Pembelajaran ini adalah pembelajaran yang mengaitkan isi pelajaran dengan


pengalaman individu, masyarakat, dan alam bekerja. Pembelajaran kontekstual
disampaikan dalam persekitaran yang pelbagai secara konkrit yang melibatkan latih
amal adab berfikir. Pembelajaran berlaku apabila murid berupaya menghubungkaitkan
pengetahuan baru secara bermakna, dan menghayati kerelevanan pembelajaran
dengan kehidupan mereka.

Pembelajaran konteksual merupakan satu model dinamik dan terbuka.


Pembelajaran kontekstual memastikan pelajar disediakan peluang untuk menjadikan
pembelajaran bermakna melalui pengalaman dan informasi, dan menggunakan

33
pengalaman serta informasi demi membina pengetahuan sendiri. Pemahaman pelajar
menjadi semakin jelas apabila mereka berupaya mengaitkan pengetahuan yang
diperoleh dalam bilik darjah dapat diaplikasikan dengan situasi di luar konteks bilik
darjah. Pembelajaran kontekstual mempertimbangkan interaksi antara pelbagai tahap
dan unsur pengajaran. Ini memerlukan proses pembelajaran yang luwes dan tidak
mengikut susunan bukan konteksual yang berbentuk artifisial.

Pembelajaran secara kontekstual dapat membina keyakinan diri kerana murid


dapat memahami perhubungan antara teori dan amalan. Pembelajaran secara
Kontekstual juga membina pendekatan kerja kumpulan untuk menyelesaikan sesuatu
masalah. Sekolah dapat memainkan peranan sebagai penghubung antara akademik
dan alam pekerjaan dan dengan itu mendapat sokongan dan dokongan industri.
Pendekatan kontekstual dapat membina asas kukuh tenaga kerja mahir masa depan
untuk menguatkan kedudukan negara di peringkat dunia.

34
Rajah r

Konsep dan tujuan penyerapan Kemahiran Bernilai Tambah dalam mata pelajaran
Bahasa Melayu

35
Konsep dan prinsip kemahiran bernilai tambah yang digariskan oleh
Kementerian Pelajaran Malaysia sejajar dengan kemahiran generik. Kemahiran bernilai
tambah merupakan kemahiran umum yang diaplikasikan merentas semua domain mata
pelajaran di sekolah rendah dan menengah. Kemahiran bernilai tambah
memerlukan masa yang lebih panjang untuk dikuasai berbanding dengan ilmu atau
kemahiran dalam mata pelajaran tertentu. Kemahiran bernilai tambah merupakan
kemahiran yang diperolehi melalui aplikasi kemahiran generik, serta melalui
aplikasi pendekatan, kaedah dan teknik tertentu dalam pengajaran dan
pembelajaran di bilik darjah.

Dalam literatur pendidikan, istilah ‘kemahiran generik’ sering diutarakan dengan


pengertian yang arbitrari. Gagne mentakrifkan kemahiran generik sebagai ‘strategi
kognitif’. Sarjana kognitif pula merujukkannya sebagai ‘ilmu bebas domain’
(domain-independent knowledge) Stasz et.al, 1990: Bikson dan Law, 1995; Bikson,
1994 mentakrifkan kemahiran generik sebagai ‘Suatu literatur pendidikan umum
tentang keupayaan kognitif seperti belajar cara belajar, menganalisis dan
menyelasaikan masalah, inovasi dan komunikasi.´

Attewell (1994) : pengguna atau pekerja yang memiliki kemahiran generik dapat
mempelajari aplikasi baru yang disampaikan kepadanya dengan mudah. Dalam hal
ini kemahiran generik dilihat sebagai sangat penting namun masih kurang diberkan
penekanan.

kemahiran generik yang meliputi kemahiran berfikir secara kritis dan kreatif,
kemahiran belajar, kemahiran mentaksir dan menilai , dan kemahiran fasilitator.
Meskipun aplikasi kemahiran generik semakin diberikan penekanan, namun terdapat
variasi tentang subkemahiran yang terangkum dalam kemahiran generik.

