Anda di halaman 1dari 5

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN


TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4

1. Ciri-Ciri Kelas Kelas ini mengandungi kumpulan murid pelbagai kebolehan dan
(Class Characteristics) tahap kecerdasan yang pelbagai.

a) Tingkatan / Tahun Tahun 4 Jaya.


( Form / Year )
1. Murid mengetahui jenis-jenis rumah yang terdapat di
b) Pengetahuan Sedia Ada Malaysia.
( Prior Knowledge ) Murid mengetahui cara menggunakan program MS Power Point
dan MS Word.

2. Peruntukan Masa 60 minit.


( Time Allocation )

1.2 Perihal rumah


c) Jenis rumah
1. Rumah tradisional seperti rumah Melaka,rumah
3. Tema Pelajaran / Topik Minangkabau, rumah panjang , rumah nelayan dan
( Lesson Theme / Topic )
rumah bagan.
ii. Rumah moden seperti banglo, rumah teres, rumah
pangsa, kondominium dan rumah sebandung.

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:


Aras 1
1. Menyatakan jenis-jenis rumah masyarakat Malaysia.
4. a) Hasil Pembelajaran 2. Menyenaraikan jenis-jenis rumah tradisional dan moden
( Learning Outcomes ) masyarakat Malaysia.

1. Bersyukur kerana mempunyai tempat kediaman yang


b) Nilai Murni selesa.
( Noble Values )
2. Bekerjasama dalam menyelesaikan tugasan dalam
persembahan Power Point
c) KBKK
( Thinking Skills )
1. Sumbangsaran

2. Menyusun data mengenai jenis-jenis rumah yang terdapat


di Malaysia.

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:


1. Mengetahui jenis-jenis rumah yang terdapat di negara
ini
5. Objektif Pembelajaran
( Learning Objectives )
Menggunakan MS Power Point dalam persembaha hasil
kumpulan mereka dengan kreatif dan inovatif.
TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN
TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4

1. Menempah bilik komputer dan projektor LCD.

2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi.


6. Persediaan TMK
3. Menyediakan soalan latihan dalam MS PowerPoint dan
( ICT Preparation )
MS word.

4. Menyediakan slaid MS PowerPoint perihal rumah


sebagai bahan bantu mengajar.

1. Membuka komputer dan menjawab soalan latihan


dalam MS Word.

2. Membina peta minda atau pengurusan grafik


menggunakan perisian MS Word dan menyimpannya
dalam My Document.

3. Mengakses maklumat mengenai jenis-jenis rumah di


7. Penerapan TMK
Malaysia di internet.
( ICT Integration )

4. Berkongsi maklumat yang berkaitan dengan topik


melalui perbincang secara kumpulan untuk
pembentangan kreatif.

5. Membuat pembentangan menggunakan MS Power


Point berkaitan tajuk.

1. Carta Gambar rumah-rumah moden dan tradisional


8. Persediaan Guru Bukan TMK
2. Buku Teks Kajian Tempatan Tahun 4
( Non ICT Preparation)
3. Model Rumah Minangkabau

9. Aktiviti Pelajaran Set Induksi:


( Learning Activities ) Guru menunjukkan model rumah Minangkabau dan
berbincang mengenai jenis rumah ini dan jenis rumah-
rumah yang lain. (5 minit)

Pencetusan idea:
Penayangan persembahan slaid tentang jenis-jenis rumah
di Malaysia (10 minit)

Penstrukturan semula idea:


Penerokaan idea menggunakan internet untuk mencari maklumat
tentang jenis-jenis rumah. (20 minit)

Aplikasi idea:
TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN
TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4
Membincangkan dan menyenaraikan jenis rumah
menggunakan perisian MS Power Point .
(25 minit)

Penilaian:
Murid menjawab soalan berkaitan dengan topik pada hari
ini. Penilaian rakan sebaya dan guru secara lisan. (15
minit).

Penutup:
Refleksi pelajaran
(5 minit).

1. Guru bersoaljawab dengan murid tentang model rumah


yang dibawa.
2. Berbincang mengenai jenis-jenis rumah di Malaysia.
3. Memaparkan gambar dan imej mengenai jenis-jenis
rumah menggunakan MS Power Point.
4. Mengemukakan soalan berkaitan jenis-jenis rumah.
Mengarahkan murid melayari internet bagi
mengumpulkan maklumat dan imej yang sesuai
10. Aktiviti Guru mengenai topik.
( Teacher’s Activity ) 5. Memberikan URL yang sesuai bagi mengumpul data
yang diperlukan dalam MS Word.
6. Memantau dan membimbing pelajar.
7. Meminta murid berbincang secara kumpulan bagi
menghasilkan satu persembahan menggunakan
maklumat yang telah dikumpulkan menggunakan MS
Power Point.
8. Membuat ulasan mengenai persembahan kumpulan
murid.

1. Murid menumpukan perhatian kepada model rumah


dan memberikan pendapat mengenai jenis-jenis rumah
yang lain di Malaysia.
2. Berbincang mengenai jenis-jenis rumah di Malaysia.
3. Memberi perhatian pada persembahan MS Power Point
guru.
11. Aktiviti Pelajar 4. Memberikan jawapan berdasarkan pengetahuan sedia
( Student’s Activity ) ada murid dan pembelajaran lalu.
5. Melayari internet menggunakan URL yang diberikan
bagi mengumpul data yang sesuai dalam MS Word.
6. Berbincang secara kumpulan bagi menghasilkan satu
persembahan menggunakan MS Power Point
berdasarkan data dan maklumat yang telah
dikumpulkan.
7. Mempersembahkan hasil kumpulan secara kreatif dan
inovatif.

Meliputi objektif dan hasil pembelajaran mata pelajaran Kajian


12. Liputan Kurikulum Tempatan Tahun 4, kemahiran berfikir dan kemahiran generik bestari
(Curriculum Coverage) yang berunsurkan kemahiran, kecekapan dan ketrampilan serta strategi
konstruktivisme pengajaran dan pembelajaran.
TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN
TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4
13. Keperluan Khusus Tidak berkenaan.
(Special Need)

1. Menyemak serta membetulkan kesalahan ejaan


menggunakan perisian Dewan Eja.
14. Literasi
( Literacy )
2. Menggunakan laman web Karya.com.my untuk
mendapatkan terminologi yang betul dan tepat.

15. Numerasi Murid diminta mengira jumlah rumah yang berbentuk moden
( Numeracy ) dan tradisional di persekitaran rumah dan sekolah mereka.

16. a) Penilaian
( Evaluation ) Pengajaran dan pembelajaran.

Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa


perkara seperti yang berikut:

1. Menjawab soalan guru.


2. Menyelesaikan tugasan.
3. Penilaian rakan sebaya.

Kesesuaian TMK mengikut kriteria CIPS

1. Adakah pelajar dapat berkolaborasi melalui penggunaan


forum dalam laman web sekolah? ( C, I )
b) Refleksi 2 . Adakah pelajar boleh melayari internet untuk mengakses
( Reflection ) maklumat berkaitan? ( C, P, S ).
3. Bolehkah pelajar mengaitkan konsep pergerakan plat
tektonik dengan kehidupan harian mereka berdasarkan
maklumat daripada internet? ( P, S ).
4. Bagaimanakah rakan sebaya dapat membetulkan
kesalahan-kesalahan semasa sesi pembentangan kerja
kumpulan? ( P, S )
5. Bagaimanakah pelajar dapat merumuskan hasil tugasan
daripada ketiga-tiga persoalan perbincangan yang
diberikan? ( Idari, P, S).

1. Adakah hasil pembelajaran tercapai pada akhir sesi


pengajaran dan pembelajaran? Jika ya / tidak, sila
berikan ulasan.
………………………………………………………….

2. Adakah proses p & p dapat berjalan lancar dengan


bantuan TMK? Jika ya / tidak, sila berikan ulasan.

…………………………………………………………..
3. Adakah para pelajar berjaya menghasilkan tugasan
yang baik dengan bantuan ruang forum dan internet?
Jika ya / tidak, sila berikan ulasan.
TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN
TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4
..................................................................................
4. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk
membaiki kelemahan dan masalah yang timbul
semasa pengajaran?

……………………………………………………………

1. Buku Teks Kajian Tempatan tahun 4


17. Bahan Rujukan TMK dan
2 Laman Web berkaitan tajuk.
bukan TMK
( ICT and Non-ICT Referrals )

1.http://myschoolnet.ppk.kpm.my/pakatan/ictic/sejarah/rumah_tr
adisional/rumah.htm
2. http://www.perzim.gov.my/bkt_palah.htm
18. Laman Web
( Web Sites )
