Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN PEMBELAJARAN TRADISIONAL.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN.

Mata pelajaran Kajian Tempatan.

Kelas Tahun 5 Amanah

Bilangan murid 20 orang

Masa 07.40-08.40 pagi

Tarikh 13 Julai 2011

Tema Kesultanan Melayu Melaka.

Tajuk Pengasaan Melaka.

Hasil pembelajaran i.Murid dapat menceritakan latar belakang parameswara sebagai pengasas
melaka.

ii.Murid dapat menjelaskan sebab Parameswara melarikan diri dari


Palembang.

iii.Murid dapat menyatakan perjalanan Parameswara dari Palembang Ke


Melaka.

i.Murid berbincang bersama guru serba sedikit tentang perjalanan


Isi Pelajaran. Parameswara dari Palembang Ke Melaka.

ii.Murid membuat satu peta minda sebab mengapa Melaka di pilih menjadi
untuk dijadikan kerajaan baru.

iii.Murid akan menyiapkan lembaran kerja.

Pengisian kurikulum.
Kemahiran bernilai bertambah:

i.Kecerdasan pelbagai:interpersonal,intrapersonal,visual spatial, verbal


linguistic.

ii.Strategi pengajaran: berpusatkan murid dan bahan, konstruktivisme.

iii.kemaniran generic: Berfikir secara kritis dan krieatif menjana idea.


iv.Penerapan nilai murni: tolong-menolong, kerjasama, hormat menghormati,
berani yakin

Sumber P&P
lagu gambar, Kertas sebak dan lembaran kerja serta buku teks.
Pengetahuan sedia ada
Murid pernah bercuti ke Melaka.

Prosedur Pelaksanaan Elemen Pegurusan Catatan (Penerapan Nilai


Pembelajaran murni/Nilai Alam
Bestari/Kemahiran Sekitar/Unsur
Generik Patriotisme/Sumber
P&P/Isi Pelajaran.

Set induksi (5 minit) KBKK Nilai:

1.Guru mengemukakan soalan kepada -menyata dan -menghormati, yakin diri


murid-murid. menghubungkait.

Contoh soalan: -menjana idea.

i) Pernahkah kamu semua


melawat ke negeri Melaka.
ii) Siapakah yang membuka Kemahiran Generik:
kerajaan Melaka
-kontekstual
2.Guru mengaitkan jawapan murid dengan
topik pelajaran hari ini.

Langkah 1 (10 minit) KBKK: Nilai:

1.Guru menunjukkan pelbagai jenis gambar -Menghubungkait Bertanggungjawab


bersejarah di negeri Melaka.
-Berfikir
2.Guru menerangkan perjalanan
Parameswara dari Palembang hingga sampai -menyampaikan maklumat BBM:
ke ngeri Melaka.
-mengembangkan idea Papan putih, buku teks
3.Guru mencatatkan beberapa kata-kata
penting di hadapan kelas.

4.Murid menyalin segala nota yang diberikan Kemahiran pelbagai:


oleh guru ke dalam buku latihan masing-
masing Verbal Linguistik

Langkah 2 (20 minit) KBKK: BBM:

1.Guru membahagikan murid kepada empat -menganalisis -kertas sebak


kumpulan.
-menilai -buku teks
2.Guru mengedarkan kad tugasan kepada
setiap kumpulan tentang sebab
parameswara memilih Melaka untuk
dijadikan kerajaan baru. Kemahiran Generik:

3.Setiap kumpulan dikehendaki membuat -mencatat


satu peta minda berkaitan tajuk yang diberi.
-menciri
i)Kumpulan satu. (latar belakang
parameswara)

ii)Kumpulan dua. (Bagaimana Melaka KP


mendapat nama)
-Visual spatial
iii)kumpulan tiga. (Perjalanan Parameswara
sehingga sampai ke Melaka. -interpersonal

iv)kumpulan empat. (perjalanan -intrapersonal


Parameswara sehingga sampai ke Melaka.

4.Guru akan memantau segala aktiviti murid


di dalam kelas.

langkah 3 (20 minit) KBKK: Nilai:

1.Setiap kumpulan akan menghantar wakil -mencirikan -berdisplin


untuk membentangkan hasil dapatan
mereka. -menganalisis -berani

2.Murid-murid diminta menyalin segala hasil -mencatat


dapatan di dalam buku latihan masing-
masing. BBM:

3.Murid-murid akan diberikan satu lembaran KP: Buku latihan.


kerja dan hasil lembaran kerja ditampalkan
ke dalam buku masing-masing. -verbal linguistic Lembaran
-interpersonal

Penutup (5) Kemahiran generic: Nilai:

1.Guru akan memilih beberapa orang murid -konstruktivisme -taat


untuk menceritakan semula bagaimana
Melaka dibuka oleh Parameswara. -patuh

2. Guru akan merumuskan segala -berdisplin


pembelajaran pada hari ini.
Borang Soal Selidik

Sila tandakan ( ) respon anda pada ruang kosong yang disediakan mengikut

panduan di bawah:

1 – Sangat tidak setuju

2 – Tidak setuju

3 – Tidak pasti

4 – Setuju

5 – Sangat setuju

Bil. Soalan 1 2 3 4 5

1. Saya boleh menceritakan semula apa yang


diajar dalam mata pelajaran Kajian Tempatan

2. Saya boleh ingat apa yang guru ajar di dalam


kelas

3. Saya boleh menjawab soalan yang


ditanyakan oleh guru.

4. Saya suka cara cikgu memberikan nota di


dalam kelas

5. Cara guru mengajar di dalam kelas


membantu saya mengingat fakta-fakta yang
diajarkan.

6. Saya boleh menjawab soalan yang diberikan


oleh guru.
UJIAN 1.

1.Siapakah nama raja yang membuka kerajaan negeri Melaka?

--------------------------------------------------------------------------------------

2.Ceritakan dengan ringkas bagaimanakah parameswara dapat menjumpai negeri

Melaka.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.Lukiskan sebuah peta perjalanan parameswara dari Palembang sehingga beliau

menjumpai negeri Melaka.