Walaupun terdapat pelbagai perspektif kemahiran generik, para sarjana


bersetuju bahawa jenis kemahiran generik yang utama ialah kemahiran berfikir

36
(penyelsaian masalah), strategi pembelajaran (mencipta mnemonik untuk mengingat
dan kemahiran metakognitif). Para sarjana, penggubal kurikulum dan pelaksana
pendidikan bersetuju tentang kepentingan kemahiran generik serta tuntutan untuk
melengkapkan individu pelajar dengan kemahiran tersebut.

Tujuan konsep penyerapan ini boleh dilaksanakan dalam pengajaran dan


pembelajaran didalam kelas adalah bertujuan untuk membantu murid untuk supaya
dapat menambahkan kefahaman dan kemahiran untuk mematuhi arahan dan peraturan
melalui aktiviti yang dijalankan oleh guru.

Selain itu, konsep penyerapan ini dapat membentuk sikap ingin menambahkan
ilmu pengetahuan dalam kalangan murid dan dapat meluaskan ruang untuk meneroka
bidang ilmu yang mereka minati. Murid juga boleh memupuk corak pemikiran yang
terbuka dan sentiasa ingin tahu dalam diri mereka dan secara tidak langsung, mereka
dapat melatih diri mereka untuk berfikiran yang rasional, logik, objektif, dan positif.

Tambahan lagi, konsep penyerapan dalam pengajaran Bahasa melayu pula


boleh membantu murid menguasai pengetahuan tentang penggunaan perbendaharaan
kata, pemilihan laras bahasa, tatabahasa, kegunaan intonasi, dan perlakuan bukan
bahasa yang lain mengikut konteks selain dapat memahami dan menerima serta
mengamalkan aspek nilai yang sesuai untuk perkembangan diri mereka. Murid juga
akan menguasai dan mengamalkan tingkah laku yang bersesuaian dan diterima oleh
rakan sebaya dan masyarakat jika kosep ini berjaya diserap kedalam diri mereka.

Penyerapan dianggap penting dalam pengajaran untuk tujuan memantapkan lagi


penguasaan pembelajaran pelajar. Melalui penyerapan pengajaran sepatutnya mampu
dikaitkan dengan unsur-unsur nilai tambah yang ditekankan di dalam kurikulum. Dalam
konteks pengajaran dan pembelajaran Bahasa Malayisia (BM), matlamatnya tidak
hanya menekankan penguasaan bahasa semata-mata, tetapi meliputi pembinaan diri
pelajar. Oleh itu, kajian ini melihat persepsi guru Bahasa Melayu terhadap aspek
penyerapan berdasarkan persediaan, pelaksanaan dan keberkesanannya.

7.2 Pemupukan Potensi Semula Jadi Murid Melalui Penyerapan Kemahiran


Bernilai Tambah Dalam Mata Pelajaran Bahasa Melayu

37
Definisi Potensi.

Potensi merujuk kepada keupayaan dan kebolehan manusia yang terpendam


dalam diri seseorang yang membolehkan manusia berkembang maju ke hadapan.
Istilah potensi dalam Kamus Dewan (1989), membawa makna kemampuan
(mencapai,menghasilkan atau melakukan sesuatu), kebolehan, kekuatan,
kesanggupan, keupayaan untuk berkembang maju. Justeru itu, potensi seseorang
individu itu berkembang sejak manusia dilahirkan. (Siri Pendidikan Guru :
Perkembangan Kanak-kanak,2008)

Persekitaran keluarga dan masyarakat turut menyumbang kepada


perkembangan potensi seseorang individu. Ini beerti potensi seseorang individuadalah
berkaitan dengan fungsi hidup seseorang manusia yang normal untuk berkembang,
selaras dengan fitrah manusia dijadikan di muka bumi ini. Selain itu potensi juga
merangkumi ke semua aspek dalam kehidupan iaitu aspek intelektual, rohani, emosi,
jasmani dan sosial (JERIS).

