Anda di halaman 1dari 24

CONTOH RANCANGAN HARIAN

KEMAHIRAN MENULIS

Rancangan Pengajaran Harian


Butiran Am Tarikh : Masa : Tahun : Bilangan murid: Mata Pelajaran: Tajuk : 04 Mei 2009 (Isnin) 8.00 9.00pg (60 minit) 5 Mawar 40 orang Bahasa Melayu Pencemaran Sungai

Hasil Pembelajaran Fokus Utama: 10.1 Menghasilkan pelbagai genre (prosa dan puisi) termasuk e-mel yang mudah, menarik, dan bermakna. Aras 1 i. Mengenal pasti isi daripada pelbagai sumber berdasarkan tajuk. ii. Membina draf karangan yang lengkap. Fokus Sampingan: 4.1 Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat, dan tersusun. Aras 1 ii. Menerangkan idea yang dikemukakan dengan jelas.

Objektif Pelajaran: Pada akhir pelajaran ini murid dapat:


i. Menulis draf karangan dan pengenalan karangan jenis perbincangan ii. Menyenaraikan faktor-faktor pencemaran sungai dan mempersembahkannya secara lisan. iii. Menyatakan secara lisan cara-cara mengatasi masalah pencemaran sungai.

Sistem Bahasa: Tatabahasa: ayat tunggal dan majmuk Kosa kata: hakisan, perubahan iklim, fenomena alam, prihatin

Pengisian Kurikulum: Ilmu: geografi dan sains Nilai: mencintai alam sekitar Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir: CORT 1 Pengurusan Grafik Membuat perkaitan Kecerdasan Pelbagai: imaginasi, berbahasa, muzik, interpersonal dan intrapersonal

Bahan Bantu Mengajar:


Gambar pencemaran Transparensi OHP Borang pengurusan grafik Beberapa clip video tentang pencemaran Lagu Cintailah Sungai Kita

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat pencemaran di sungai atau laut.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Gambar tentang keadaan sungai dan clip video 2. Contoh soalan: a. Apakah yang kamu lihat dalam gambar dan video clip tadi? b. Bagaimanakah keadaan sungai dan kawasan sekitarnya? c. Mengapakah keadaan sungai amat kotor?

1. Guru menunjukkan gambar sungai dan kemudiannya beberapa clip video. 2. Pelajar memerhatikan gambar dan clip video yang ditayangkan. 3. Pelajar menjawab soalan-soalan yang dikemukakan. 4. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan pelajaran hari ini.

KBKK: Membuat perkaitan Kecerdasan Imaginasi dan berbahasa

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 1 (15 minit)

Soalan Perbincangan: Sungai di Malaysia kian tercemar. Beberapa batang sungai di Malaysia telah diisytiharkan sebagai sungai maut. Bincangkan faktor penyebab, kesan dan langkah-langkah untuk mengatasi masalah pencemaran sungai. Kumpulan 1:Faktor-faktor pencemaran sungai Kumpulan 2:Kesan-kesan pencemaran sungai Kumpulan 3:Cara-cara mengatasi pencemaran sungai. Kumpulan 4:Rumusan dalam peta minda

1.

2. 3. 4.

5. 6.

Guru membahagikan pelajar kepada 4 kumpulan. Guru mengedarkan kad tugasan. Guru menerangkan tugasan kepada pelajar. Pelajar melantik ketua, pencatat dan pelapor kumpulan masingmasing. Pelajar berbincang dalam kumpulan Guru membimbing pelajar dari satu kumpulan ke satu kumpulan

Kecerdasan Pelbagai: berbahasa dan interpersonal Alat berfikir:CORT Peta minda

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 2 (10 minit)

Perbincangan: Faktor Kesan Langkah

1.

2.

3.

4.

Guru meminta wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan. Wakil kumpulan membuat pembentangan. Guru mengukuhkan isi yang kurang mantap Pelajar bersama guru menyusun isi mengikut urutan yang sesuai dengan tajuk.

Transparensi Pengurusan grafik Kemahiran berbahasa

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 3 (10 minit)

Tatabahasa: Pembinaan ayat tunggal dan majmuk Kosa kata: hakisan, perubahan iklim, fenomena alam, prihatin

1.

2.

Guru menerangkan secara ringkas struktur ayat tunggal dan majmuk berdasarkan contoh. Pelajar mencari makna perkataan dengan merujuk kamus.

Kamus Kemahiran interpersonal

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P 1. Guru mengarahkan pelajar menyediakan draf karangan berdasar isi-isi yang telah dibincangkan di atas kertas mahjung. Pelajar menyediakan contoh pengenalan karangan jenis perbincangan di atas kertas mahjung. Guru memantau kerja pelajar Pelajar mempamerkan draf karangan dan pengenalan karangan di hadapan kelas. Pelajar dan guru memberi ulasan terhadap penlisan tersebut.

Catatan

Langkah 4 (15 minit)

Penyusunan draf karangan dan menulis pengenalan karangan (Rujuk Lampiran)

Kecerdasan interpersonal Kemahiran berbahasa Kemahiran Belajar: mencatat dan membuat pembentangan

2.

3. 4.

5.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Penutup Kognitif (5 minit)

Rumusan isi pelajaran dan nilai Lagu Cintailah Sungai Kita

1. 2.

