Anda di halaman 1dari 8

LHE 3310

KAEDAH MENGA1AR PENDIDIKAN


MORAL

Tugasan:
Rancangan Pengajaran Harian
Pengajaran Mikro
(Individu)

Disediakan Oleh:
Mohd Fazwan bin Zaabah
147302
Bacelor Pendidikan (Pendidikan Moral)


Nama Pensyarah:
Encik R.Loganathan

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Moral Tingkatan 4
Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tingkatan 4
Tarikh : 29 November 2011
Masa : 1.00 petang 1.40 petang (40 minit)
Kelas : Tingkatan 4 Usaha
Bidang Pembelajaran : Tema 1 ( Nilai Berkaitan Dengan Perkembangan Diri)
Nilai : Bertanggungjawab
Kandungan Akademik: Pengurusan masa tanggungjawab setiap insan
Tajuk : Pengurusan masa secara bijaksana
Hasil Pembelajaran : 1) KognitiI Moral
-- Pelajar dapat menerangkan kepentingan pengurusan masa dalam
kehidupan seharian
2) Perasaan Moral
-- Pelajar mampu melahirkan perasaan menghargai masa yang mereka ada.
3) Tingkah laku Moral
-- Pelajar dapat melaksanakan aktiviti-aktiviti yang lebih berIaedah pada
masa lapang.
Bahan Bantu Mengajar : LCD Projektor , komputer , layar skrin , slaid powerpoint , kertas
mahjong , marker pen , papan tulis dan kertas soalan.

Langkah /
Masa / Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi
Perlaksanaan /
Bahan Bantu
Mengajar

Langkah 1

Set Induksi

( 5 minit)

Pengenalan
Pembelajaran







-- Guru masuk ke kelas.
-- Guru melakukan pengurusan
kelas melibatkan kedatangan ,
kebersihan , kesediaan pelajar
kelas dan kekemasan diri
pelajar.
-- Guru menayangkan beberapa
gambar di layar 'powerpoint`.
-- Guru meminta respon pelajar
tentang gambar yang
ditunjukkan untuk melihat tahap
pengetahuan sedia ada pelajar.
- Guru menyatakan kepada
pelajar tentang topik pengajaran
dan pembelajaran iaitu '
Pengurusan Masa
Tanggungjawab Secara
Bijaksana.
-- Pelajar di dalam kelas
memberi respon kepada
pengurusan kelas yang
dijalankan oleh guru
-- Pelajar melihat slaid
'powerpoint` yang
ditayangkan oleh guru.
-- Pelajar memberi respon
terhadap pertanyaan guru
berkaitan tayangan slaid
'powerpoint` yang
ditayangkan.
-- Pelajar dapat memahami
perkaitan antara tayangan slaid
'powerpoint` dengan topik
pembelajaran yang diterangkan
oleh guru.
Strategi
Perlaksaan
- Berpusatkan
pelajar melalui
pertanyaan secara
terus.
Media
Pengajaran
- Slaid
'powerpoint
- Gambar
- LCD projektor
- Layar skrin
- Komputer

Langkah /
Masa / Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi
Perlaksanaan /
Bahan Bantu
Mengajar /
Nilai Murni

Langkah 2

Aktiviti 1

( 10 minit)

Kepentingan
Pengurusan
Masa








-- Guru membahagikan pelajar
kepada 8 kumpulan kecil.
-- Setiap kumpulan diberikan 1
kertas mahjong dan 1 2,rker
pen.
-- Guru mengarahkan pelajar
membuat 1 peta minda yang
bertajuk ' Kepentingan
Pengurusan Masa.
-- Setiap kumpulan dikehendaki
memberikan 5 isi.
-- Guru meminta pelajar
menerangkan isi kandungan
peta minda yang telah
dituliskan melalui sesi
pembentangan.

-- Pelajar bergerak ke dalam
kumpulan seperti mana yang
diarahkan oleh guru.
-- Ketua kumpulan akan
mengambil peralatan yang
telah disediakan oleh guru.
-- Pelajar menjalankan aktiviti
perbincangan dan membina
peta minda seperti yang
diarahkan oleh guru.
-- Pelajar terlibat dengan sesi
pembentangan isi kandungan
peta minda.

