Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) BAHASA MELAYU

Tahun Tarikh Masa Bilangan murid Mata pelajaran Tajuk Fokus Objektif : 5 Bijak : 20 Ogos 2010 : 10.00 11.00 pagi : 20 orang : Bahasa Melayu : Tempat Awam : kemahiran mendengar dan bertutur. : Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat I. II. III. Mengemukakan 3 daripada 5 pandangan tentang cerita tersebut secara jelas dan terperinci. Menghasilkan satu cerita pendek berdasarkan gambar yang telah diberikan. Bercerita menggunakan frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

Hasil pembelajaran : 4.1 Mengemukakan idea, pandangan dan pendapat secara terperinci, tepat dan tersusun. : 2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca atau dialami.

Huraian hasil pembelajaran

: ARAS 1 - menerangkan idea yang dikemukakan dengan jelas. : ARAS 2 Menyumbang idea yang bernas dalam sesuatu perbincangan.

: ARAS 3 Mendengar dan menerima pendapat orang lain dengan rasional.

:ARAS 3 Penyerapan Matapelajaran Penyerapan nilai KBKK BBM : Kerjasama, menghormati, : Menjana idea. : Power Point, Puzzle, Laptop Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.

: Kajian Tempatan, Muzik , Seni, Pendidikan Jasmani.

LANGKAH

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI P&P

CATATAN

Set induksi ( 5 minit )

Tempat awam di Malaysia.

Guru mempersembahkan tayangan audio berkaitan dengan tempat awam di Malaysia.

TEKNIK: Sumbang saran

Murid dikehendaki meneka tempat awam berdasarkan audio yang diperdengarkan. KEMAHIRAN : Bertutur.

Guru merumuskan dan mengaitkan perbincangan dengan tajuk pembelajaran pada hari tersebut.

NILAI: Peka

KBT: Kemahiran berfikir Kemahiran verbal linguistik

Langkah 1 ( 10 minit )

Menerangkan teknik bercerita.

Guru menerangkan mengenai teknik-teknik bercerita yang betul.

TEKNIK: Berpusatkan guru

Guru turut menerangkan mengenai tempattempat awam di Malaysia.  Pasar  Pusat sumber  Pusat rekreasi  Hospital NILAI: Menghormati KEMAHIRAN: Mendengar

KBT: Kemahiran belajar cara belajar.

Langkah 2 ( 25 minit )

Menggabungkan puzzle dan seterusnya menghasilkan cerita pendek. ( permainan kecil )

y y

Murid dikehendaki membentuk 4 kumpulan. Setiap kumpulan akan menggabungkan puzzle dan mengenalpasti tempat awam yang terhasil.

TEKNIK : Berpusatkan murid

Murid dikehendaki bergerak mengikut muzik yang dimainkan, seterusnya mengambil cebisan puzzle mengikut warna kumpulan.

Murid seterusnya akan kembali semula ke tempat asal dengan pergerakan yang sama dan melakukan proses ini sehingga cebisan puzzle tersebut lengkap..

KEMAHIRAN: Mendengar, bertutur.

Setelah cebisan lengkap dikumpul, murid akan bersama-sama menyusun puzzle berkenaan dan menghasilkan cerita pendek berdasarkan puzzle tersebut.
PETUNJUK taburan cebisan puzzle

NILAI : Kerjasama.

ALATAN: Puzzle

MUZIK : Ikan kekek Lompat Si Katak Lompat Anak Ayam


pemain

Tempat susunan puzzle

Murid dikehendaki untuk berbincang dan menulis cerita pendek

Langkah 3 ( 10minit )

Menceritakan dengan menggunakan intonasi yang betul.

Murid dikehendaki mencerita cerita yang dihasilkan menggunakan nada dan intonasi yang betul.

TEKNIK : Berpusatkan murid

KEMAHIRAN : Bertutur Mendengar

NILAI: Kerjasama

Penutup ( 10 minit )

Membuat rumusan terhadap tajuk yang diajar.

Guru merumuskan pengajaran pada hari tersebut.

TEKNIK: Berpusatkan guru dan murid

Murid dikehendaki menyatakan nilai-nilai yang perlu diterap agar tempat awam terjaga.

KEMAHIRAN: Bertutur
