Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2

TARIKH : HARI: MASA: TAHUN: UMUR: BIL. MURID: TAJUK PELAJARAN:

06 FEBRUARI 2011 ISNIN 10.00-11.00 pagi (60 minit) 2C 8TAHUN 35 ORANG TULISAN AYAT TUNGGAL

HASIL PEMBELAJARAN

FOKUS UTAMA:

8.1 MEMBINA DAN MENULIS AYAT TUNGGAL ARAS 1(1) : Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.

FOKUS SAMPINGAN

1.2 MEMBACA AYAT UNTUK MEMAHAMI MAKSUD AYAT ARAS 2(II): Berbincang secara berpasangan untuk menghasilkan ayat tunggal

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat : 1) menghasilkan 3 contoh ayat tunggal. 2) menulis ayat tunggal dengan ejaan yang betul dan tulisan yang kemas. 3) membaca ayat tunggal yang ditulis dengan betul.

Sistem Bahasa:

Ayat tunggal

Pengisian kurikulum

Ilmu: Kajian tempatan , sains ,pendidikan moral , Pendidikan Sivik & Kewarganegaraan Nilai murni: kerjasama , kerajinan Kemahiran Bernilai Tambah: kemahiran berfikir , pembelajaran kontekstual , kemahiran cara belajar , kecerdasan pelbagai.

Bahan Bantu Mengajar Laptop , tayangan video Papan hitam Lembaran kerja Manila kad

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah menggunakan ayat tunggal perbualan seharian.

Murid pernah mendengar ayat tunggal.

Langkah Masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan

Set induksi (15 minit)

1. Tajuk :Ayat Tungga

1. Guru menerangkan tentang ayat tunggal. 2. Guru memberikan contoh-contoh mudah ayat tunggal yang biasa digunakan. 3. Guru menunjukkan perbezaan antara ayat majmuk dan ayat tunggal.

*Bahan bantu mengajar : Video animasi Upin dan Ipin. * Kemahiran Berfikir: menjana idea *Teknik: bersoal jawab Sumbang saran

*pengisian kurikulum: verbal linguistik. intrapersonal

Langkah Masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

catatan

Langkah 1 (20 minit)

1. Menulis ayat tunggal

1. Guru

meminta murid menoton dan mendeng ar video dengan teliti.

*Bahan bantu mengajar : Video animasi Upin dan Ipin. * Kemahiran Berfikir: menjana idea *Teknik: kemahiran mendengar dan menulis

2. Guru *pengisian meminta kurikulumintrapersonal murid menulis ayat tunggal dari video yang ditonton

Langkah Masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

catatan

Langkah 2 (15 minit)

1. Ayat Tunggal (memadanka n gambar dengan ayat tunggal yang sesuai)

1. Guru

menunjuk kan gambargambar kepada murid. 2. Guru meminta murid memerhat ikan gambar dan memadan kan dengan ayat tunggal yang sesuai. 3. Guru meminta murid membaca ayat tunggal tersebut.

*Bahan bantu mengajar : Gambar dan kad manila. * Kemahiran Berfikir: menjana idea *Teknik: Pemerhatian *KBKK: pembelajaran kontekstual *pengisian kurikulum interpersonal

Langkah Masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

catatan

Penutup (10minit)

Rumusan isi pelajaran 1. dapat mengenal pasti ayat tunggal

1. Guru

*Teknik: Bersoal-jawab Sumbang saran *Nilai-nilai murni: Memberi komitmen yang tinggi. bertanggungjawab

merumus kan isi pelajara dan menerap kan nilainilai murni. 2. Guru memuji murid kerana komitme n yang diberikan
