Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATA PELAJARAN : MATEMATIK TARIKH KELAS : 10.04.

2011 : TAHUN 2

BILANGAN MURID : 20 ORANG MASA TAJUK KEMAHIRAN : : : 09.00 a.m 10.00 a.m NOMBOR BULAT Nombor Hingga 1000 1. Menulis angka hingga 1000 2. Membaca nombor dalam perkataan hingga 'seribu' 3. Menulis nombor dalam perkataan hingga 'seribu' OBJEKTIF PEMBELAJARAN : 1. Sekurang-kurangnya 8 orang murid dapat menguasai kemahiran pelajaran daripada 10 orang. 2. Murid dapat menjawab soalan sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan.
3. Murid dapat menyebut nombor bulat sekurang-kurangnya hingga 200.

HASIL PEMBELAJARAN :

4. Murid dapat menyebut dan menulis nombor yang tertera pada kad nombor. Bagi aktiviti pengukuhan: 1. Dadu 2. Butang 3. Papan permainan Apa Nombornya? 4. Peraturan permainan Apa Nombornya? BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Papan tulis individu 2. Pen marker 3. Kad nombor 21 hingga 1000 4. Kad perkataan dua puluh satu hingga seribu 5.Tali 6. LCD dan Komputer Riba REFLEKSI : ___________________________________________________________________________

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN UNIT 1.3 LANGKAHLANGKAH PENGAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

CATATAN

Set Induksi ( 5 Minit )

Menayangkan video animasi dengan lcd berkenaan tetang mengira dan menulis nombor. Bersoal jawab dengan murid tentang video tersebut.

Apakah yang muridmurid tonton sebentar tadi?

LANGKAH 1 (15 MINIT)

1. Edarkan papan tulis individu dan pen marker kepada setiap murid. 2. Lekatkan satu kad nombor pada papan tulis. Minta murid menyebut nombor yang tertera dan menulis angka tersebut pada papan tulis individu 3. Murid yang cepat menjawab akan diberi kad baru sebagai hadiah.

HASIL PEMBELAJARAN Murid berupaya: 1. Menulis angka hingga 1000 2. Membaca nombor dalam perkataan hingga 'seribu'

4. Ulangi langkah 2 dan 3 dengan nombor-nombor lain. 3. Menulis nombor dalam perkataan hingga 'seribu' 5. Seterusnya sebutkan suatu nombor dan minta murid menulis angka dan perkataan bagi nombor tersebut pada papan BAHAN BANTU MENGAJAR tulis masingBagi sesi pengajaran & masing. pembelajaran: 6. Ulangi langkah 5 dengan nombor-nombor lain. 1. Papan tulis individu 2. Pen marker 3. Kad nombor 21 hingga 1000 4. Kad perkataan dua puluh satu hingga seribu 5. Tali

LANGKAH 2 (20 MINIT)

7. Bentukkan dua kumpulan, A dan B. Ahli kumpulan A menggantungkan kad perkataan di leher. Ahli kumpulan B menggantungkan kad nombor di leher. 8. Mainkan muzik lagu bernombor dan muridmurid bergerak untuk mencari pasangan nombor dan perkataannya secepat mungkin sebelum muzik berhenti. 9. Murid yang telah berjumpa dengan pasangannya akan duduk bersama. 10. Teruskan aktiviti sehingga kesemua murid berjumpa dengan pasangannya. Semak jawapan bersama-sama.

Bagi aktiviti pengukuhan: 1. Dadu 2. Butang 3. Papan permainan Apa Nombornya? 4. Peraturan permainan Apa Nombornya?

PENILIAN (15 MINIT)

11. Edarkan Lembaran Kerja 1.3 AKTIVITI PENGUKUHAN 1. Cetak papan permainan Apa Nombornya? dan peraturan permainan pada kad manila. Laminate kedua-duanya. 2. Bentukkan kumpulan (empat orang). Bacakan peraturan permainan kepada murid dan tunjukkan bagaimana permainan ini dijalankan. 3.Setiap kumpulan boleh bermain seberapa banyak pusingan di dalam satu sesi.

PERBENDAHARAAN KATA Angka Nombor Nombor dalam perkataan

PENUTUP (5 MINIT)

Menayangkan video animasi dengan lcd berkenaan tetang mengira dan menulis nombor. Bersoal jawab dengan murid tentang video tersebut.Guru merumus kaitan dengan pembelajaran pada hari ini

Apakah yang muridmurid tonton sebentar tadi?

LAMPIRAN