Sehubungan dengan itu, manusia perlu mengoptimumkan potensi yang ada


dalam dirinya selaras dengan fitrah manusia yang telah ditetapkan oleh Allah s.w.t agar
manusia memperolehi kebahagiaan di dunia dan akhirat.

Rajah 1

Perkembangan Intelek

38
Potensi intelek individu boleh dilihat daripada daya pemikiran, cara seseorang itu
berfikir untuk menyelesaikan masalah, mereka cipta dan menaakul.

Rajah 2

Menurut Piaget (1896 - 1980), proses pemikiran kita berubah secara menyeluruh
bermula selepas lahir sehingga kita mencapai kematangan. Setiap individu akan
sentiasa mencuba untuk memahami dan mengadaptasi perubahan-perubahan yang
berlaku di persekitaran mereka.

Piaget juga menjelaskan kaedah manusia mempersepsikan ilmu dan membina


hipotesis dia juga menjelaskan bagaimana minda manusia schemata dan
melaksanakan proses asimilasi dan akomodasi dalam membina ilmu. (Ramlah dan
Mahani, 2002).

Empat faktor yang saling berkait boleh mempengaruhi proses pemikiran individu
ialah kematangan biologi kerana proses pemikiran dipengaruhi oleh factor baka atau
genetic. Selain itu, interaksi individu dengan persekitaran untuk memahami perkara-
perkara yang berlaku. Mereka akan meneroka, menguji,memerhati dan menyusun
maklumat. Pengalaman sosial iaitu pergaulan individu dan juga proses keseimbangan
iaitu mengadaptasi dengan situasi-situasi yang baru dialami juga merupakan fakor-
faktor tersebut.

Perkembangan Emosi

39
Emosi boleh didefinisikan sebagai satu perasaan afektif yang dialami seseorang
individu dalam sesuatu keadaan yang member makna kepada dirinya. Emosi dating
dalam berbagai bentuk seperti emosi gembira, sedih, takut, marah, keliru, gelisah. (Siri
Pendidikan Guru : Perkembangan Kanak-kanak,2008)

Rajah 3

Perkembangan emosi individu dilihat sebagai suatu keadaan dimana seseorang


itu dapat memahami perasaan diri sendiri dan orang lain. Dengan itu, manusia
berkeupayaan untuk mencapai kesedaran, keinsafan, sikap bertanggungjawab dan
boleh dipercayai.

Daniel Goleman (1995) menyatakan 80% kejayaan seseorang bergantung


kepada kecergasan emosi (EQ) manakala lebih kurang 20% sahaja kejayaan yang
disebabkan oleh kecergasan mental (IQ). Menurut Meyer dan Salovey (1993),
kepintaran emosi membolehkan individu berfikir lebih kreatif dan dapat menggunakan
emosi untuk menyelesaikan masalah.

Perkembangan Sosial.

40
Aspek ini merujuk kepada hubungan individu dilihat sebagai suatu keadaan di
mana seseorang itu dapat memahami perasaan diri sendiri dan orang lain. Dengan itu,
manusia berkeupayaan untuk mencapai kesedaran, keinsafan, sikap bertanggungjawab
dan boleh dipercayai.

Teori perkembangan Psikososial Erikson (1950) menekankan kepentingan


hubungan sosial dengan individu lain di persekitaran kanak-kanak. Menurut Erikson,
personality seorang kanak-kanak dibentuk hasil daripada perkembangan psikososial ini.

Perkembangan Rohani

Aspek ini merujuk kepada kepercayaan beragama, nilai dan norma masyarakat
masyarakat serta perlakuan peribadi individu. Individu yang mempunyai pegangan
agama, nilai dan moral yang baik akan membentuk tenaga penggerak dalam jiwa dan
perasaan dalaman yang akan melahirkan perilaku manusia yang baik.