3.

Guru merumus isi pelajaran hari ini. Guru mengajak pelajar menghayati lagu dan menasihati pelajar menghargai sungai. Guru meminta pelajar menyiapkan karangan di rumah.

Kecerdasan muzik Nilai: Menghargai alam sekitar

Refleksi:

CONTOH RANCANGAN HARIAN


KEMAHIRAN MEMBACA

Rancangan Pengajaran Harian


Butiran Am Tarikh : Masa : Tahun : Bilangan murid: Mata Pelajaran: Tajuk : 03 Mei 2009 (Ahad) 8.00 9.00pg (60 minit) 5 Mawar 40 orang Bahasa Melayu Pencemaran Sungai

Hasil Pembelajaran Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 2 i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca. ii. Menjelaskan isi-isi penting yang terdapat dalam teks. Fokus Sampingan: 8.3 Menulis perkataan dan ayat dengan tulisan berangkai yang kemas. Aras 2 i. Menulis ayat dengan menggunakan tulisan berangkai yang kemas dan betul.

Objektif Pelajaran: Pada akhir pelajaran ini murid dapat:


i. Memabaca petikan dengan lancar, sebutan betul dan intonasi yang sesuai. ii. Menyenaraikan lima isi penting daripada petikan yang dibaca. iii. Menulis lima ayat tunggal dengan tulisan berangkai yang cantik dan kemas.

Sistem Bahasa: Tatabahasa: ayat tunggal Kosa kata: pencemaran, habitat, bahan buangan.

Pengisian Kurikulum: Ilmu: geografi dan sains Nilai: mencintai alam sekitar Kemahiran Bernilai Tambah Kemahiran Berfikir: Kajian Masa Depan Penyelesaian Masalah Membuat perkaitan Kecerdasan Pelbagai:, berbahasa, , interpersonal dan intrapersonal

Bahan Bantu Mengajar:


Gambar-gambar pencemaran di sungai Kertas sebak Petikan teks Beberapa clip video tentang pencemaran Lagu Cintailah Sungai Kita

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat pencemaran di sungai atau laut.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Set Induksi (5 minit)

1. Gambar tentang keadaan beberapa batang sungai 2. Contoh soalan: a. Apakah yang kamu lihat dalam gambar tadi? b. Bagaimanakah keadaan sungai dan kawasan sekitarnya? c. Mengapakah keadaan sungai amat kotor?

1. Guru menunjukkan gambar beberapa batang sungai. 2. Pelajar memerhatikan gambar-gambar tersebut. 3. Pelajar menjawab soalan-soalan yang dikemukakan. 4. Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan pelajaran hari ini.

KBKK: Membuat perkaitan Kecerdasan Imaginasi dan berbahasa Mandala ingatan

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 1 (15 minit)

Bacaan petikan teks pencemaran sungai. Perbincangan Kumpulan: Menyenaraikan sekurangkurangnya lima isi penting.

1.

2. 3.

4.

5.

6. 7.

Guru mengedarkan petikan teks tentang pencemaran sungai. Murid diminta membaca secara senyap. Guru meminta beberapa orang murid membaca petikan dengan suara yang jelas, sebutan yang betul dan intonasi bacaan yang sesuai. Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan dan menerangkan tugasan yang perlu dibuat. Pelajar melantik ketua, pencatat dan pelapor kumpulan masingmasing. Pelajar berbincang dalam kumpulan Guru membimbing pelajar dari satu kumpulan ke satu kumpulan

Bacaan secara mekanis Perbincangan kumpulan

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 2 (10 minit)

Sesi Pembentangan 1.

2.

3.

4.

Guru meminta wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan. Wakil kumpulan membuat pembentangan. Guru mengukuhkan isi yang kurang mantap Pelajar bersama guru menyusun isi mengikut urutan yang sesuai dengan tajuk.

Transparensi Pengurusan grafik Kemahiran berbahasa

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 3 (10 minit)

Tatabahasa: Pembinaan ayat tunggal Kosa kata: pencemaran, habitat, bahan buangan

1.

2.

3.

Guru menerangkan secara ringkas struktur ayat tunggal dan majmuk berdasarkan contoh. Pelajar mencari makna perkataan dengan merujuk kamus. Pelajar membina ayat tunggal berdasarkan kosa kata tersebut.

Kamus Kemahiran interpersonal

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Langkah 4 (15 minit)

Tulisan berangkai

1.

2.

3.

Guru mengarahkan pelajar mencari jawapan bagi soalan kefahaman yang disediakan. Pelajar dikehendaki menulis jawapan menggunakan tulisan berangkai. Guru memantau latihan pelajar.

Kecerdasan intrapersonal Kemahiran berbahasa

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Penutup Kognitif (5 minit)

Rumusan isi pelajaran dan nilai Lagu Cintailah Sungai Kita

1. 2.

3.

Guru merumus isi pelajaran hari ini. Guru mengajak pelajar menghayati lagu dan menasihati pelajar menghargai sungai. Guru meminta pelajar mencari maklumatmaklumat tamabahan tentang pencemaran sungai.

Kecerdasan muzik Nilai: Menghargai alam sekitar

Refleksi:
