Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 4 Bestari
Tarikh : 10 Oktober 2011
Masa : 10.15 pagi 11.15 pagi
Bilangan Murid : 30 Orang
Tajuk : Kelapa Sawit
Objektif :

Pada akhir pelajaran murid-murid akan dapat :

i. Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersirat dan tersurat
ii. Menjelaskan maklumat dan mencatat nota dari bahan yang didengar dan dibaca.
iii. Membuat ringkasan dari bahan yang didengar dan dibaca.

HasiI PembeIajaran :

Fokus Utama :

7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks yang dibaca.

7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersirat dan tersurat.

7,8

i. Membaca bahan edaran yang diberikan
ii. Menjelaskan maksud petikan yang diberi

Fokus Sampingan

9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota dari bahan yang didengar atau dibaca.

10.3 Membuat ringkasan dari bahan yang didengar dan dibaca.

7,8

i. Mencatat nota dalam bentuk grafik.

7,8

i. Menulis ringkasan menggunakan pengurusan grafik.




Kemahiran Bahasa : Mendengar,bertutur, membaca dan menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa, ejaan, sebutan dan intonasi




Pengisian KurikuIum :
O lmu : Kajian Tempatan
O Nilai Murni : Berbakti Kepada Tanah
O Kewarganagaraan : Menghargai hasil pengeluaran negara.
O Peraturan Sosial /Budaya : Menghormati pekerjaan dalam bidang pertanian

Kemahiran BerniIai Tambah :

O Kemahiran berfikir
O Kemahiran berlajar cara berlajar
O Kajian masa depan
O Kemahiran Konstruktivisme
O Kemahiran Konstektual
O Kemahiran Masteri

Bahan Bantu Mengajar
O Kertas mahjong
O ahan visual
O orang graIik
O ahan edaran

!engetahuan sedia ada murid :
O urid pernah melihat pokok kelapa sawit.






















LANGKAH-LANGKAH


Langkah
dan Masa

si Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran

Catatan


Set Induksi
( 7 minit )

1. Tayangan video
- pertanian di
Malaysia



2. Soalan yang
diajukan:

- Apakah itu
pertanian?

- Berikan contoh
pokok yang
ditanam
secara ladang di
negara
kita?

- Bagaimana rupa
pokok kelapa sawit?


1. Guru mengimbas
kembali pelajaran
lepas dengan
tayang
video.

2. Guru menyoal
pemahaman murid
tentang pertanian.

3. Guru menerangkan
tajuk pengajaran
hari ini.

- bahan visual




KBCB:
- teknik soalan

- Kontekstual:
menghubungkait
si pelajaran
dengan
pengalaman
sedia ada
murid.

angkah 1
(15 minit )

1. Teks bertajuk 'kelapa
sawit' (lampiran 1)




2. Bacaan kuat 4
orang pelajar.



3. Sebutan dan intonasi
pelajar








1. Guru mengedarkan
teks dan minta
murid
membaca secara
senyap.


2. Guru minta
beberapa orang
murid membaca
petikan secara kuat.

3. Guru membetulkan
sebutan dan
intonasi
semasa murid
membaca.




- Petikan teks
-
- Teknik bacaan:
mentalis dan
mekanis.

- Kecerdasan
pelbagai:
(a) interpersonal
(b) intrapersonal










4. Perbincangan antara
guru dan murid
maklumat tersurat
4. Guru berbincang
dengan murid
tentang isi yang
terkandung di
dalam teks.

-
Konstruktivisme.
Membina
pemahaman baru
dan pengetahuan
baru.

angkah 2
( 20 minit )

1. Tetapkan kumpulan-
5 kumpulan.




2. Borang grafik:
(lampiran 2)

3. Tayangan visual

4. Kertas mahjong-lekat
di papan hitam

1. Guru meminta murid
masuk ke dalam
kumpulan masing-
masing yang telah
ditetapkan.


2. Guru menayangkan
semula teks dalam
bentuk visual kepada
murid-murid dan
meminta murid
mencatat maklumat
penting di dalam
borang grafik yang
diedarkan.



3. Guru meminta murid
berbincang tentang
kegunaan kelapa
sawit dan
bahagiannya
berdasarkan bahan
visual yang
ditayangkan di dalam
kumpulan murid
catat hasil
perbincangan
dalam borang grafik
yang diedarkan.

4. Guru mengadakan
pertandingan antara
kumpulan untuk
menyenaraikan hasil
perbincangan pada
kertas mahjong di
papan hitam.


- Borang grafik

- Bahan visual:
tayangan video
- Kertas mahjong

- Kemahiran
Berfikir:
Pengurusan
Grafik










kontekstuaI
Menghubung
kait,mengalami,
Mengaplikasi,
bekerjasama,
memindahkan
maklumat.


Refleksi :





angkah 3
( 10 minit )

1. Lampiran 3

1. Guru minta murid
menyalin semula
maklumat pada
kertas mahjong di
papan hitam ke
dalam buku latihan.




2. Guru edar helaian
soalan tatabahasa
dan bincang
bersama
dengan murid
sebagai pengukuhan
pengajaran hari ini.


- Teknik latih tubi
tulisan

- Kemahiran soal
jawab





-masteri
Pengukuhan
pengajaran

angkah 4
( 5 minit )

1. Beri rumusan
peribadi- pilih
beberapa orang
pelajar.




2. Rumusan daripada
guru



1. Guru meminta
murid membuat
rumusan
berdasarkan
maklumat pada
bahan grafik
sebelum guru
memberikan
rumusannya .




- Kemahiran
berfikir

- Kertas mahjong

Penutup
( 3 minit )

1. Nilai-nilai murni yang
boleh didapati:
-berbudi kepada
tanah.
-pertanian adalah
satu bidang
pekerjaan yang
murni .

1. Guru bincang nilai
murni bersama-sama
murid dengan ber
beberapa contoh
aktiviti yang
melibatkan nilai
murni
yang dibincangkan.





- Nilai murni


LAMPRAN 1

KEP SIT

Kelapa sawit ialah sejenis tumbuhan yang banyak kegunaannya. Buah, tandan,
batang, pelepah dan daunnya dapat digunakan untuk menghasilkan pelbagai barangan.

Minyak isirung kelapa sawit dapat digunakan untuk membuat pelbagai jenis makanan
, misalnya marjerin. Marjerin mengandungi pelbagai vitamin yang diperlukan untuk
kesihatan. Makanan lain yang dapat dihasilkan dengan menggunakan isirung kelapa sawit
ialah aiskrim dan lemak makanan.

Minyak isirung kelapa sawit juga dapat digunakan untuk membuat pelbagai barangan
bukan makanan seperti sabun, asid lemak dan minyak yang menggerakkan enjin. Selain
minyak isirung, tandan kelapa sawit pula diproses untuk dijadikan makanan haiwan, bahan
api, baja, dan bahan semaian untuk cendawan.

Bahagian pelepah dan daun pokok kelapa sawit diproses untuk dijadikan sebagai
makanan untuk haiwan ternakan seperti kambing, lembu dan sebagainya.

Batang pokok kelapa sawit pula dapat dijadikan perabot. Pokok yang tua dan tidak
mengeluarkan buah ditebang, dihancurkan dan kemudian dijadikan papan yang bermutu.
Papan tersebut digunakan untuk menghasilkan perabot yang unik. Batang kelapa sawit yang
telah reput amat sesuai dijadikan baja organik.

Ternyata bahawa kelapa sawit banyak memberikan manfaat kepada kita. Oleh itu,
pelaksanaan projek penanaman kelapa sawit secara besar-besaran di negara kita
merupakan tindakan yang amat bijak.






LAMPRAN 2
KEGUNN KEP SIT DN BHGINNY

BUAH


















DAUN DAN !L!AH BATANG

















LAMPRAN 3


SON PENGUKUHN




1. Apakah produk yang dapat dihasilkan daripada minyak isirung kelapa sawit?







2. Mengapakah pokok kelapa sawit dikatakan mempunyai banyak kegunaan?






3. Sebelum perabot dihasilkan, batang kelapa sawit diproses sebagai apa?






4. Apakah tindakan yang diambil setelah mengetahui kelapa sawit memberikan banyak
manfaat kepada kita semua?