Perkembangan Jasmani.

Perkembangan fizikal merujuk kepada perubahan saiz fizikal, kadar


pertumbuhan bahagian-bahagian badan, fungsi angota badan dan perawakan manusia
(Woolfolk & Margetts, 2007). Semasa pembesaran, kanak-kanak akan mengalami
perubahan dalam ketinggian, berat badan, menjadi lebih kuat dan dapat melibatkan diri
dalam kegiatan fizikal yang lebih kompleks.

Perubahan-perubahan ini mempengaruhi tingkah laku kanak-kanak secara


langsung dan tidak langsung (Hurlock, 1978). Perkembangan fizikal menentukan
kebolehan kanak-kanak melakukan sesuatu, misalnya keupayaan mereka bersaing
dengan rakan sebaya dalm sukan atau permainan.

Aspek perkembangan jasmani ini penting kerana aspek ini berkait dan menjadi
asas kepada aspek-aspek perkembangan yang lain. Jika murid tidak mempunyai aspek
ini dengan baik, maka merek akan menjadi paisif dan suka menyendiri kerana kurang
keyakinan dalam diri mereka.

41
Penyerapan Komponen Kemahiran Bernilai Tambah Dapat Memupuk Potensi Murid
Dalam Mata Pelajaran Bahasa Melayu.

Antara komponen KBT yang yang dapat melahirkan atau ,mengasah potensi
murid ialah kemahiran belajar cara belajar. Kemahiran ini mengandungi aspek
mengingat jangka panjang, serta kemahiran mendengar. Dalam aktiviti yang dirancang,
guru memulakan pengajaran dengan memperdengarkan rakaman perbualan di radio
untuk situasi di kedai buku. Ketika itu, murid perlu menumpukan perhatian mereka
dengan mengaplikasikan kemahiran mendengar aktif yang telah dipelajari.

Selain itu, komponen KBT bagi kemahiran ini melibatkan cara mengingat jangka
panjang. Murid telah diajarkan beberapa ayat dasar yang berkaitan dengan situasi di
kedai buku. Murid perlu menghafal setiap baris ayat itu untuk diaplikasikan semasa
mengalaminya di dunia sebenar. Untuk itu, murid perlu mengingat jangka panjang
dialog situasi itu serta meningat beberapa kosa kata tambahan yang dipelajari semasa
aktiviti latih tubu gentian bagi sistem bahasa dan tatabahasa.

Oleh itu, daripada penyerapan komponen KBT tersebut dalam aktiviti sesi
pengajaran dan pembelajaran (p&p), potensi murid dari segi intelek telah dapat di
zahirkan. Penyerapan elemen tersebut dapat melatih murid supaya berfikir dan
menaakul dalam menghadapi situasi sebenar mereka untuk menyelesaikan sesuatu
masalah.

Seperti mana yang diketahui, komponen KBT iaitu kecerdasan pelbagai


terdapat banyak cabang dalam kemahiran ini dan kesemuanya melibatkan ilmu yang
pelbagai untuk diserapkan dalam aktiviti pengajaran. Mengambil contoh dalam aktiviti,
kecerdasan yang terkandung ialah kecerdasan interpersonal, intrapersonal serta verbal
linguistik.

42
Bagi kecerdasan interpersonal, aktiviti P & P tersebut membolehkan murid
memahami perasaan, motivasi, tabiat serta hasrat orang lain. Kecerdasan ini
merangkumi keupayaan bertindak secara berkesan terhadap orang lain secara praktikal
seperti menggalakkan dan mempengaruhi orang lain.

Contohnya, apabila guru melaksanakan teknik simulasi iaitu guru menyuruh


murid mencari pasangan untuk berdialog bagi situasi di kedai buku, murid dapat
menjalankannya dengan baik di mana setiap mereka menyelami perasaan dan hasrat
masing-masing dalam urusan pembelian dan penjualan barang di kedai buku tersebut.

Seterusnya, kecerdasan intrapersonal pula menekankan aspek pemahaman


terhadap diri sendiri termasuklah kemahiran mengawal emosi. Murid akan memahami
diri sendiri ketika cuba menyatakan hasrat dan keperluan serta dapat mengawal emosi
mereka semasa berurusan dengan peniaga.

Potensi individu iaitu potensi murid melalui aspek perkembangan sosial dan
perkembangan emosi dapat dipupuk melalui aktiviti p&p tersebut. Penyerapan
komponen KBT tersebut penting kepada murid untuk menghadapi dunia sebenar
mereka agar mudah bertindak dan tidak kaku untuk berinteraksi dengan orang lain
kerana dapat memanipulasikan pengalaman belajar mereka itu dengan baik. Selain itu,
murid juga tidak akan menghadapi krisis sosial dalam diri mereka.

Tambahan lagi, murid akan pandai mengawal emosi dan dapat memotivasikan
diri mereka. Murid akan dapat mendorong dan memotivasikan diri mereka untuk
membina emosi yang stabil dan seimbang. Orang lain hanya dapat memberi nasihat
kepada mereka tetapi semua itu bergantung kepada diri mereka untuk membuat pilihan
keputusan. Mereka juga dapat menyedari emosi orang lain dalam kehidupan sekeliling
mereka. Individu yang berlainan mempunyai emosi yang berlainan. Oleh itu, melalui
pengalaman aktiviti p&p tersebut, mereka akan menjadi lebih peka dengan emosi
individu lain yang berkaitan dengan persekitaran mereka.

43
Tuntasnya, implikasi penyerapan kemahiran bernilai tambah dalam aktiviti
pengajaran dan pembelajaran mereka dapat membentuk potensi diri mereka. Setiap
individu iaitu murid dapat memperoleh kesan yang positif dalam hubungan dengan
individu lain secara formal atau informal dan mereka juga dapat mengendalikan
kehidupan mereka dengan baik.

44
7.3 Aplikasi Kemahiran Bernilai Tambah dalam Rancangan Pengajaran Harian

Kemahiran Bernilai Tambah :

i) Kemahiran Berfikir : Mengelaskan, menjana idea


ii) Kemahiran Belajar : Memberi maklumat
iii) Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal
iv) Pembelajaran konstruktivisme dan kontekstual

Rajah 1

Di dalam contoh Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang telah kami rancang,
kami telah menyerapkan beberapa aspek iaitu aspek kemahiran bernilai tambah dalam
aktiviti-aktiviti p&p. Contoh keterangan dibawah merupakan konsep-konsep KBT yang
telah kami aplikasikan ke dalam Pengajaran dan Pembelajaran (P&P) kami. Dalam
rajah 1 tersebut terdapat empat aspek kemahiran bernilai tambah yang kami terapkan.

Aktiviti 1: Melakonkan simulasi

i. Murid diminta berpecah kepada enam kumpulan yang ditentukan oleh guru.
vii. Guru memberi sehelai kad situasi berkaitan dengan urusniaga di pasar malam
bagi setiap kumpulan beserta sehelai borang pemarkahan simulasi.
viii. Murid diarah untuk berbincang dan menentukan watak-watak yang terdapat
dalam teks dialog tersebut.
ix. Setiap kumpulan perlu membentangkan dan membuat simulasi urusniaga di
pasar malam di hadapan kelas.
x. Murid perlu menekankan sebutan dan intonasi yang betul untuk memujuk dan
meyakinkan para pelanggan mereka.
xi. Simulasi diikuti dengan kumpulan seterusnya sehingga tamat.

Rajah 2

45
Dalam rajah 2 di atas iaitu langkah satu, aktiviti tersebut merupakan aktiviti yang
pertama, iaitu aktiviti simulasi, murid telah diberikan Kad situasi berkaitan dengan
urusniaga di pasar malam. Murid diarah untuk berbincang dan menentukan watak-
watak yang terdapat dalam kad situasi tersebut. Aktiviti ini ini telah diterapkan aspek
KBT iaitu kemahiran berfikir. Murid dapat melatih potensi diri mereka untuk berfikir
untuk menjana idea dalam mendapatkan watak dalam situasi urusniaga tersebut.

Selain itu, aktiviti melakonkan watak juga dapat meningkatkan keyakinan murid
untuk berinteraksi dengan rakan-rakan mereka sekaligus juga dapat meningkatkan
potensi sosial mereka untuk menghadapi situasi dunia sebenar. Hal ini dapat dibuktikan
bahawa aktiviti ini memerlukan murid untuk berinteraksi dengan rakan-rakan mereka
dan secara tidak langsung maklumat atau pengetahuan yang diperolehi daripada
interaksi sosial tersebut dapatlah mereka jadikan sebagai pengalaman dan pengalaman
tersebut mereka akan aplikasikan dalam kehidupan mereka kelak.

Tambahan pula, aktiviti simulasi juga merupakan aktiviti yang telah diserapkan
aspek Kemahiran bernilai tambah iaitu kemahiran kecerdasan pelbagai. Komponen
kecergasan pelbagai dalam aktiviti simulasi ini ialah visual-ruang. Hal ini kerana aktiviti
simulasi ini memerlukan murid untuk berlakon seperti keadaan yang sebenar. Aktiviti ini
telah melatih murid untuk berimaginasi atau memanipulasikan lakon mereka kepada
situasi sebenar. Potensi murid dari segi Intelek telah dapat diasah melalui aktiviti
simulasi ini.

46
LANGKAH DUA (10 minit)

Aktiviti 1: Mengumpul maklumat


i. Murid diminta bergerak dalam kumpulan berenam semula.
ii. Setiap kumpulan diberi satu petikan ‘buah durian’ dan sekeping borang
pengumpulan maklumat.
iii. Murid diminta membaca secara kumpulan.
iv. Murid diminta mengeluarkan maklumat berdasarkan teks dan mengisinya
kedalam borang yang telah diedarkan.

Rajah 4

Dalam rajah empat di atas merupakan aktiviti satu dalam langkah dua. Kemahiran
bernilai tambah yang telah diterapkan dalam aktiviti tersebut ialah kemahiran belajar
cara belajar dan kemahiran berfikir.

Murid diminta membaca secara berkumpulan petikan ‘buah durian’yang telah


diberikan. Murid akan membaca teks tersebut dengan teknik membaca yang kuat dan
pantas. Berdasarkan teknik membaca tersebut, kemahiran bernilai tambah yang
berkaitan dengan aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang terdapat dalam rancangan
pengajaran harian yang telah kami rancang tersebut ialah kemahiran belajar cara
belajar. Melalui teknik membaca itu juga, murid akan mudah untuk mengingat apa yang
telah dibaca. Teknik ini penting kerana dapat memberi panduan kepada tentang teknik
belajar mereka untuk menghadapi peperiksaan dan secara tidak langsung dapat
meningkatkan potensi keyakinan diri dan juga potensi intelek mereka.

Secara tuntasnya, guru mestilah memasukan aspek kemahiran bernilai tambah


(KBT) dalam Rancangan Pengajaran Harian (RPH) mereka kerana aspek-aspek KBT
ini penting untuk memupuk potensi diri murid supaya murid dapat melatih diri mereka
untuk mengaplikasikannya dalam kehidupan mereka. Selain itu, penyerapan komponen
KBT ini juga penting untuk melahirkan seorang insan yang positif serta dapat berfikir
secara kreatif dan kritis dalam menghadapi masalah kehidupan mereka sama ada
secara langsung atau tidak langsung.

47
48
