Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI Tarikh Masa Tingkatan Bil. Murid Mata Pelajaran Tunjang Tajuk Kemahiran : 06.05.08 : 8.20 9.00 ( 40 minit ) : 5 Adil : 30 orang : Pendidikan Jasmani : Kemahiran : Hoki : Menolak dan menahan bola hoki

Objektif

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar-pelajar dapat : : Pelajar dapat menguasai 75% kemahiran menolak dan menahan bola hoki dengan teknik/gaya yang betul. : Menyatakan teknik/gaya yang betul bagi perlakuan menolak dan menahan bola hoki. : Memupuk semangat bekerjasama, bertanggungjawab dan mematuhi disiplin permainan.

1)Psikomotor menggunakan 2)Kognitif 3)Afektif

Mengemas dan menyimpan semula semua alatan yang telah digunakan di tempat yang disediakan.

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Pengalaman sedia ada Penerapan Nilai Murni Alatan Bil 1 2 3 4 Peralatan Kayu hoki Bola hoki Skitel Wisel

: Murid pernah menyaksikan permainan hoki sama ada secara langsung atau melalui media. : Bekerjasama, bertanggungjawab dan mematuhi arahan.

Kuantiti 30 15 10 1

BAHAGIAN / MASA

AKTIVITI

FOKUS PEMBELAJARAN

ORGANISASI

CATATAN / ALATAN

Permulaan ( 8 Minit)

Memanaskan Badan Meningkatkan KDN Belalang Belatuk Lari atas bebola kaki Bergerak ke hadapan dan lihat arah larian Badan dicondongkan semasa menyentuh bola. Murid dibahagikan 2 barisan lelaki dan 2 barisan perempuan iaitu belalang dan belatuk. Apabila guru menyebut belalang, belalang akan mengejar belatuk Kinestatik, Tindak balas Tumpuan

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Belatuk berlari ke kawasannya dan menyentuh bola yang diletakkan di belakang garisan

Regangan Tangan Berdiri tegak, kaki dibuka seluas bahu Luruskan kedua belah tangan di belakang punggung dan siku dihalakan ke dalam Tolak tangan perlahan-lahan ke atas dan kira dalam kiraan 8 Ulang aktiviti sebanyak 3 kali

Ahli yang Berjaya menyentuh bola tanpa disentuh oleh pemain lawan di kira selamat

Berdiri tegak dan kaki dibuka seluas paras bahu.

Badan dan

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

pinggang

Tangan kanan menyilang ke kiri di hadapan

Tangan kiri memegang siku kanan dan tarik kea rah bahu kiri

Ulang dengan tangan kiri

Buat 3 set untuk setiap aktiviti. Berdiri tegak, kaki dibuka seluas paras bahu, Bongkokkan badan dan siku dibengkokkan sedikit Cuba sentuh lantai dengan kedua belah tangan dan tahan dalam kiraan 8

Murid berselerak di dalam kawasan yang ditandakan dengan skital.

Kaki dan paha

Guru membuat demostrasi dan murid melakukan aktiviti

Ulang aktiviti sebanyak 3 kali

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Set induksi (3 minit)

Menolak dan menahan kawan

- Mengaitkan isi pelajaran dengan aktiviti yang dijalankan : Sesuatu objek akan bergerak apabila dikenakan daya dan objek itu akan berhenti apabila satu daya lain dikenakan. - Menarik perhatian pelajar ke arah pengajaran yang akan dijalankan. Menolak kawan bergerak Menahan kawan berhenti

Kumpulan bertiga dalam kawasan terkawal

Tumpuan,

A G A

Langkah 1 (6 minit)

- Menolak bola hoki

* Menolak bola hoki - Berdiri kaki dibuka seluas bahu. - Badan dibongkokkan sedikit. - Tangan dominan di tengah kayu dan tangan

Demonstrasi guru/pelajar tentang teknik/gaya menolak dan menahan bola hoki. Pelajar mengadap penunjukcara dalam bentuk ladam.

Kayu hoki Bola hoki

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

satu lagi di hujung kayu hoki. - Kedudukan bola mesti berada di tengah badan antara kedua belah kaki. - Berat badan dipindahkan ke kaki hadapan. - Menahan bola hoki - Ikut lajak selepas menolak bola. * Menahan bola hoki. - Berdiri kaki dibuka seluas bahu. - Mata sentiasa fokus kepada pergerakan bola. - Lutut dibengkokkan. - Bawa kayu hoki ke hadapan badan antara kedua kaki. - Semasa menahan bola, condongkan kayu X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X G

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

hoki ke hadapan supaya bola tidak melantun. - Serap daya apabila bola menyentuh kayu hoki. Langkah 2 (8 minit) Menolak dan Pelajar menolak dan menahan - Jarak diubahsuai mengikut kesesuaian (lebih kurang 1 meter, 3 meter dan/atau 5 meter) X X Kumpulan berdua Bekerjasama

menahan bola hoki bola hoki secara statik. # Guru akan menghentikan aktiviti sementara sekiranya ramai pelajar melakukan teknik/gaya yang salah. Pelajar Kumpulan berempat Pelajar menolak dan menahan bola hoki secara statik. - Jarak lebih kurang 3 meter dan/atau 5 meter mengikut kesesuaian. D A dipanggil berkumpul di hadapan guru. Guru menunjukkan teknik/gaya yang

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Bilangan bola ditambah mengikut kesesuaian. Langkah 3 (5 minit) Menolak dan menahan bola hoki. Pelajar menolak dan menahan bola hoki sambil bergerak. A menolak bola hoki ke hadapan B. B akan bergerak lurus dan menahan bola hoki sebelum melintasinya. A akan bergerak ke hadapan selepas menolak bola hoki Kemuncak (10 minit) Permainan kecil kepada B. Pelajar menolak bola hoki tepat ke arah rakan pasukan dan rakan pasukan pula menahan bola tersebut dan menolak menuju ke sasaran (skitel). X Syarat permainan kecil : A Bebas dalam kawasan Kumpulan bertiga B A B Kumpulan berdua C

betul. Pelajar meneruskan aktiviti. Kayu hoki Bola hoki

Bekerjasama

Skitel Kayu hoki Bola hoki

Bekerjasama

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Pelajar dibahagikan kepada kumpulan bertiga. - Pelajar hanya dibenarkan menggunakan kemahiran menolak dan menahan sahaja dalam permainan ini. - Pemenang akan dikira setelah pasukan itu berjaya menolak bola hoki mengenai sasaran (skitel) dengan bilangan yang paling banyak (dalam masa 10 minit). - Permainan dijalankan serentak tetapi di dalam kawasan yang berlainan (hanya dua pasukan sahaja dalam satu permainan).

X X

Mematuhi arahan.

X X X

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

- Penjaga gol tidak diperlukan. Penutup (5 minit) Regangan pemulihan - Pelajar melakukan regangan pemulihan bahagian kepala, tangan, pinggang, peha dan kaki. - Tarik dan hembus nafas. - Guru bersoaljawab dengan pelajar tentang teknik/gaya menolak dan menahan bola hoki dengan betul. Menyimpan peralatan di tempat yang disediakan. Berlari setempat - Pelajar berlari setempat. Bebas dalam kawasan yang ditetapkan. Mematuhi arahan

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN - PJ

Hafidzah MN KPLI -PJPKSIV1, 2008