RPH 4
RPH 4
Hari Tarikh Masa Tajuk Aktiviti Bidang Pembelajaran Tahap Perkembangan Sahsiah, Sosio-emosi dan Kerohanian Objektif Pembelajaran
: Khamis : 4 Ogos 2011 : 20 minit : Kawan saya : Mari bercerita! : Perkembangan Sahsiah, Sosio-emosi dan Kerohanian : Mula membina perhubungan positif dengan kanak-kanak lain dan orang dewasa.
: i) Meningkatkan perasaan persahabatan dan menghormati perasaan orang lain. ii) Menerapkan nilai-nilai murni.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid-murid dapat : i) ii) iii) Mengenal sifat-sifat baik yang perlu dilakukan. Berkongsi warna serta bekerjasama dalam melakukan aktiviti kumpulan. Menunjukkan perasaan gembira setelah menunjukkan hasil kerja mereka. : i) Lagu Kawan Saya. ii) Buku cerita Kawan Baru Hanani iii) Kad manila yang mengandungi gambar kawan saya iv) Pensil warna Kemahiran Utama : i) Mendengar
ii) Bertutur Nilai-nilai murni : i) Mendengar arahan guru. ii) Menghormati guru. iii) Bekerjasama.
Aktiviti/ masa
Strategi P&P Isi kandungan Aktiviti guru Guru menyanyikan lagu kawan saya dan minta murid nyanyi bersama. Guru menyanyi sambil melakukan pergerakan dan minta murid ikut bersama. Aktiviti murid Murid menyanyikan lagu kawan saya sambil melakukan pergerakan bersama dengan guru. BBM : lagu kawan saya Nilai : mendengar arahan. Nota
Set induksi Menyanyikan (2 minit) lagu kawan saya Lirik : Saya ada ramai kawan, Melayu cina juga india, Buat baik sayang kawan, Baru hidup bahagia. Langkah 1 (8 minit ) Membaca buku cerita Kawan Baru Hanani. -
Guru memperkenalkan tajuk buku cerita yang ingin dibacakan. Tajuk Kawan Baru Hanani. Guru memperkenalkan watak yang terdapat dalam buku cerita tersebut. Guru membacakan buku cerita dan menunjukkan gambar yang ada dalam buku cerita tersebut.
BBM : buku cerita Nilai : mendengar arahan dan menghormati guru. Objektif : i) Murid dapat mengenal nilai-nilai murni yang perlu dilakukan.
Murid mendengar cerita yang diceritakan oleh guru. Murid dapat mengetahui nilai-nilai murni. i) Kasih sayang ii) Bekerjasama iii) Hormat menghormati iv) Bertolak ansur
Guru mengaitkan nilainilai murni yang ada dalam buku cerita tersebut yang perlu dilakukan oleh kanakkanak. Contohnya saling sayang menyayangi antara satu sama lain.
Langkah 2 ( 7 minit )
Guru memberikan setiap kumpulan sehelai kad manila yang mengandungi gambar kawan saya. Guru meminta setiap kumpulan mewarnakan gambar yang diberikan oleh guru. Guru meminta setiap kumpulan menunjukkan hasil kerja yang mereka lakukan. -
saya dan pensil warna. Nilai : mendengar arahan dan bekerjasama. Murid mewarnakan Objektif : gambar yang diberikan oleh guru i) Murid dapat bersama-sama dengan berkongsi ahli kumpulan. warna serta bekerjasama Murid menunjukkan dalam hasil kerja setiap melakukan kumpulan dihadapan aktiviti kelas. kumpulan.
Penutup ( 2 minit )
BBM :Nilai : mendengar arahan Objektif : iii) Murid dapat menunjukkan perasaan gembira setelah menunjukkan hasil kerja mereka.
Lampiran
i)
Lagu
Saya ada ramai kawan, Melayu cina juga india, Buat baik sayang kawan, Baru hidup bahagia.
ii)
Buku cerita
iii)
iv)
Pensil warna