Anda di halaman 1dari 6

RPH KAJIAN TEMPATAN

MATA PELAJARAN TAHUN TARIKH MASA TEMA TAJUK

: Kajian Tempatan :4 : 19 Ogos 2011 : 9.15 - 10.15 pagi : Perihal Kawasan Setempat : Keistimewaan setempat dari segi alam semula jadi

HASIL PEMBELAJARAN : I II Menyenaraikan keistimewaan tempat tinggal murid-murid. Menyatakan contoh-contoh berkaitan keistimewaan setempat. :

OBJEKTIF EKSPLISIT I. II.

Murid dapat menyatakan 2 keistimewaan tempat tinggal mereka atau berhampiran kawasan mereka. Murid dapat menyatakan contoh tempat istimewa di tempat tinggal mereka atau berhampiran kawasan mereka. :

RINGKASAN ISI PELAJARAN

Menyatakan ciri keistimewaan tempat tinggal sendiri dari aspek semula jadi. Adakah terdapatnya sungai, bukit, tasik, dan hutan? Contoh kawasan berhampiran mereka yang mempunyai ciri semula jadi yang menarik. :

PENGETAHUAN SEDIA ADA

Murid sudah melihat kawasan-kawasan menarik di tempat tinggal mereka sendiri. Murid boleh mengenal pasti ciri keindahan alam semula jadi di kawasan tempat tinggal mereka.

NILAI MURNI NILAI PATRIOTISME

: Kerjasama, Kesyukuran, Rasional :Berbangga dengan identiti tempat sendiri berbangga dengan sejarah dan lagenda setempat.

KBKK

: Menjana idea, menerangkan sebab, mengesahkan sumber maklumat, mengklasifikasi/mengkategori

KECERDASAN PELBAGAI : Verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal PENGGABUNGJALINAN: Pendidikan Seni Visual BBM :Slide power point, papan permainan dart, kertas lukisan.

LANGKAH PROSEDUR PELAKSANAAN

Induksi

Set Induksi (10 minit) Guru menayangkan video tentang alam sekitar kepada murid-murid. Guru meminta murid menghayati ciri-ciri alam sekitar yang terdapat dalam video tersebut. Guru bersoal jawab dengan dengan muridmurid. o Apakah ciri alam semula jadi yang terdapat dalam video? o Apakah ciri semulajadi yang terdapat di kawasan tempat tinggal murid?

ELEMEN PENGURUSAN BESTARI/KEMAHIRAN GENERIK - Kemahiran: o Interpersonal o Intrapersonal Menjana idea

CATATAN

Nilai: Rasional

Audio visual

Guru mengaitkan dengan tajuk pembelajaran.

Langkah 1 (10 minit) Guru menayangkan slide power point untuk tatapan murid-murid. Dalam slide tersebut, terdapat gambar-gambar mengenai kawasan semula jadi tempat tinggal murid-murid. Guru merangsang murid-murid untuk menyatakan ciri alam semula jadi yang terdapat di kawasan murid-murid.

- Kemahiran o Interpersonal o Intrapersonal Menjana idea Verbal linguistik

Nilai Rasional

Sungai Bukit Gunung Tasik Tanaman/tumbuhan Udara Tanah

Guru menerangkan antara ciri-ciri alam semula jadi yang terdapat di kawasan setempat. Guru mengedarkan lembaran petikan untuk meningkatkan lagi kefahaman murid.

Langkah 2 (15 minit) Guru akan memilih murid secara rawak untuk pergi ke hadapan kelas. Guru memperkenalkan Permainan Dart Cabaran. Dalam permainan ini, murid akan membaling dart ke sasaran yang telah ditandakan dengan warna kotak soalan. Setiap warna mewakili kotak soalan dengan kandungan soalan yang berlainan. Setiap murid hanya memiliki dua percubaan. Setiap soalan perlu dijawab oleh murid itu sendiri, jika murid tersebut tidak berjaya, peluang akan dibuka kepada murid lain.

o o -

Kemahiran : Interpersonal Intrapersonal Menjana idea

Nilai: Rasional Kerjasama

MERAH

BIRU

KUNING

HIJAU

PAPAN PERMAINAN DART CABARAN

Langkah 3 (10 minit) Guru mengarahkan murid-murid untuk duduk di dalam kumpulan yang telah ditetapkan. Setiap kumpulan akan menerima lembaran aktiviti Padankan Fakta. Murid diminta memadankan soalan aktiviti dengan jawapan yang sesuai. Guru akan membincangkan jawapan bersama murid-murid. Antara elemen yang diterapkan: Sungai Bukit Tanaman/ Tumbuhan

o o -

Kemahiran : Interpersonal Intrapersonal Menjana idea Mengklasifikasi Mengkategori

Nilai: Kerjasama

Langkah 4 (10 minit) Guru mengedarkan kertas lukisan kepada setiap kumpulan. Guru memberikan arahan kepada muridmurid untuk melukis ciri-ciri alam semula jadi di tempat tinggal murid. Guru membimbing murid melakukan aktiviti. Guru menggunakan lukisan tersebut untuk papan info Kajian Tempatan.

o o

Kemahiran : Interpersonal Intrapersonal

Nilai: Rasional Kerjasama

- Penggabungjalinan: Pendidikan Seni Visual

Penutup

Penutup (5 minit) Guru mengedarkan lirik lagu Hijau nyanyian Zainal Abidin. Guru mengajak murid menyanyikan lagu bersama-sama. Guru merangsang murid-murid untuk merumuskan pelajaran pada hari tersebut.

o o

Kemahiran : Interpersonal Intrapersonal

Nilai: Kesyukuran Lagu Hijau bertemakan Alam Semulajadi
