Anda di halaman 1dari 7

INSTITUT PERGURUAN IPOH 31150 HULU KINTA, PERAK.

MATAPELAJARAN : MATEMATIK TAJUK : PERATUS

NAMA AMMANESWARI A/P RAMASAMY BATHMAADEVI A/P SINGARAJAN CAROLINE A/P THAVANATHAN PARVATHI A/P SUBRAHMANIAM

NO.K.P 840531-02-5736 841002-07-5062 851216-04-5220 820115-08-6566

Rancangan Pengajaran Harian

Tajuk Tarikh Masa Kelas Bilangan murid Matapelajaran

: : : : : :

Peratusan 16 / 12/ 2011 10.35 11.05 Tahun 5 20/20 orang Matematik Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid

Objektif pembelajaran :

dapat menghasilkan penyebut yang berasaskan 2, 4 , 5 ,10 dalam peratusan. Pengetahuan sedia ada : Pengisian kurikulum Nilai : : Murid pernah membuat latihan tentang operasi darab pecahan . ilmu: Pendidikan Moral, Sejarah bekerjasama Pelbagai kecerdasan, kemahiran berfikir LCD, computer riba, jadual, kad manila, kertas warna lembaran kerja

Kemahiran bernilai tambah : Bahan bantu mengajar :

Langkah/ masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

catatan

Set induksi (5 minit)

Sebuah kek yang dibawa ke kelas.

1) Guru memberikan salam kepada murid. 2) Guru membawa sebuah kek dan tunjukkan kepada semua pelajar. 3) Guru membahagikan kek tersebut sambil menanyakan beberapa solan kepada murid. Apakah saiz kek ini? Berapakah saiz potongan kek ini? Daripada bahagian ini berapa peratuskah saya berikan kepada Raja? 4) Murid- murid menjawab soalan yang ditanya oleh guru. 5) Guru memperkenalkan tajuk hari ini.

BBM: Kek Nilai: Ingin tahu Kaedah: kelas

Langkah 1 ( 15 minit)

Soalan: 1 4 pizza yang ditunjukkan 1) Guru menunjukkan gambar pizza dan menerangkan cara mengira peratus melalui pecahan wajar untuk 1/4 dan 2/4. 2) Murid memerhati dan memahami pengiraan =

1 x 25 4 x 25

25 100

25%

= ____%
=

yang ditunjukkan oleh guru.

Nama:

Tahun:

Tukarkan pecahan kepada peratusan.

1. 2. 3. 4/5

=______________ = ______________ = ______________

4. 8/10 5. 6. 2/4 7. 3/5 8. 7/10

=______________ =______________ = ______________ =______________ =______________

Lakarkan pecahan kepada peratusan.

1.

2.

3. =

4. =