Strategi
Perlaksaan
- Berpusatkan
pelajar melalui
aktiviti
berkumpulan.

Media
Pengajaran
- Kertas mahjong
- Marker pen



Langkah /
Masa / Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi
Perlaksanaan /
Bahan Bantu
Mengajar /
Nilai Murni

Langkah 3

Aktiviti 2

( 10 minit)

Pengisian
Masa Secara
Bermakna






-- Guru mengadakan sesi
-r,instor2ing di dalam kelas.
-- Guru memilih pelajar secara
rawak untuk menyatakan 2
kategori iaitu ' Aktiviti yang
wajar dilakukan pada waktu
lapang dan ' Aktiviti yang
membuang masa
-- Guru menulis idea pelajar di
papan tulis
-- Guru meminta pelajar yang
lain untuk menyatakan sebab
setiap aktiviti tersebut dikatakan
wajar atau membuang masa.
-- Guru berbincang dengan
pelajar tentang pengisian masa
secara bermakna dan
kepentingannya
-- Pelajar mengikuti sesi
-r,instor2ing yang dijalankan
di dalam kelas melalui idea
yang disampaikan.
-- Pelajar juga menyatakan
sebab bagi setiap aktiviti yang
disenaraikan di papan tulis.
-- Pelajar bersama-sama guru
berbincang mengenai
pengisian masa secara
bermakna dan kepentingannya.
Strategi
Perlaksaan
- Berpusatkan
pelajar dan guru
melalui
perbincangan dan
pendapat.

Media
Pengajaran
- Papan tulis
- Marker pen


Langkah /
Masa / Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi
Perlaksanaan /
Bahan Bantu
Mengajar /
Nilai Murni

Langkah 4

Aktiviti 3

( 10 minit)

Menghargai
Masa






-- Guru memaparkan situasi
yang melibatkan kesan akibat
pengurusan masa yang lemah
menggunakan slaid powerpoint.
-- Guru menerangkan secara
serba sedikit mengenai paparan
yang disediakan.
-- Guru meminta pelajar
menjelaskan kesan dan akibat
jika kita tidak menghargai
masa.
-- Pelajar melihat dan
membaca situasi yang
dipaparkan guru.
-- Pelajar mendengar
penerangan guru
-- Pelajar memberi pandangan
mengenai kesan dan akibat jika
tidak menghargai masa.
Strategi
Perlaksaan
- Berpusatkan
pelajar melalui
perbincangan dan
pendapat.
Media
Pengajaran
- Slaid powerpoint
- LCD projektor
- Komputer
- Layar skrin.


Langkah /
Masa / Isi
Pelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi
Perlaksanaan /
Bahan Bantu
Mengajar /
Nilai Murni

Langkah 5

Aktiviti 4

( 3 minit)

Rumusan
-- Guru bertanyakan pelajar
mengenai aspek pembelajaran
yang menyentuh kognitiI ,
perasaan dan tingkah laku
moral.
-- Guru merumuskan
pengajaran dan pembelajaran
secara keseluruhan.
-- Pelajar memberi respon
kepada pertanyaanguru
berkaitan dengan topik
pembelajaran.
-- Pelajar mendengar rumusan
yang disampaikan oleh guru.
Strategi
Perlaksaan
- Berpusatkan
pelajar menerusi
sesi soal jawab.
Media
Pengajaran
-

Langkah 6

Aktiviti 5

(2 minit)

Penilaian


-- Guru mengedarkan soalan
berkaitan pengajaran dan
pembelajaran.
-- Guru mengarahkan pelajar
menyiapkan soalan tersebut di
dalam kelas.
-- Pelajar mendapatkan kertas
soalan dari guru.
-- Pelajar menjawab soalan
untuk diserahkan kepada guru.
Strategi
Perlaksaan
- Menjawab
soalan.
Media
Pengajaran
- Kertas soalan
